Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Mark Sullivan: Poslední zelené údolí

Historický román Poslední zelené údolí jednou z novinek nakladatelství Ikar. Kniha je odvaze, přežití a triumfu inspirovaném neuvěřitelným příběhem jedné rodiny. Koncem března 1944, když se Stalinovy jednotky tlačí na Ukrajinu, musí mladý Emil a Adeline Martelovi učinit strašlivé rozhodnutí: čekat na vpád sovětského medvěda a riskovat, že budou posláni na Sibiř…? Nebo neochotně následovat vlky – vražedné nacistické důstojníky, kteří se zavázali chránit „čistokrevné“ Němce…?

Martelovi jsou jednou z mnoha rodin německého původu, jejichž předkové farmařili na Ukrajině více než sto let. Ale poté, co už před válkou žili za Stalinova děsivého režimu, se Emil a Adeline rozhodnou, že musí utéct ze své země s vlky, kterými pohrdají, aby unikli Sovětům a vydali se hledat svobodu.

Příběh Martelových, chycených mezi dvěma válčícími silami a překonávajících hrůzné zkoušky, aby naplnili svou naději na emigraci na Západ, je brutálním, složitým a nakonec triumfálním příběhem, který osvětluje neobyčejnou sílu lásky, víry a neuvěřitelné vůle jedné rodiny přežít a dočkat se naplnění svých snů.

posledni-zelene-udoli Ukázka z knihy:
„Kam jedeme, tati?“ zeptal se Walt ustaraně.
„Na západ,“ odpověděl Emil. „Tak daleko, jak jen to půjde. Možná i přes oceán, kdo ví.“
„Přes oceán?“ Adelina byla tou představou překvapená a trochu i vyděšená.
„Proč ne?“ opáčil její manžel a pohlédl na ni.
Řekla první věc, která ji napadla. „Neumíme plavat.“
„Naučíme se to.“
„Ale proč jedeme na západ?“ chtěl vědět Will.
„Protože tam bude život lepší, “ řekl Emil.
V chaotické karavaně přesouvajících se vozů, povozů, tanků a nákláďáků kdesi za nimi zafrkal a pak zařehtal kůň. Lidé začali ječet a křičet. Walt se vyděšeně ohlédl.
„Do něčího vozu narazil náklaďák wehrmachtu, jen pár metrů před babiččiným vozem,“ hlásil. „A taky do koně. Celý povoz se převrátil, kůň si zlomil nohu a nemůže vstát.“
Emil popohnal Ódina a Thóra, kteří spěšně zacelili mezeru za vozem před nimi.
Will stále vypadal rozrušeně. Vylezl matce na klín, přitulil se k ní a poprosil: „Řekni mi, jak bude vypadat, mami.“
„Co?“ zeptala se Adeline, objala ho a kolébala.
„Západ. Jak bude vypadat?“
Adelina pohladila syna po tváři, zadívala se mu do očí, usmála se a spustila: „Pojedeme do krásného zeleného údolí obklopeného lesy a horami. Se sněhem na vrcholcích. Dole se bude klikatit řeka a kolem ní budou pole s obilím na chléb a zahrady se zeleninou, která nás bude živit. Tatínek nám postaví dům, kde budeme žít všichni spolu na věky věků a nikdy se nerozdělíme.“
Zdálo se, že to Willa uklidnilo. Chlapec se uvolnil.
„Myslím, že tam budou i jiní kluci, se kterými si budeme hrát,“ soudil.
Adeline se usmála jeho výrazu, tak nevinnému a plnému naděje, až se jí z toho rozbušilo srdce. Polechtala jej a řekla: „Myslím, že tam bude spousta chlapců, s nimiž si budete hrát, a taky spousta práce. Ale budeme šťastní a ty i tvůj bratr tam můžete dospět a následovat touhy svého srdce.“
„Co to znamená?“
„Že budeš tím, kým chceš být, a ne tím, kým ti někdo řekne, že máš být,“ vmísil se Emil.
„Budu jako ty, tati,“ řekl Will a zavřel oči.

Mark Sullivan (*1958) je americký spisovatel známý především svými thrillery. Narodil se na bostonském předměstí. Po studiích se připojil k Mírovým sborům a procestoval západní Afriku, kde nějaký čas žil se saharskými nomády. Po návratu do Spojených států pracoval pro Reuters a posléze jako investigativní novinář pro San Diego Tribune.

První román publikoval v roce 1994 (The Fall Line) a zužitkoval v něm zkušenosti z ročního pobytu s partou lyžařů v Utahu a Wyomingu, o rok později vyšel román Hard News, kde reflektuje svou zkušenost coby novinář. O rok později obdržel WH Smith Award pro nadějného nováčka žánru. V roce 2012 vydal román Private Games napsaný společně s bestsellerovým autorem Jamesem Pattersonem.

Čeští čtenáři znají jeho oceňovaný román Pod krvavými nebesy (č. 2018) založený na osobních vzpomínkách zapomenutého italského hrdiny. V současné době se připravuje filmová verze s Tomem Hollandem v hlavní roli.

Poslední zelené údolí je dalším důkazem, že je Sullivan jedním z nejvýraznějších autorů románů z druhé světové války.


Autor: Cen

Vítězem Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem Křehkost

22. září 2022 v 11:59

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 korun a originální skleněná plastika...

Lucie Hušková: Símka

22. září 2022 v 11:44

Símka je literárním debutem Lucie Huškové. Vychází v nakladatelství Listen  a vypráví o obrovské touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Doslova cokoliv.  

Sandra Dieckmann: Kouzelné pírko

22. září 2022 v 11:24

Nakladatelství PRÁH vydalo ilustrovanou knihu pro děti i dospělé s názvem Kouzelné pírko od britské ilustrátorky a umělkyně Sandry Dieckmann (dříve už v Práhu vyšly tituly Pady, Pes, který spolkl svět a Čekání na Vlka).

Marie-Christine Chartier: Počkám na tebe

21. září 2022 ve 14:15

Nakladatelství Metafora vydala novinku POČKÁM NA TEBE z oblíbené edice 7lásky. Svěže a s nadhledem napsaný román od jedné z nejúspěšnějších současných kanadských autorek.

Metafora vydává tituly Američanka v Paříži a Vůně medu

20. září 2022 v 15:45

Nakladatelství Metafora právě vydalo Američanku v Paříží, novinka z řady biografických románů. Dalším titulem je Vůně medu, román o tajemstvích, jež nám brání pohnout se v životě dál, poutech, která nás pojí k domovu, a nesmazatelném otisku, jejž v lidských srdcích...

Daniela Kovářová představila svou 20. knihu

19. září 2022 ve 22:09

Rodinná advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová představila svou novou, už 20. knihu - Dobré manželství: 10+1 užitečných rad.

Opovážlivá drzost být sám sebou, novinka od autora bestselleru Uprdelismus

12. září 2022 v 08:41

Jan Menděl  a David Toegel jsou autory novinky z nakladatelství Pragma Opovážlivá drzost být sám sebou. Autor loňského bestselleru Uprdelismus tentokrát spojil síly s terapeutem Davidem Toegelem a společně se zamýšlejí nad tím, proč je pro nás tak těžké to, co by mělo být tou nejpřirozenější věcí...

Jérôme Loubry a jeho thriller Krvavé stíny

9. září 2022 v 10:40

Metafora právě vydala dlouho očekávaný titul Krvavé stíny. Strhující thriller s prvky hororu je od autora bestselleru Útočiště, držitele prestižního žánrového ocenění Prix de Cognac a ceny Plume libre d’Argent.

Daniela Kovářová: Dítě mezi otcem a matkou

9. září 2022 v 07:55

Když se rodiče rozejdou, dítě to odnese vždycky. To byla hlavní myšlenka představení nové knihy rodinné advokátky a spisovatelky Daniely Kovářové Dítě mezi otcem a matkou, kterou napsala spolu s dětským psychologem Václavem Mertinem a sociální pracovnicí Petrou...

Výživná kniha o jídle Karolíny Fourové

8. září 2022 v 07:51

Novinka Výživná kniha o jídle je od foodblogerky a odbornice na výživu a potraviny Karolíny Fourové. Kniha vychází v nakladatelství Esence a volně navazuje na úspěšný autorčin bestseller Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (2020).  

Olivie Blake: ATLASOVA ŠESTKA

7. září 2022 v 07:47

Atlasova šestka se jmenuje román kalifornské spisovatelky, píšící pod pseudonymem Olivie Blake. Příběh šestice neobyčejných mágů, sdružených v jednom tajném spolku, osloví zejména příznivce sci-fi a fantasy, ale možná nejen je – kniha totiž ve Spojených státech slavila velký úspěch i u široké...

Simone van der Vlugt: Obchodnice z Amsterdamu

6. září 2022 v 06:14

METAFORA právě vydala historický román o ženské touze po nezávislosti podle skutečných událostí od jedné z nejpopulárnějších nizozemských autorek Simone van der Vlugt s názvem Obchodnice z Amsterdamu.   

Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup. Nová kniha Prahy 15

2. září 2022 ve 13:46

Pro milovníky knih a historie připravila patnáctá městská část ke 100. výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15.

Povídky, které pomáhají

24. srpna 2022 v 07:30

Vychází netradiční sbírka povídek, která čtenáře nejen potěší a pobaví, ale také pomůže dobré věci.

Další články
Nahoru