Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 17°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Maskovaný puč, zneužití módní značky Spolu. Posílená opozice tepe nové vedení Prahy 14
(Staro)Nové vedení radnice. Foto: MČ Praha 14

Maskovaný puč, zneužití módní značky Spolu. Posílená opozice tepe nové vedení Prahy 14

Praha 14 má za sebou, alespoň v politické rovině, turbulentní týden. Rezignoval starosta, následně bylo odvoláno celé vedení městské části, pak byl zvolen jiný starosta a staronové vedení, které už je bez lidovců a zástupců STAN. A právě odpadlíci z koalice tuto změnu za to, jak byla provedena a odůvodněna, kritizují.

V městské části na východě metropole vládla do tohoto týdne koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti. V 31členném zastupitelstvu měla pohodlnou většinu 21 hlasů. Radek Vondra (TOP 09) byl starostou již třetí volební období.

V pondělí večer nahrál na svůj facebookový profil krátké video, ve kterém oznámil, že na středečním jednání zastupitelstva rezignuje, protože není spokojen s tím, že se podle něj zastavil vývoj ve školství, kultuře a při hledání dotačních zdrojů. Sice nejmenoval, ale bylo jasné, na koho se svou kritikou míří. Tyto oblasti totiž spadaly do působnosti nyní již bývalé místostarostky Zuzany Jelenové, která byla zvolena za STAN.

Ve středu skutečně Vondra rezignoval, následně bylo odvoláno celé vedení městské části. A ve čtvrtek bylo zvoleno nové. Starostou je Jiří Zajac (ODS), Vondra je 1. místostarostou.

Nová koalice TOP 09, ODS a Pirátů nyní povede Prahu 14 s celkem šestnácti hlasy, což je v jednatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější možná většina. V případě absence nebo nehlasování i jediného koaličního zastupitele bude muset koalice spoléhat na podporu dnes již patnáctičlenné opozice.

Zvolení nového vedení radnice předcházelo vystoupení zastupitelů za TOP 09 z klubu Spojených sil pro Prahu 14 (SSPP14) a vytvoření klubu „SPOLU pro Prahu 14“.

„Považuji za nekorektní, že si zastupitelé za TOP 09 v době svých stále klesajících preferencí takto účelově přisvojili politickou značku volební koalice ,SPOLU´, na jejímž vybudování se pro parlamentní volby celostátně podílí i zástupci ODS a KDU-ČSL,“ uvedl Jan Liška, člen zastupitelského klubu SSPP14, který zároveň nesouhlasí s tím, jak Vondra odůvodnil svou rezignaci.

„Udělejte si sami představu o tom, zda může mít nějaké opodstatnění například kritika nedostatečného vývoje v oblasti kultury v této covidové době. Navíc v posledních týdnech, jakmile to situace umožnila, proběhla na Praze 14 řada atraktivních kulturních akcí, kterých se zúčastnily tisíce spokojených návštěvníků,“ doplnil Liška.

Podle něj je skutečným důvodem odstranění radních za STAN a KDU-ČSL to, že opakovaně upozorňovali na problematičnost některých procesů, za které spolunesli odpovědnost. „Budeme nadále usilovat o zprůhlednění procesů na radnici Prahy 14 a hospodárné financování pro občany prioritních projektů a oblastí, nyní v roli opozice. Již jsme započali jednání s ostatními opozičními subjekty, se kterými se na tomto shodneme. Věříme, že i z opozičních lavic můžeme udělat spoustu užitečné práce pro občany Prahy 14,“ dodal.

K rozpadu koalice a vytvoření nové se vyjádřilo i opoziční hnutí Nezávislí – Naše Čtrnáctka. Podle něj byl rozpad koalice na Praze 14 maskovaný a chladnokrevně plánovaný puč. Skutečným důvodem bylo odvolání nepohodlných koaličních zastupitelů, kteří upozorňovali na rostoucí problémy a netransparentnost i zahájení předvolební kampaně před příštími volbami, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

„Společnou kandidátku TOP 09, STAN a KDU-ČSL pod názvem Spojené síly pro Prahu 14 jsme od začátku vnímali jako chybu ze strany STANu a KDU. Reputace jejich kandidátů v čele se  Zuzanou Jelenovou, zakladatelkou neziskové organizace na pomoc dětem s handicapy, vyvolávala naději na přirozené budoucí spojenectví. Jejich spojení s TOP 09 však naši spolupráci vyloučilo. Právě kvůli způsobu vedení Prahy 14 představiteli TOP 09, za jejichž působení začala na Praze 14 upadat kultura bydlení, vzniklo z občanské iniciativy naše nezávislé hnutí,“ řekla Soňa Tománková, zakladatelka a předsedkyně hnutí Naše Čtrnáctka.

„Zhruba rok a čtvrt před komunálními volbami nastalo to, co se bohužel dalo očekávat. Poté, co obliba STANu a KDU zajistila TOP 09 společnou kandidaturou na Praze 14 vítězství ve volbách, TOP 09 zastupitele za STAN a KDU odhodila a snaží se je i pošpinit,“ dodala Tománková.

„Již třetí volební období za sebou se představitelům TOP09 a dále ODS a Strany zelených, kteří se na Praze 14 naposledy infiltrovali do Pirátské strany, daří udržet většinu a spolupracovat. Jde tedy o již dobře sehraný tým, který nemá zájem ani potřebu vedle sebe kohokoli strpět, zvláště jedná-li se o zastupitele s lidským přístupem a morálními hodnotami,“ dodala.


Autor: Jan Puci

V areálu biocentra Obora vznikly nové informační tabule

12. září 2021 v 10:10

Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje...

Soutěž pro výtvarníky s mentálním postižením

23. srpna 2021 v 09:56

Domov Sulická pořádá s podporou radnice Prahy 2 první ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením z Prahy aneb Každý může být umělcem. Přihlášená díla budou k vidění od 30. září ve výstavních prostorách bezbariérové radnice Prahy 2 na...

Praha 1: Sto tisíc na protidrogovou problematikou

19. srpna 2021 v 09:39

Praha 1 rozdělí 100 tisíc korun neziskovkám zabývajícím se protidrogovou problematikou. Na žádost první městské části bylo Zastupitelstvem hl. m. Prahy odsouhlaseno poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu hl. m. Prahy.

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Nová pracovní místa díky nadačnímu fondu

26. června 2021 ve 12:58

Nadační fond Veolia schválil podporu pro 9 nových projektů, díky nimž získá práci 15 osob, z toho 3 zdravotně znevýhodněné.  Mezi schválené projekty byla z grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! ve čtvrtek 24. června v Olomouci rozdělena částka...

Hlavní město zlepší cílenou pomoc Pražanům

25. května 2021 v 11:03

Pražští radní schválili záměr založit Sociální nadační fond hlavního města Prahy. Po vzoru jiných krajů a obcí by měl fond pomáhat těm, kteří se z různých důvodů ocitli v tíživé sociální situaci a nemohou využít jiné zdroje, ať už státní nebo obecní pomoci. Fond bude ve čtyřech programech nabízet...

Světluška otevírá Půjčovnu pomůcek a sportovního vybavení

6. května 2021 v 11:48

Další ulehčení v každodenním fungování čeká nevidomé a slabozraké. Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, spustila 1. května novou Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Potřebným nabídne například kamerové lupy, tablety s aplikacemi pro zrakovou stimulaci, počítače...

Další články
Nahoru