Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Marvanová chce navrhnout novelu městské vyhlášky a zakázat v Praze kasina
Ruleta. Foto: Freeimages

Marvanová chce navrhnout novelu městské vyhlášky a zakázat v Praze kasina

V Praze by mohl být zákaz nejen hracích automatů, ale také kasin. Senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (bezpp., zvolena za Spolu) se chystá navrhnout novelu vyhlášky k omezení hazardu, která by zakázala takzvané živé hry, kam kasina patří. Marvanová ČTK řekla, že by se tak vyřešil nejen problém hazardu v metropoli, ale rovněž výtky antimonopolního úřadu, který dal Praze kvůli platné vyhlášce dvě pokuty.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které poté začalo ministerstvo financí ve správním řízení postupně rušit. Poslední by měly zmizet letos v březnu.

Zda se vedení města k návrhu Marvanové přikloní, není jasné, neboť koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN by měla o případné změně vyhlášky teprve jednat.

„Můj návrh je reakcí na to, že nyní pod různými záminkami, včetně stanovisek Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), chce část zastupitelů z opozice i koalice vrátit do Prahy hazard, včetně automatů. Pokud bude vyhláška znovu otevřena, a zatím to vypadá, že ano, předložím svůj návrh, ke kterému mě inspirovala Plzeň, která tak učinila," řekl Marvanová. Návrh by předložila na jednání příslušných magistrátních výborů a následně jako protinávrh na zasedání zastupitelů.

V návrhu Marvanové by byl nahrazen paragraf, který říká, že živá hra, do které patří kasina, je povolena na místech vyjmenovaných v příloze vyhlášky. Tato část by se tak změnila na zákaz provozování živé hry na území hlavního města Prahy a uvedená příloha by se z vyhlášky vypustila.

Podle Marvanové by se tím vyřešila problematika hazardu jednou provždy. Navrhované řešení by navíc neodporovalo rozhodnutím antimonopolního úřadu a Praha by za ni nemohla dostat pokutu. „Je to legitimní řešení. A když to jde v Plzni, tak proč ne v Praze," řekla Marvanová.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech. Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny ve městě. V provozu mohou být provozovny označené jako kasina.

Antimonopolní úřad v minulosti uvedl, že Praha chybovala, když v letech 2018 až 2021 ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města vymezila konkrétní adresy, kde je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. Místa ale nebyla vybrána na základě předem známých, objektivních a nediskriminačních kritérií. Městu dal úřad dvě pokuty v součtu asi pěti milionů korun. Magistrát proti rozhodnutí podal žalobu.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru