Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Maskovaný puč, zneužití módní značky Spolu. Posílená opozice tepe nové vedení Prahy 14
(Staro)Nové vedení radnice. Foto: MČ Praha 14

Maskovaný puč, zneužití módní značky Spolu. Posílená opozice tepe nové vedení Prahy 14

Praha 14 má za sebou, alespoň v politické rovině, turbulentní týden. Rezignoval starosta, následně bylo odvoláno celé vedení městské části, pak byl zvolen jiný starosta a staronové vedení, které už je bez lidovců a zástupců STAN. A právě odpadlíci z koalice tuto změnu za to, jak byla provedena a odůvodněna, kritizují.

V městské části na východě metropole vládla do tohoto týdne koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti. V 31členném zastupitelstvu měla pohodlnou většinu 21 hlasů. Radek Vondra (TOP 09) byl starostou již třetí volební období.

V pondělí večer nahrál na svůj facebookový profil krátké video, ve kterém oznámil, že na středečním jednání zastupitelstva rezignuje, protože není spokojen s tím, že se podle něj zastavil vývoj ve školství, kultuře a při hledání dotačních zdrojů. Sice nejmenoval, ale bylo jasné, na koho se svou kritikou míří. Tyto oblasti totiž spadaly do působnosti nyní již bývalé místostarostky Zuzany Jelenové, která byla zvolena za STAN.

Ve středu skutečně Vondra rezignoval, následně bylo odvoláno celé vedení městské části. A ve čtvrtek bylo zvoleno nové. Starostou je Jiří Zajac (ODS), Vondra je 1. místostarostou.

Nová koalice TOP 09, ODS a Pirátů nyní povede Prahu 14 s celkem šestnácti hlasy, což je v jednatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější možná většina. V případě absence nebo nehlasování i jediného koaličního zastupitele bude muset koalice spoléhat na podporu dnes již patnáctičlenné opozice.

Zvolení nového vedení radnice předcházelo vystoupení zastupitelů za TOP 09 z klubu Spojených sil pro Prahu 14 (SSPP14) a vytvoření klubu „SPOLU pro Prahu 14“.

„Považuji za nekorektní, že si zastupitelé za TOP 09 v době svých stále klesajících preferencí takto účelově přisvojili politickou značku volební koalice ,SPOLU´, na jejímž vybudování se pro parlamentní volby celostátně podílí i zástupci ODS a KDU-ČSL,“ uvedl Jan Liška, člen zastupitelského klubu SSPP14, který zároveň nesouhlasí s tím, jak Vondra odůvodnil svou rezignaci.

„Udělejte si sami představu o tom, zda může mít nějaké opodstatnění například kritika nedostatečného vývoje v oblasti kultury v této covidové době. Navíc v posledních týdnech, jakmile to situace umožnila, proběhla na Praze 14 řada atraktivních kulturních akcí, kterých se zúčastnily tisíce spokojených návštěvníků,“ doplnil Liška.

Podle něj je skutečným důvodem odstranění radních za STAN a KDU-ČSL to, že opakovaně upozorňovali na problematičnost některých procesů, za které spolunesli odpovědnost. „Budeme nadále usilovat o zprůhlednění procesů na radnici Prahy 14 a hospodárné financování pro občany prioritních projektů a oblastí, nyní v roli opozice. Již jsme započali jednání s ostatními opozičními subjekty, se kterými se na tomto shodneme. Věříme, že i z opozičních lavic můžeme udělat spoustu užitečné práce pro občany Prahy 14,“ dodal.

K rozpadu koalice a vytvoření nové se vyjádřilo i opoziční hnutí Nezávislí – Naše Čtrnáctka. Podle něj byl rozpad koalice na Praze 14 maskovaný a chladnokrevně plánovaný puč. Skutečným důvodem bylo odvolání nepohodlných koaličních zastupitelů, kteří upozorňovali na rostoucí problémy a netransparentnost i zahájení předvolební kampaně před příštími volbami, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

„Společnou kandidátku TOP 09, STAN a KDU-ČSL pod názvem Spojené síly pro Prahu 14 jsme od začátku vnímali jako chybu ze strany STANu a KDU. Reputace jejich kandidátů v čele se  Zuzanou Jelenovou, zakladatelkou neziskové organizace na pomoc dětem s handicapy, vyvolávala naději na přirozené budoucí spojenectví. Jejich spojení s TOP 09 však naši spolupráci vyloučilo. Právě kvůli způsobu vedení Prahy 14 představiteli TOP 09, za jejichž působení začala na Praze 14 upadat kultura bydlení, vzniklo z občanské iniciativy naše nezávislé hnutí,“ řekla Soňa Tománková, zakladatelka a předsedkyně hnutí Naše Čtrnáctka.

„Zhruba rok a čtvrt před komunálními volbami nastalo to, co se bohužel dalo očekávat. Poté, co obliba STANu a KDU zajistila TOP 09 společnou kandidaturou na Praze 14 vítězství ve volbách, TOP 09 zastupitele za STAN a KDU odhodila a snaží se je i pošpinit,“ dodala Tománková.

„Již třetí volební období za sebou se představitelům TOP09 a dále ODS a Strany zelených, kteří se na Praze 14 naposledy infiltrovali do Pirátské strany, daří udržet většinu a spolupracovat. Jde tedy o již dobře sehraný tým, který nemá zájem ani potřebu vedle sebe kohokoli strpět, zvláště jedná-li se o zastupitele s lidským přístupem a morálními hodnotami,“ dodala.


Autor: Jan Puci

Dobrý skutek ke světovému Dni štědrosti

21. listopadu 2022 v 08:55

Nadační fond Veolia se připojil ke světovému dni štědrosti a dobrých skutků a stal se součástí Giving Tuesday Česko.

Darujte staré běžecké boty na dobrou věc a získejte nové se slevou

3. listopadu 2022 v 07:49

Listopadová akce Staré za nové podporuje a oslavuje chuť pomáhat. Dobrý skutek je v tomto případě příjemnější i tím, že darováním získáte i něco pro sebe. Když v období od 1. listopadu do 1. prosince odevzdáte své staré sportovní boty, tak získáte nové s 42%...

Dvojka srdcem pomáhá rodinám

2. listopadu 2022 v 09:27

Nadační fond Dvojka srdcem pomohl celkem 28 rodičům a rodinám z Dvojky na zaplacení školních potřeb či volnočasových kroužků jejich dětí.

Dumka pro prchající z Ukrajiny

17. října 2022 ve 20:45

Multidisciplinární tým duševního zdraví Dumka poskytuje psychosociální podporu pro lidi prchající z Ukrajiny před válkou na území Prahy.

Praha 5 odkoupí pozemek pro výstavbu školy, smlouvu schválili zastupitelé

5. července 2022 v 16:15

Radnice Prahy 5 naplnila mediační dohodu k projektu Vilapark Klamovka tím, že zastupitelé městské části na svém červnovém jednání schválili smlouvu k odkoupení pozemku od společnosti Vilapark Klamovka pro výstavbu školského zařízení.

Praha 10 pořádá veletrh sociálních a návazných služeb

13. června 2022 v 10:53

Desátý ročník, pětačtyřicet stánků. Taková jsou čísla, která charakterizují letošní veletrh sociálních a návazných služeb na Desítce. Už tradičně se uskuteční před Nákupním centrem Eden, pro informace a rady si občané mohou přijít ve středu 15. června od 11 do...

Pomoc pro děti ze znevýhodněných rodin

8. března 2022 v 10:02

Devět desítek dětí ze sociálně či zdravotně znevýhodněných rodin z Prahy 4 dostalo notebooky, školní pomůcky, a hygienické potřeby, příspěvky na bezplatné obědy či školní družinu, na tábory a kroužky. Dary v celkové hodnotě 505 000 korun rozdělila Nadace Sirius prostřednictvím svého projektu...

Další články
Nahoru