Dnes Neděle - jasno 21°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Marek se nemůže hýbat, dorozumívá se mrkáním. Spolužáci mu pomáhají kreslením
Obrázky si tento týden prohlédnul prezident Petr Pavel. Zdroj foto: MČ Praha 2

Marek se nemůže hýbat, dorozumívá se mrkáním. Spolužáci mu pomáhají kreslením

Žáci ze základní školy Kladská už po šestadvacáté uspořádali výstavu obrázků, jejichž prodejem nyní podpoří těžce postiženého absolventa školy Marka. Škola na pražských Vinohradech už třicet let spolupracuje s Hnutím Stonožka – na vlastních nohou, v níž děti na celém světě pomáhají dalším dětem. Téma letošní výstavy bylo „Inspirace uměním“.

Vernisáže, kde se obrázky dětí prodávaly, se ve čtvrtek 16. května zúčastnil prezident ČR Petr Pavel společně se starostou Prahy 2 Janem Korseskou a radní pro školství Janou Černochovou (oba ODS).

„Stonožkové výstavy jsou krásná tradice, kterou na Praze 2 máme. Je skvělé, že žáci pomáhají dětem v nouzi, a obrázky na letošní výstavě jsou skutečně nádherné,“ ocenil stonožkovou výstavu starosta. 

„Děti kreslí s vědomím, že pomáhají těžce postiženému spolužákovi. Obrázek malují třeba dva měsíce a vědí, že to dělají pro Marka. To je na tom to nejcennější,“ uvedla Kateřina Vávrová, ředitelka ZŠ Kladská a předsedkyně občanského sdružení Přátelé Stonožky.  

„Škola Kladská je místo, kam vždycky strašně ráda jezdím. Obrázky si odsud přenáším jak kočka koťata. Pár jich mám i na ministerstvu obrany,“ uvedla radní Černochová.

Prezidenta Pavla a představitele Prahy 2 děti přivítaly bouřlivým potleskem a zazpívaly jim stonožkovou hymnu Nezůstávej sám. K dětem se u mikrofonu připojila i zpěvačka Anna Slováčková, absolventka ZŠ Kladská. Na závěr ceremoniálu zazněla také skladba na piano, kterou zahrála talentovaná čtrnáctiletá žačka ZŠ Kladská Klára Gibišová.

Prezident dětem poděkoval za krásné přijetí a dostal od nich obrázek kočky jako upomínku na jeho oblíbenou kočku Micku, která bohužel nedávno uhynula. Poté si všichni společně s dětmi šli celou výstavu prohlédnout. 

Bývalý žák ZŠ Kladská Marek v devíti letech ochrnul po virové encefalitidě. Nemůže se hýbat a se světem se dorozumívá pouze mrkáním očních víček. Za peníze získané prodejem obrázků chce rodina Markovi koupit nový notebook, který je jeho jediným prostředníkem s okolním světem. 

„Marek je velice chytrý kluk. Podporujeme ho, jak můžeme,“ řekla ředitelka školy. Výstava obrázků v prostorách ZŠ Kladská potrvá do června.


Autor: red

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Další články
Nahoru