Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Maraton přinese Praze podle pořadatelů 200 milionů korun do ekonomiky
Pražský maraton. Foto: archiv RunCzech

Maraton přinese Praze podle pořadatelů 200 milionů korun do ekonomiky

Pražský maraton, který se bude konat v neděli 5. května, přinese zhruba 200 milionů korun do české ekonomiky. Novinářům to řekli zástupci organizace RunCzech, která pražské závody pořádá. Praha díky běžeckým závodům láká desetitisíce tuzemských i zahraničních turistů. Na závod se podle pořadatelů letos přihlásilo přes 8000 běžců, zhruba polovina z toho jsou účastníci ze zahraničí, a metropole se tak díky tomu podle organizace zviditelní.

Maraton seriálu RunCzech v Praze se uskuteční po dvacáté deváté, a to v neděli 5. května od 09:00, start i cíl je na Staroměstském náměstí. Zúčastnit se ho může přes 10 000 závodníků – elitních vytrvalců i rekreačních běžců.

Ekonomický přínos pro Prahu bude podle marketingového manažera RunCzech Jiřího Nečáska letos zhruba 200 milionů korun, loni to bylo 190 milionů. „Když maratonec jede na ten závod, tak většinou nejede sám, spojují to dnes i s turismem, a bere sebou tudíž i rodinu nebo kamarády. Musí se tedy někdy ubytovat, někde se stravovat, většinou si koupí nějaký suvenýr, takže ten ekonomický přínos pro Prahu tam je," řekl Nečásek.

Maraton má Prahu zároveň globálně zviditelnit, turisty podle Nečáska zajímají i pražské památky. Závod se navíc podle něj bude přenášet například na platformě YouTube, vysílat by ho měla podle něj rovněž Česká televize.

Běžecké závody RunCzech přilákají do Prahy podle pořadatelů obvykle kolem 107 000 tuzemských i zahraničních turistů v době konání závodů, tedy v dubnu, květnu a září. Nečásek uvedl, že oblíbený je kromě maratonu zejména Pražský půlmaraton, který byl letos 6. dubna. Zúčastnilo se ho přes 15 000 lidí.

Pořadatelé podle Nečáska posílí letos organizační opatření akce, protože na dubnovém půlmaratonu, který se pořádal za neobvykle vysokých teplot, měly desítky lidí problémy s přehřátím.

„Počítáme s tím, že bude na Pražském maratonu 16 občerstvovacích stanic, z toho osm s iontovými nápoji. Celkem máme připravených 30 000 litrů vody a přes 16 000 litrů isotonického nápoje," uvedl.

Na trati bude podle něj také 34 zdravotních hlídek první pomoci a čtyři hlídky na kole s defibrilátory, k dispozici bude od záchranné služby zdravotnický modul Golem pro hromadná neštěstí.

Závodníci se podle Nečáska budou moct občerstvit také ovocem, připraveno pro ně bude 27 000 banánů a 17 000 pomerančů. Účastníky budou pořadatelé informovat o rizicích teplého počasí.


Autor: ČTK

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Outdoor fitness a Nordic walking v Praze 4

11. května 2024 v 09:31

Pravidelné sportovní dny pro malé i velké se opět vrací na čtvrtou městskou část, a to hned na dvou místech a ve dvou termínech. V Parku Na Pankráci to budou pondělní odpolední Outdoor Fitness pro malé i velké děti a v Krčském lese pak odpolední středeční Nordic walking pro děti i dospělé. Obě...

Praha 10: Běh pro dobrou věc

8. května 2024 v 18:46

Běžecký závod pro malé i velké se koná v sobotu 18. května.

Běh pro Paměť národa se koná v Oboře Hvězda již 11. května

8. května 2024 v 10:01

V průběhu května se již podeváté od založení neziskové organizace Post Bellum koná tradiční Běh pro Paměť národa. Sportovní klání proběhne napříč celou Českou republikou. Největší akcí zůstává pražský závod, který připadá na sobotu 11. května. I letos na závodníky čeká ověřený terén Obory Hvězda....

Úřad vlády připomene výročí konce války nasvícením Strakovy akademie

8. května 2024 v 06:18

Úřad vlády ČR se zapojí do oslav Dne vítězství. Ve středu 8. května na státní svátek slavnostně nasvítí sídlo vlády, Strakovu akademii, do české trikolóry.

Hokej, fotbal i olympiáda: Žluté lázně startují sportovní super léto

7. května 2024 v 09:56

V areálu Žluté lázně v Podolí začíná sportovní super léto. Na břeh Vltavy mohou přijít fanoušci Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy ve fotbale i olympiády sledovat vybraná sportovní klání. Těšit se mohou ve vybrané dny na doprovodný program a soutěže. Návštěvníci také mohou využít...

ZRUŠENO: Rodinné sportovní hry 2024

7. května 2024 v 09:52 | Aktualizováno 22. dubna 2024, 09:52

Praha 13 zve všechna týmová družstva na 12. ročník Rodinných sportovních her.

Kondiční sportování s Nordic Walking

7. května 2024 v 05:11

Kondiční sportování s Nordic Walking ve středu 8. května od 10 hodin. Severská chůze je sport pro všechny, všech věkových kategorií a různé sportovní výkonnosti.

X RUN, rodinný běh v Praze 10

6. května 2024 v 07:36

Na Sídlišti Solidarita se v sobotu 18. května koná běžecký závod X RUN, pořádaný radnicí Prahy 10. Tento závod je otevřený pro účastníky všech věkových kategorií, začátečníky i protřelé závodníky.

Další články
Nahoru