Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Maraton Nakopni Prahu zná jména finalistů, o vítězi se rozhodne již v květnu

Proběhlo semifinálové kolo 4. ročníku inovačního maratonu Nakopni Prahu, ve kterém odborná porota složená z řad odborníků, pracovníků magistrátu i zástupců firem vybrala 10 nejlepších týmů. Postupující týmy nyní pracují na zdokonalení prototypů, které představí v rámci finálového kola 26. května v Radlické kulturní sportovně. 

10 finalistů Nakopni Prahu 2023 a jejich projekty:
Beat Savior
Tým chce vytvořit mobilní aplikaci, která notifikuje dobrovolníky v blízkosti pacienta o naléhavé první pomoci. Může tak pomoci záchranné službě zvýšit pravděpodobnost záchrany pacienta s náhlou srdeční zástavou mimo nemocnici.

Cogniprop EDU
CogniProp Edu je webová platforma pro studenty od 11 do 19 let, která je provede poznáním základů AI, strojového učení, zpracování dat a digitálních dvojčat. Cílem je zlepšení kvality vzdělávání a přípravy budoucích generací na digitální věk.

Databáze jídel
Tým vyvinul web – databázi jídelníčků ve školních jídelnách. Strávníci jídla hodnotí a komentují. Tím dávají zpětnou vazbu kuchařkám a zároveň poskytují informace dalším strávníkům. Cílem je ušetřit kuchařkám práci při sestavování jídelníčků, zvýšit pestrost jídel a snížit plýtvání potravinami ve školních jídelnách. 

Diplomkyproprahu.cz
DiplomkyproPrahu.cz má za cíl vytvořit online portál, kde by se strukturovaně mohli setkávat studenti, kteří chtějí řešit reálné problémy Prahy, univerzity, jež jim k tomu mohou poskytnou odborné zázemí a podmínky, město a městské firmy, jež tyto problémy řeší.

Dropp
Tým Dropp sbírá z pražských tenisových klubů ohrané tenisáky, skladuje je, následně je drtí a nachází pro ně další využití. Loni nashromáždili 150 000 ks tenisáků, což odpovídá přibližně 9 tunám recyklovaného materiálu. Recyklací tenisáků se sníží objem komunálního odpadu, tím i zatížení životního prostředí města.

Leafy
Cílem projektu je zvýšit povědomí o superpotravině microgreens. Pěstování vlastních microgreens řeší řadu environmentálních problémů, přispívá k čistšímu prostředí a lepšímu zdraví. Tým proto připravil informační portál a systém environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty s názvem Leafy EDU.

Muuv
Velká řada obyvatel Prahy a jejích návštěvníků se potýká s různými omezeními pohybu. Cílem projektu je vytvořit mapu města se zaměřením na bezbariérová místa (komunikace, obchody, toalety) a nízkopodlažní vozy MHD, která bude podkladem jak pro mobilní aplikaci, tak i pro řešení třetích stran včetně města. Uživatelé budou mít k dispozici ucelenou nabídku služeb, jako je doprava, SOS apod.

PrahaBot
Prahabot je konverzační AI do městotvorných procesů. Hlavní přínos je ve zpřístupnění, zjednodušení a zefektivnění komunikace cílů městského plánování. Namísto nutnosti studia městských strategických dokumentů bude probíhat dialog.

Přidej se, strhni to!
Podle přehledného webu s návodem bude možné ověřit legálnost vyvěšených reklamních plakátů a billboardů a docílit odstranění těch nelegálně umístěných. Web bude obsahovat videonávody, vzorové dokumenty ke stažení a adresář relevantních úřadů.

Waste digital
Waste Digital vyvíjí kompaktní, bateriově napájený IoT senzor s optickým snímačem využívající umělou inteligenci, která je schopna vyhodnotit a skrze aplikaci reportovat, co se ve sledované oblasti děje. Instalací senzorů na lampy nebo dopravní značky získá město přehled o znečištění stanovišť s kontejnerovým stáním, díky čemuž může efektivně plánovat úklid, ušetřit peníze a zlepšit život Pražanům.

V rámci extra podvýzev od partnerských organizací dostaly šanci postoupit do finále ještě další dva týmy, řešící výzvu „Zdravá a čistá voda pro Prahu“ od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK):
Čistá voda – desková hra
Desková hra znázorňující výrobu, distribuci a úpravu pitné vody v Praze včetně následného čištění odpadní vody. Hráči se budou interaktivní formou dozvídat informace o úpravě a čištění vody v Praze.

Dispečink vodink – počítačová hra
V počítačové hře bude hráč ovládat dispečink PVK a v průběhu hry se seznamovat s problematikou, jakou denně řeší odbornici PVK.  Přínosem je zvýšení informovanosti obyvatel Prahy o problematice čisté pitné vody.


Autor: Alo

Výstava hub na radnici

Dnes ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Dnes ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Dnes v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Dnes v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Včera ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Včera v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Včera v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru