Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Mandáty senátorů za Prahu budou na podzim obhajovat Smoljak a Láska, o Hamplově kandidatuře se jedná
Senátní volby se budou konat letos v říjnu. Ilustrační foto: archiv

Mandáty senátorů za Prahu budou na podzim obhajovat Smoljak a Láska, o Hamplově kandidatuře se jedná

Na podzimní obhajobu svých mandátů se zatím chystají dva dosavadní senátoři ze tří pražských obvodů, kde se hlasování o obměně třetiny horní komory uskuteční. Kandidovat bude v Praze 9 za hnutí STAN Václav Smoljak, který loni na jaře vystřídal Zuzanu Baudyšovou (za ANO). V Praze 5 hodlá funkci obhajovat Václav Láska zvolený před šesti lety za lidovce a Zelené. O kandidatuře senátora Václava Hampla (za lidovce a Zelené) se zatím jedná, lidovci přitom počítají jen s obsazením jeho obvodu. O dalších kandidátech a jejich podpoře zatím oblastní organizace jednotlivých stran jednají.

Za vládní ČSSD a ANO by podle dosavadních dohod měl jít v pátém pražském obvodě ředitel Fakultní nemocnice Motol a exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Sociální demokraté už jeho nominaci schválili, čeká se na uzavření koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO, sdělil Ludvík ČTK.

Obhájce mandátu v pátém pražském obvodě Láska ČTK řekl, že s představením své kandidatury včetně podpory politických stran počká do června. Figuruje nicméně mezi senátory SEN 21, které ve volbách podpoří Piráti.

„Pan Smoljak určitě obhajovat bude, v dalších obvodech jednáme o podpoře z řad demokratických stran," řekl ČTK mluvčí Starostů Tomáš Pergl. Mluvčí KDU-ČSL Kateřina Procházková Hamplovu kandidaturu zatím nepotvrdila s tím, že senátor je v zahraničí a věc bude KDU-ČSL řešit až na jaře. Lidovci nicméně počítají jen s postavením kandidátky v jeho obvodu.

„Aktuálně stále probíhají jednání ohledně vlastního kandidáta o možnostech v obvodech Praha 1 a Praha 9," řekla ČTK mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Své kandidáty zatím vybírá i vládní ANO.

Předseda pražské organizace Jan Říčař ČTK řekl, že kraj se bude doporučeními jednotlivých oblastí zabývat začátkem března. „Vybrané kandidáty musí ještě následně potvrdit celorepublikový výbor," uvedl.

S obsazením všech tří volebních obvodů počítá ODS. Předseda krajské organizace Tomáš Portlík ČTK řekl, že jasno chtějí mít občanští demokraté do začátku jara, zatím ale na výběru pracují.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK řekla, že strana o volbách jedná s dalšími subjekty, především s ODS a STAN. „Snažíme se netříštit síly, co nejvíce se domluvit s dalšími nám blízkými stranami," uvedla. Definitivní rozhodnutí by podle ní mělo padnout v řádu týdnů.

Komunisté budou nominace probírat na jednání širšího vedení v polovině března. Místopředseda Stanislav Grospič ČTK řekl, že kandidovat bude v Praze například redaktor Haló novin Roman Blaško. Hnutí SPD bude kandidáty schvalovat na pražské regionální konferenci v dubnu.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru