dnes
Neděle - prehanky-snih-dest
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je ve špatném stavu, limit nákladů na rekonstrukci se sníží
Jeden ze zobrazených výjevů husitské bitvy. Foto: www.vystavistepraha.eu

Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je ve špatném stavu, limit nákladů na rekonstrukci se sníží

Praha vypíše soutěž na projekt rekonstrukce Maroldova panorama Bitvy u Lipan na Výstavišti v Praze 7, řekl pražský radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Následně bude město hledat dodavatele stavby. Náklady projektu a dostavby by neměly překročit 50 milionů korun. Maroldovo panorama, které je nyní ve špatném stavu, je s plochou 1045 metrů čtverečních největším obrazem o dějinné události, který kdy v Čechách vznikl.

Podle původních plánů město počítalo s náklady, které mohly dosáhnout až 100 milionů korun. Nejvyšší možný limit by se tak podle Wolfa měl snížit. „Stejně jako jsme snížili náklady na opravu Šlechtovy restaurace, tak chceme i v případě Maroldova panorama jít touto cestou. Původní projekt byl naddimenzovaný," řekl Wolf. V případě nedaleké restaurace by měly být náklady asi 150 milionů, tedy zhruba poloviční oproti původnímu plánu.

Jak vysoké budou v konečném důsledku náklady oprav, zatím není jasné, bude záležet na výsledku výběrového řízení na projektanta i firmu, která opravu provede. „Rád bych, aby částka byla maximálně na polovině té původní, tedy asi 50 milionů," řekl Wolf s tím, že nyní město bude ve výběrovém řízení hledat projektanta.

marodlova-panorama-nahled Malíř Luděk Marold panorama Bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho jedenáct metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na pražském Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru