dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Mariánský sloup na Hradčanech: Všechny sochy se vrátí do tří let, někteří svatí v podobě kopií
Mariánský sloup na Hradčanském náměstí ještě před rekonstrukcí. Foto: Matěj Baťha / Wikimedia Commons

Mariánský sloup na Hradčanech: Všechny sochy se vrátí do tří let, někteří svatí v podobě kopií

Demontáž mariánského morového sloupu na Hradčanském náměstí proběhla před dvěma  a půl lety, Galerie hlavního města Prahy (GHMP) provádí restaurování a konzervování sejmutých soch a sousoší, které se následně do blízkosti Pražského hradu vrátí. Bude to trvat ještě několik let. 

„Předpokládáme návrat originálu sochy sv. Karla Boromejského, sv. Alžběty Durynské, sv. Petra, sv. Pavla a vrcholové sochy Panny Marie Immaculaty včetně sféry a oblačné kupy a erbu na čelní straně sloupu,“ uvedla  Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky GHMP.

Zbývající sochy, tedy sv. Jan Nepomucký a sv. Florián z první etáže soklu a všechny tři sochy z druhé etáže soklu – sv. Vít, sv. Václav a sv. Vojtěch – budou vyměněny za sekané kopie.

Restaurátorské práce na architektuře sloupu budou probíhat přímo na Hradčanském náměstí. „Restaurované sochy a kopie soch se budou osazovat průběžně až do roku 2019,“ dodala Foltýnová.

Výstava mapuje historii a opravy sloupu

Galerie hlavního města Prahy instalovala na Hradčanském náměstí panelovou výstavu o historii mariánského morového sloupu a jeho současném restaurování. Od vysvěcení mariánského sloupu letos uplyne přesně 280 let.

Výstava je přehledně členěna do tří oddílů – historie mariánského sloupu a jeho tvůrci, průzkumy a restaurování a nakonec medailony jednotlivých světců, které si návštěvníci mohou prohlédnout alespoň na fotografiích.

Mariánský sloup na Hradčanském náměstí byl postaven mezi lety 1724 a 1736. Byl vztyčen na místě, kde před tím stával morový oltář sloužící ke společným bohoslužbám a modlitbám obce v období pražské morové rány.

Autora návrhu architektury sloupu není znám, je však velmi pravděpodobné, že je jím sám Ferdinand Maxmilián Brokoff, tvůrce sochařské výzdoby.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru