Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Mánesův most potřebuje novou hydroizolaci, do konstrukce zatéká
Mánesův most. Foto: Ralf Roletschek / Wikimedia Commons

Mánesův most potřebuje novou hydroizolaci, do konstrukce zatéká

Pražský Mánesův most potřebuje novou hydroizolaci. Ta současná je ve špatném stavu a do konstrukce mostu zatéká voda. Zároveň s tím bude nutné opravit i silnici a chodníky a některé kamenné prvky. Vážné problémy, které by ohrozily v nejbližší době jeho provoz, ale most nemá, sdělila ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Kdy práce na opravě mostu začnou, zatím nebylo přesně stanoveno. Restaurátoři začali u Mánesova mostu opravovat také první ze dvou fontán. Praha má se stavem některých mostů přes Vltavu dlouhodobě problémy a je třeba je rekonstruovat.

TSK si v uplynulých letech nechala udělat kompletní diagnostiku Mánesova mostu, kdy odborníci zjišťovali kvalitu a stav jednotlivých materiálů, zatížitelnost mostu a provedli rovněž stavebně-historický průzkum, kdy popsali průběh výstavby mostu i následných oprav a jaké u toho byly použity materiály a v jaké kvalitě.

„Tento most nás ničím extrémně nepřekvapil. Problémem je zatékání do nosné konstrukce, což se bude muset řešit novou izolací a samozřejmě novým vozovkovým souvrstvím a chodníky. Dále se potom budou muset upravit některé kamenné prvky, a to jak historické, tak ty, které jsou součástí samotného technického vybavení mostu, to znamená zábradlí a další části," řekla Lišková.

Co se týká zatížitelnosti, tak most podle zjištění odborníků splňuje očekávání u historického mostu. Most tak plní všechny limity na průjezdnosti aut i tramvají. „Bezprostřední problémy most nemá, ale musíme ho samozřejmě do budoucna řešit velkou rekonstrukcí tak jako další historické mosty," dodala Lišková.

Hlavní město se se stavem mostů potýká dlouhodobě. Letos v září proto začala oprava Libeňského mostu, který je v havarijním stavu. TSK připravuje rekonstrukci vytíženého Hlávkova mostu, který je součástí severojižní magistrály, a rovněž Palackého mostu.

Letos pak začala stavba zcela nového Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4 a 5. Město staví také lávku pro pěší z Holešovic do Karlína, která bude hotova příští rok v únoru.

Mánesův most je desátým pražským mostem od jihu a slouží pro pěší, auta i MHD. Jeho předchůdcem byl visutý řetězový most nazývaný též Rudolfova či řetězová lávka.

Nynější Mánesův most byl vybudován v těsné blízkosti Železné lávky. Stavěl se od roku 1911 a zprovozněn byl 11. března 1914. Do roku 1920 se nazýval Most arcivévody Františka Ferdinanda d'Este. Lávka byla po dokončení mostu zbourána.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru