Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Masarykovo nádraží se do tří let promění, modernizace má stavební povolení
Plánovaná podoba nástupišť po modernizaci. Vizualizace: Správa železnic

Masarykovo nádraží se do tří let promění, modernizace má stavební povolení

Zásadní modernizace stanice Praha-Masarykovo nádraží má za sebou další důležitý krok v přípravě. Správa železnic (SŽ) získala pravomocné stavební povolení. Na jaře se vypíše výběrové řízení na zhotovitele a ještě letos by měly začít i samotné stavební práce. Hotovo bude v roce 2026. Informovala o tom mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Součástí projektu je podle ní mimo jiné rozšíření stávajícího počtu kolejí ze sedmi na devět, rekonstrukce všech nástupišť a vybudování nové platformy nad kolejištěm, která odstraní bariéry v území, umožní přístupy na jednotlivá nástupiště a nabídne přímý přestup na linku metra B.

Masarykovo nádraží leží přímo v centru Prahy a je třetí nejfrekventovanější stanicí na české železnici. Při rozsáhlých úpravách dojde zejména k rozšíření počtu nástupišť a kolejí a urbanistickému začlenění prostoru nádraží do jeho okolí.

Nové nástupiště využijí zejména budoucí vlaky na letiště. Odstranění bariéry v území pak zajistí nové patro nad kolejištěm.

masarycka-cam-1-211006

Nad kolejištěm vznikne průchozí plocha. Vizualizace: Správa železnic

„Tato platforma bude tvořit nejen komunikační propojení Florence s Hybernskou ulicí a Masarykova s hlavním nádražím, ale nabídne i nový vestibul pro čekající cestující. Z něj povedou eskalátory, schodiště a výtahy rovnou na jednotlivá nástupiště. Část platformy se osadí zelení a vznikne tak klidová oáza přímo v centru metropole,“ popsala Eberl Friebová.

Ve stanici bude celkem šest bezbariérových nástupišť. Rekonstrukcí projde kolejiště, veškeré technologie, trakční vedení a napájení. Stavba bude probíhat za provozu, nutná budou pouze dílčí omezení provozu odpovídající jednotlivým etapám realizace projektu.

masarycka-cam-4-namesti

Stanice po modernizaci, pohled z Havlíčkovy. Zdroj: Správa železnic

Přestavba Masarykova nádraží je součástí modernizace železnice z centra Prahy do Kladna. Ta je rozdělena na několik etap. V letošním roce začaly práce hned na dvou úsecích, konkrétně na úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce a na trati mezi stanicí Praha-Bubny a budoucí novou zastávkou Praha-Výstaviště.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

7. února 2023 v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Další články
Nahoru