dnes
Středa - zatazeno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
1°C
pozítří
Pátek - snih
1°C
Manifesto oživilo prostor u smíchovského náměstí, Praha 5 zváží zapojení bývalé tržnice
Dominantou Manifesta je brouzdaliště, ve kterém se mohou návštěvníci osvěžit. Foto: PP

Manifesto oživilo prostor u smíchovského náměstí, Praha 5 zváží zapojení bývalé tržnice

Na dvorku mezi Národním domem na Smíchově a Smíchovskou tržnicí fungovalo donedávna málo využívané parkoviště. Nyní prostor oživila druhá pobočka Manifesto Marketu.   
mazur-manifesto1

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur

Pro návštěvníky jsou připravena originální jídla, pivní speciály a řada letních drinků. Budou se zde konat kulturní akce. Otevřeno je denně od 11 do 22 hodin, platit lze jen kartou. Manifesto bude fungovat do pozdního podzimu, budoucnost se bude řešit ve spolupráci s radnicí Prahy 5, která projekt podporuje. Serveru Pražský patriot to řekl na středeční zahajovací party „Ahoy Smíchov" starosta páté městské části Daniel Mazur (Piráti).

Dominantou originálně pojatého prostoru je brouzdaliště, kde si zájemci mohou půjčit vyřezávané plachetnice. V gastronomické části je mexická restaurace Alebrije, The Craft s novým konceptem sýr a steak, specialisté na hranolky Faency Fries, havajský podnik Pokehaus, dále tu má pobočku Sasazu a Zátiší Group. V centrálním baru se prodává plzeňské pivo z tanků, vinohradský pivovar tu čepuje pět svých speciálů.

Za konceptem Manifesta stojí architekt původem z New Yorku Martin Barry. V příštím roce plánuje Manifesto rozšířit na další místa nejen u nás, ale i v zahraničí. Obdobný koncept Manifesto Marketu funguje od loňského roku na Forenci v blízkosti Masarykova nádraží. Navštívily ho už statisíce lidí.

manifesto-1 Podle starosty Prahy 5 Daniela Mazura radnice zamýšlí místo, kde aktuálně Manifesto právě otevřelo své brány, oživit. „Manifesto ověří, zda má veřejnost zájem o tento prostor a napoví, jak by se dal případně zatraktivnit. Po skončení této nulté sezóny budeme s provozovatelem projekt vyhodnocovat, vyměníme si vlastní zkušenosti a uvidíme, zda to z naší strany stojí za podporu pro příští rok. Ať už finanční, nebo třeba ve formě podílení se na kulturním a společenském programu,“ uvedl.

Podle něj je možné, že by na projektu v případě pokračování v příštím roce mohla participovat sousední bývalá Staroměstská tržnice. Tuto secesní budovu má Praha 5 od hlavního města ve správě. V přízemí je v nájmu prodejna potravin, v prvním patře působí pobočka knihovny. „Mohli bychom se domluvit s Tescem na předčasném uzavření nájemní smlouvy a uvolněné prostory využít pro oživení této oblasti,“ uvažuje Mazur.

manifesto-2 Pokud by se Manifesto osvědčilo, mohlo by to ovlivnit i budoucí využití a podobu přilehlého náměstí 14. října, které Praha 5 plánuje rekonstruovat. Vliv by to mohlo mít i na následné uspořádání dopravního režimu, náměstí je nyní průjezdné auty a řidiči si tudy zkracují cestu z Rašínova nábřeží do Strahovského tunelu a na Plzeňskou.

„Jakékoli takové úpravy, hlavně ty dopravní, jsou velmi citlivá věc. Bude to složité zvažování, ve kterém nám pomůže vyhodnocení této nulté sezóny Manifesta,“ pokračoval starosta Prahy 5.

manifesto-3 Další využití veřejných prostor pro větší společenský život se podle něj do budoucna nabízí v současném prostranství autobusového nádraží Na Knížecí. „Až bude jednou hotov Terminál Smíchov, rozlehlé prostranství, nyní využívané autobusy, se uvolní. Existují návrhy na zástavbu území i na vznik parku. Praha 5 by do diskuse každopádně chtěla v pravý čas vstoupit,“ sdělil Daniel Mazur, který se na závěr vrátil k Manifestu. „Je to skutečně zajímavý počin, který stojí za návštěvu. Doporučuji návštěvu koncertů, filmového promítání či dalších kulturních akcí,“ uzavřel.


Praha 2: ‎Slavnostní odhalení pamětní desky Václavu Havlovi

Včera v 18:15

Na Rašínově nábřeží v Praze 2 bude ve středu 18. prosince slavnostně odhalena pamětní deska Václavu Havlovi. V domě na Rašínově nábřeží Václav Havel dlouhá léta žil. Slavnostní odhalení začíná v 16 hodin.

Další články
Nahoru