dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Masopustní reje na mnoha místech města
V sobotu 9. února se uskuteční tradiční Malostranské masopustní veselí. Foto: archiv

Masopustní reje na mnoha místech města

Ani letos nejsou Pražané ochuzeni o masopustní veselice, které lze navštívit na různých místech metropole dvou nadcházejících víkendech. K masopustním oslavám neodmyslitelně patří masopustní průvody, kulturní akce i spousta dobrého jídla a pití.

Již v sobotu 2. února můžete potkat první masky na zámku Ctěnice v Praze Vinoři. Národopisný soubor Doudleban se představí tradiční masopustní koledou, návštěvníky čeká průvod masek, masopustní veselí, hody i tvůrčí dílny pro děti. Začíná se v 11 hodin přímo na zámku.

Hlubočepský masopust se koná ve stejný den a začíná půl druhou na nádraží v Hlubočepích. Průvod se vydá na obchůzku po sousedech, kteří připravili všelijaká překvapení i něco k jídlu a pro zahřátí. Kolem 16. hodiny dorazí rozjařené masky do Besední restaurace, kde se uskuteční dětská veselice, tanec i defilé dětských masek a korunování královny a krále masopustu.

Pozadu nezůstane ani České muzeum hudby, které připravilo od 14 hodin hudebně -pohyblivou dílnu, určenou zejména rodinám s dětmi. Díky zábavnému programu se dozví vše o masopustních tradicích a maskách.

V neděli 3. února startuje od jedné hodiny odpoledne na Slivenecké návsi u rybníka Slivenecký masopust. Setkání maškar v parčíku u kostela Všech Svatých, poté půjde masopustní průvod Slivencem v doprovodu hudebníků, tanečníků a kejklířů.

Dům dětí a mládeže Květnového vítězství v Praze 4 připravil na 3. února od 15 hodin pravý masopustní rej. Těšit se můžete na tanec masek, ale i zábavné hry a soutěže. Na programu bude i volba Krále masopustu a prokousávání koláčem.

Opravdové setkání tří masopustů můžete zažít odpoledne 9. února po 15. hodině v Suchdole. Průvod masek vyrazí po 15. hodině ze Suchdolského náměstí kolem základní školy, Brandejsova statku na Holý vrch, kde se setká s průvody z Roztok a Únětic. V čele průvodu půjde principál, který ponese suchdolskou masopustní standardu, šašek který se přidá k roztocko-únětickému králi a královně.

Nenechte si ujít ani 2. Letňanský masopust, který začíná 9. února v půl jedenácté v před radnicí Prahy 18 – Letňany. Dopolední program bude patřit vystoupení souboru Hra je to. Následovat bude průvod masek, který vyrazí od radnice a poputuje až na Starou Náves, kde bude kulturní program pokračovat.

V sobotu 9. února od 13. hodin startuje i v pořadí již desátý Karlínský masopust. Zabijačkové hody, jelita, jitrnice, masky, žongléři, skákací hrady, hudební vystoupení, pohádka pro děti či maškarní průvod, bohatá porce hudby na pódiu, kde se představí ABBA Stars, BSBB, Děda Mládek Illegal Band nebo třeba Heidi Janků. Největší atrakcí bude ale bezesporu tradiční masopustní průvod z Kaizlových sadů na Karlínské náměstí s koňským povozem, živou hudbou, kejklíři, loutkáři a chůdami.

Také v sobotu, v Toulcově dvoře, se od jedné hodiny připravte na spoustu nádherných kostýmů, ale i na tradiční masopustní průvod starou Hostivaří. Hudbu, zpěv a celý bohatý program budete moci vychutnat společně s masopustními pochoutkami.

Od 13. hodin startuje také Střížkovský masopust. V parku Václavka začíná průvod masek a program, letos v duchu pohřbívání basy.

V centru Prahy se uskuteční 9. února na Malostranském masopustním veselí na Kampě. Od 14. hodin se nenechte ujít kromě občerstvení nejrůznější hudební soubory se svým vystoupením.

V paláci Akropolis připravili od 14. hodin Maškarní odpoledne pro děti – divadlo, pohádky, masky, soutěže.

Zajímavou akcí 9. února bude také Letenské prase, aneb zabijačka v muzeu. Koná se od desáté hodiny do šesté večerní v Národním zemědělském muzeu v Praze. Uvidíte, jak se porcuje a zpracovává prase, nebo jak se připravují zabijačkové speciality. 

O den později, v neděli 10. února od dvou hodin můžete zažít masopustní průvod v přítomnosti nejrůznějších zvířat, a to na Masopustu v ZOO. Letošní průvod bude inspirovaný čínským horoskopem. Podle něj právě začíná rok Hada.

Břevnovský masopust se v úterý 12. února ponese v duchu bálu. Před ním pořádá Spolek břevnovských živnostníků masopustní průvod. U hotelu Pyramida čeká pravá česká zabijačka s posezením. Čerstvé jitrničky, jelita, tlačenka, polévka, guláš a jiné. Bubínky, řechtačky, trumpetky jsou vítány.
Ze Sofijského náměstí v Praze 12 se ve čtvrtek 14. února vydá průvod masek vedený koňmi Lakym a Lutynkou.


Další články
Nahoru