dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Masaryk stojí u Hradu, bronzový Mitterrand se postaví před Senát
François Mitterrand v roce 1981. Foto: Jacques Paillette / Wikipedia

Masaryk stojí u Hradu, bronzový Mitterrand se postaví před Senát

Na sídlo Senátu má od poloviny července ze zahrad Pražského hradu shlížet bronzová busta bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. Vytvořit ji nechala Jazzová sekce k uctění památky státníka, který se významně podílel na změnách ve východní Evropě na konci minulého století.

„Měli jsme ideu, že Masaryk se dívá na Hrad a Mitterrand se bude dívat na Senát. Nahoře na Hradě socha Masaryka už stojí a dole v zahradách pod Pražským hradem bude Mitterrandova busta přímo proti Kolowratskému a Valdštejnskému paláci," řekl předseda sekce Karel Srp.

Podle Jazzové sekce bude Praha současně prvním městem v bývalých zemích socialistického tábora, které bude mít bustu někdejšího francouzského prezidenta.

Bustu vytvořil sochař Jan Zelenka žijící v Paříži. Její sádrový model ve velikosti 1:1 dorazí do Prahy počátkem příštího týdne a ve středu ho sekce odveze do slévárny k odlití z bronzu. Vytvoření busty sekce financovala pouze ze svých prostředků, vyšla ji na 300 000 korun.

Jazzová sekce požádala o souhlas s odhalením Mitterrandovy busty v Česku francouzského premiéra Manuela Vallse, když si loni v Praze při setkání s bývalými československými disidenty připomínal Mitterrandovu snídani s československými disidenty před 26 lety.

První setkání předního evropského státníka s protikomunistickou opozicí v ČSSR tehdy znamenalo její faktické uznání. Jako jediný člověk mimo Chartu 77 se snídaně s Mitterandem zúčasnil i Srp.

Podle něj tehdejší schůzka s Mitterrandem změnila politické klima v ČSSR i přístup StB k disidentům. „Byl to zlomový okamžik v posílení našeho sebevědomí," uvedl již dříve zakladatel Jazzové sekce.


Další články
Nahoru