dnes
Pondělí - zatazeno
29°C
zítra
Úterý - oblacno
29°C
pozítří
Středa - skorojasno
29°C
Máme si projít všemi fázemi spánku, často si za noční problémy s nespavostí můžeme sami
Kvalitní spánek je pro naše zdraví důležitý. Ilustrační foto: Freeimages.com

Máme si projít všemi fázemi spánku, často si za noční problémy s nespavostí můžeme sami

Dobré je vyspat se pořádně, minimálně tedy šest, spíš ale osm hodin. Jít spát nejpozději do půlnoci, podle toho, kdy vstáváme. Pokud netrpíme nespavostí (což je problém asi 30 % české populace), lze to korigovat. Málo spánku má totiž i neblahý vliv na imunitu a srdce. Ten, kdo trpí nespavostí, by si měl zjistit příčinu a odstranit chyby.

Léčba medikamenty by měla být až poslední možností, jak se s nespavostí porvat. Nejprve je třeba zkusit to bez nich. Dobrá je například večerní procházka. Dobře se usíná s nepřecpaným žaludkem – jíst je tedy vhodné do 18. hodiny, před spaním je dobré dát si jen sklenici teplého mléka nebo šálek bylinkového čaje s medem.

Pomáhá i večerní „postelové" čtení nenáročné literatury. Spát se má v úplné tmě. Dobré je vyvětrat před spaním místnost, není nad čistý vzduch.

Spánek ovlivňuje psychiku lidí. Je to velice důležitý faktor naší životosprávy. Poruchy spánku jsou v hlavních rysech dvojího druhu: člověk, přestože je unavený, když zalehne, nemůže zabrat, převaluje se a neusne.

Druhá varianta je, že sice v pohodě usne, ale brzy se budí, třeba ve dvě či ve tři hodiny ráno a již neusne a v hlavě se mu honí nepříjemné myšlenky. Oba případy je vhodné konzultovat s odborníkem, protože jsou to příznaky nadprahové zátěže a stresu, často i úzkostných a depresivních stavů.

Ač se to nezdá, spánek je propracovaný mechanismus, který má své jasné fáze. Těsně před usnutím se uvolňují svaly. Opakující se fáze REM, kdy se rychle pohybují oči a vzniká napětí ve svalech, je charakteristická tím, že se zdají sny.

Poslední fází je NREM, při níž se mohou samovolně pohybovat ruce a nohy, naopak se nepohybují oči, dochází k vysokému napětí svalů, sny, pokud jsou, jsou slaboučké. Jednou z podfází NREMu je nejhlubší spánek, kdy je těžké kohokoli probudit. Člověk by měl během spánku projít všemi fázemi, jinak má s nespavostí problém.

Narušený mechanismus spánku je velice častým a znervózňujícím příznakem. V obecném povědomí je spánek nezbytný jako celek, ale z odborného hlediska je mnohem důležitější část mělkého spánku, tak zvaná REM fáze, kdy dochází k celkové očistě, tělo se zbavuje zplodin, které mu škodí, do paměti se ukládají zážitky a vzpomínky, i to, co jsme se naučili, zdají se sny.

Spát je dobré v celku, nedrobit spánek

REM fáze se v průběhu spánku opakuje zhruba 4 až 5× a trvá od 4 do 10 minut. Každý organismus má jinou potřebu spánku, ta kolísá od 3 do 12 hodin, obvykle více potřebují spát ženy. Lidé, kteří potřebují méně spánku, jsou vlastně ve výhodě, mohli by ten ušetřený čas něčím naplnit.

Rozhodně je správné, aby spánek byl monofázický, to znamená spát v celku, nedrobit. Velkou chybou je, když se člověk třeba v neděli probudí dřív, jak bývá zvyklý, a je odpočatý – řekne si „ještě si přispím" a za dvě hodiny je při probuzení malátný, nenaložený, bolí ho hlava.

Důležité je i to, na čem člověk spí. Co se týče matrací, musí dýchat a je třeba vybírat je podle váhy konkrétního člověka. Myslet je třeba i na to, že matrace, na které spíme, by neměla být starší než deset let.

Pro děti jsou lepší tvrdší matrace, pro dospělé měkčí, i když někdy také tvrdší, ale to vždy záleží na různých faktorech jako například hmotnosti, intenzitě pocení a uložení matrace.

Pro kvalitní spánek je potřeba chodit spát v pravidelný čas, zachovávat navyklé rituály. Nestřídat lůžka, spát tam, kde jsme zvyklí. Před spaním nečíst napínavou literaturu a nedívat se na horory, zvolna snižovat obrátky aktivity, příliš se neštvat a nenamáhat. Po posilovně nebo běhání není divu, že rozpumpovaný organismus odmítá usnout.

Vhodná je vlažná koupel, je potřeba nepít před spaním kávu ani alkohol, platí, že by se nemělo chodit spát s příliš plným žaludkem. V ložnici má být tma či aspoň šero, optimální teplota ložnice kolísá mezi 12 až 24 stupni. Když do půl hodiny neusnete, raději vstaňte a jděte se věnovat jiné činnosti – ale ne na lůžku.


Autor: Karel Netolický

Tipy na správné třídění odpadu po letním pikniku či zahradní grilovačce

2. srpna 2020 v 07:02

Plastové obaly od olejových marinád, jednorázové kelímky, plynové kartuše nebo obaly opalovacích krémů patří k těm odpadům, které vznikají primárně během letního grilování, pikniků nebo při kempování. Pražské služby přináší sérii tipů, jak tyto odpadní komodity správně...

Charitativní závod RUN for HELP zajistil rehabilitační pobyt pro lidi po amputaci

30. července 2020 v 11:38

I letos Rehabilitační klinika Malvazinky podpořila charitativní běžecký závod pro celou rodinu příhodně pojmenovaný RUN for HELP. Akce se uskutečnila v sobotu 25. července na Letné za podpory Prahy 7 .   

Praha 11 zve na lekce jógy zdarma

23. července 2020 v 18:52

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz moderní magnetické rezonance

23. července 2020 v 18:06

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz magnetické rezonance MAGNETOM Altea. 

Další články
Nahoru