Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Martin (72) mazání nikdy neřešil, nakonec se u něj aktinická keratóza přešla do spinaliomu
Při sportu i jiných aktivitách venku nosí čepici či klobouk. Foto: se svolením pana Martina

Martin (72) mazání nikdy neřešil, nakonec se u něj aktinická keratóza přešla do spinaliomu

Martin (72) z Prahy se celý život rád pohyboval na sluníčku, ale ochraně před žhnoucí hvězdou příliš neholdoval. Ani v nejprudším vedru se nemazal opalovacím krémem i proto, že se při práci televizního reportéra nemohl lesknout před kamerou. Již před dvaceti lety tak začal trpět kožními potížemi, které vyústily ve vážnější formu rakoviny kůže.  

„Asi před dvaceti lety se mi na obličeji začaly objevovat malé vřídky. Nijak mě nebolely a neobtěžovaly, takže jsem to neřešil,“ říká Martin. Kromě nich mu na obličeji „vyrašily“ i malé červené terčíky, které jeho lékař identifikoval jako bazaliomy, což jsou nejčastější nádory kůže.

„Jejich léčba byla ale vždy jednoduchá, zkrátka jsem šel k chirurgovi, který mi je vyříznul, podobně jako se to dělá u mateřských znamének,“ popisuje Martin, který značnou část života pracoval v televizi a později jako tiskový mluvčí. Jak sám říká, o svou pleť se nikdy moc nestaral, přestože ji má světlejšího, tedy citlivějšího typu.

„Pracoval jsem v médiích v době, kdy bylo nutné se před kameru nalíčit, takže jsem měl na sobě denně vrstvu make-upu a pudru, a když jsem chodil ven, nenapadlo mě, že bych se měl namazat opalovacím krémem,“ přiznává. Krém vynechával i při svých cestách do zahraničí, a to i do zemí, kde je slunce opravdu intenzivní.

„Nemazal jsem se tak nějak z principu. Nikdy jsem neholdoval ‚chytání bronzu‘ na pláži, to mě srdečně nebavilo. To jsem si na sluníčku raději zahrál tenis nebo naštípal dříví, no a k tomu se člověk krémem prostě nenamaže,“ vypráví Martin. Tyto faktory u něj podle lékařů nakonec vyústily v aktinickou keratózu. Tu mu poprvé diagnostikovali před osmi lety na dermatologii, kam vyrazil kvůli úplně jinému problému – bazaliomu, který se nehojil.

„Paní doktorka na dermatologii rozpoznala, že trpím i aktinickou keratózou. Neléčili jsme to nijak intenzivně, při kontrole mi vždycky maximálně ošetřili ten stroupek. Párkrát jsem také byl na ošetření tekutým dusíkem, kde mi lézi vypalovali,“ vzpomíná si. Zpětně jej mrzí, že o svou pleť nepečoval trochu lépe, choroba mu nakonec zasáhla obličej i ramena. „Není to úplně příjemný pocit, vidět svoji tvář s vyrážkou každý den v zrcadle. Děti se občas ptaly, co to mám na obličeji, dospělí to přešli mlčením,“ popisuje Martin.

V jeho případě aktinická keratóza postupně přešla do tzv. spinaliomu, což je ještě nebezpečnější typ nádoru kůže. Spinaliom už může metastázovat, a pro pacienta tak představuje daleko větší nebezpečí. To se v Martinově případě naštěstí nestalo – lékaři nádor chirurgicky odstranili včas. Na svou kůži nyní dbá mnohem více, bez opalovacího krému na sluníčko nevyjde a také si pořídil klobouk. 


Autor: Lucie Rychlá

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Praha 14 opět přispívá na prevenci

10. února 2024 v 07:57

V pondělí Rada Prahy 14 schválila pokračování v programu na podporu prevence nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou.

Pánská péče o vousy z kadeřnictví Klier

9. února 2024 ve 12:43

V dnešní době o sebe muži rádi pečují. Je jim totiž jasné, že upravený vzhled jde ruku v ruce s úspěchem v práci i u žen. Velký trend v pánském stylingu jsou vousy, ať už je to plnovous, knír nebo strniště. A nejde jen o vzhled, ale o celkový zážitek spojený s mužskou elegancí a stylizací. Vsaďte...

Další články
Nahoru