dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
25°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Navrhujeme, jak zlepšit život ve všech věkových i sociálních kategorií, říká Marta Semelová z KSČM
Volby 2017Komerční sdělení
Marta Semelová z KSČM obhajuje ve volbách svůj Poslanecký mandát. Na pražské kandidátní listně komunistů je číslo 1. Foto: archiv

Navrhujeme, jak zlepšit život ve všech věkových i sociálních kategorií, říká Marta Semelová z KSČM

Jednička pražské kandidátky KSČM v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Marta Semelová prozradila, na co by se ráda zaměřila v dalších volebním období, pokud jí dají voliči znovu důvěru. Naznačila také, co by měl stát udělat pro větší dostupnost bydlení a zrychlení výstavby důležitých dopravních staveb.

Mgr. Marta Semelová

57 let, učitelka, poslankyně Parlamentu ČR, zastupitelka hlavního města Prahy

V Poslanecké sněmovně byla spolupředkladatelkou návrhu zákona například na zrušení zákona o tzv. majetkovém vyrovnání s církvemi, dále návrhu zákona o českém jazyce, o náhradním výživném pro matky a otce samoživitele nebo návrhu na referendum o vypovězení Severoatlantické smlouvy. V oblasti školství se podílela na návrhu na snížení financování soukromých škol ze státního rozpočtu. Při projednávání státního rozpočtu navrhovala navýšení financí na platy pracovníků v sociálních službách. V rámci mnoha interpelací na členy vlády vystupovala například za zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců České pošty a obchodních řetězců či řešení situace mladých rodin s dětmi a seniorů. Protestovala také proti koketování české vlády se Sudetoněmeckým landsmanšaftem.

Třetí volební období je členkou Zastupitelstva hl. m. Prahy. I zde se věnuje především problematice výchovy a vzdělávání a sociální politice.  Působí ve školských odborech, je členkou Společnosti česko-kubánského přátelství a Slovanského výboru. Ve volném čase studuje španělštinu, věnuje se dvěma kamarádům kocourkům, ráda cestuje, k jejím zájmům patří i tanec a recitace.

Je vdaná, vychovala dceru a syna a nyní se raduje ze čtyř vnoučat.

Motto: Před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj

Facebookový profil Marty Semelové

Webové stránky pražské KSČM

Vedete pražskou kandidátní listinu KSČM. Proč by voliči v metropoli měli dát hlas zrovna komunistům?
Jednak proto, že máme program pro lidi, kteří chtějí důstojně žít bez obav z toho, co bude zítra, chtějí se živit poctivou prací a dostávat za ni odpovídající plat. Máme konkrétní návrhy, jak zajistit slušný život mladým rodinám s dětmi i těm, kteří po celoživotní práci prožívají podzim života. Dalším důvodem je to, že jsme, na rozdíl od jiných politických subjektů, usilovali po volbách o naplnění toho, co jsme slibovali před volbami. Do jaké míry se nám to daří, záleží vždy na počtu pro nás odevzdaných hlasů.

Pokud Vám dají voliči důvěru, na co byste se v Poslanecké sněmovně zaměřila?
Pracovala jsem ve školském výboru a ve výboru pro sociální politiku. Na tuto práci bych chtěla navázat. V oblasti vzdělání je to například posílení role státu za kvalitu, dostupnost a financování vzdělávání, odmítáme školné. Jsme pro jednotné osnovy s jasnými ročníkovými výstupy a jednotnou vnitřně diferencovanou základní školu. Podporujeme učňovské a technické školství a jejich spolupráci s firmami. Zájem o tyto obory chceme posílit už na základní škole znovuobnovením školních dílen. Budeme požadovat přehodnocení nesmyslně pojaté inkluze, pro ředitele a učitele pak snížení papírování a zvýšení platů všem pracovníkům ve školství. V sociální oblasti se chci zaměřit například na podporu mladých rodin s dětmi, na dostupné bydlení pro všechny či na spravedlivější a vyšší valorizaci důchodů.

Je něco, co byste chtěla změnit na fungování dolní komory Parlamentu, aby se tato instituce stala efektivnější a ve vnímání veřejnosti měla lepší obraz?
Nekulturnost vystupování některých poslanců. Nedivím se, že jsou lidé na politiky naštvaní, když vidí namísto věcné diskuze nad problémy, které je potřeba řešit, jen urážky a osobní napadání. Zájem o občany jde stranou, na prvním místě je osobní zviditelňování způsobem, který je na hony vzdálen lidské slušnosti. Místo předvádění se a plácání o ničem by se tito poslanci měli soustředit na skutečnou práci ve výborech i při schůzi sněmovny, kde se někteří často ani neukážou. A konečně – koalice by měla brát vážně opoziční návrhy. Blokování jejich řádného projednání je neomluvitelné. Ať už jde například o náš návrh zákona o náhradním výživném, který by pomohl samoživitelkám/samoživitelům, jimž bývalý partner neplatí výživné na děti, návrh na zdanění náhrad tzv. církevních restitucí ad.

marta-semelova-1 Lidé se často rozhodují podle toho, jaké výsledky práce má daný kandidát za sebou. Zkuste shrnout svou práci poslankyně v končícím volebním období.
Ve sněmovně jsem v tomto volebním období vznesla víc než 45 interpelací na členy vlády, konkrétně například proti prodeji bytů ČEZ na sídlišti Písnice a ve Vršovicích, za zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců v obchodních řetězcích, na poštách, v sociálních službách ve školství, v knihovnách apod. Požadovala jsem přijetí opatření pro rodiny, které nemají peníze ani na školní obědy, žádala jsem premiéra a zodpovědné ministry o konkrétní pomoc při dostavbě pražského silničního okruhu, ministra kultury jsem interpelovala ve věci ohrožení kulturního dědictví v centru hlavního města, například výstavbou takzvaného maršmelounu, bouráním historických budov a budováním různých megalomanských developerských projektů. Více než 40 krát jsem vystupovala k projednávaným zákonům a státnímu rozpočtu, kde jsem požadovala víc peněz na školství či sociální služby. Předložila jsem, respektive byla jsem spolupředkladatelkou 20 návrhů zákonů a mnoha pozměňovacích návrhů k jednotlivým novelám.

Velkým tématem pro Pražany jsou bydlení a doprava. Co v oblasti bydlení a jeho dostupnosti může pro obyvatele hlavního města Parlament udělat?
V minulých letech Praha a její městské části privatizovaly téměř celý bytový fond a zdražily nájemné na maximální výši. Výstavba nových bytů zaostává a jejich cena nebývale roste, chybí byty malometrážní, startovací, sociální. Řada lidí má problém získat či udržet střechu nad hlavou. Za poslední měsíce stouply nájmy v hlavním městě o 9 % a očekává se další růst. Průměrné nájemné dvoupokojového bytu dosahuje 15 tisíc korun, stále víc občanů tak čelí riziku ztráty bydlení. V ČR žije podle oficiálních údajů zhruba 70 tisíc lidí bez domova. Dalších 120 tisíc žije v nejistém či nevyhovujícím bydlení a hrozí jim, že o ně přijdou. Vládní koalice nesplnila slib, že přijme zákon o sociálním bydlení. Po volbách proto bude nutné se k tomuto zákonu vrátit. Podporu si zaslouží družstevní a obecní bydlení a přijetí legislativy, která omezí byznys s chudobou a zavede regulaci nákladů na bydlení jako takových. Osobně bych byla i pro vyšší zdanění prázdných nevyužívaných bytů. 

komunisticky-klub-zhmp

Klub KSČM v pražském zastupitelstvu

Strany napříč spektrem hovoří o nutnosti dostavět vnější i vnitřní silniční okruh. Jsou tu ale i další dopravní témata, třeba dostupnost dopravy pro seniory či matky na mateřské. Co by se v této oblasti mělo v Praze zlepšit?
Pro dopravu v hlavním městě je velice důležitá dostavba vnějšího a městského silničního okruhu a výstavba záchytných parkovišť na okraji města s navazující městskou hromadnou dopravou. Už proto, že do Prahy jezdí každý den mnoho návštěvníků, jezdí sem lidé za prací, denně projíždí metropolí velký počet kamionů, autobusů apod., což se pochopitelně odráží na životním prostředí, hlučnosti, emisích, prašnosti, a pochopitelně také na průjezdnosti. Dopravní přetížení je proto nutné řešit. Je to důležité pro řidiče i ty, kteří autem nejezdí. Neméně důležitá je výstavba metra D a rychlodráhy na ruzyňské letiště. Tady musí pomoci stát, ostatně v minulosti, před rokem 1989, měl právě stát na zabezpečení dopravy v hlavním městě, zvlášť na výstavbě metra značný podíl. Vláda a poslanci by na to měla myslet při rozhodování o státním rozpočtu a při projednávání zákonů, které ovlivňují výstavbu silnic, vykupování pozemků atd. Pro maminky s kočárky, seniory, pro ty, kteří se obtížně pohybují je důležitá také kvalitní bezbariérová městská hromadná doprava, která nebude každou chvíli podléhat všelijakým změnám. Znovu budeme také požadovat odbornou diskuzi k našemu návrhu na městskou hromadnou dopravu zdarma.

Jaké další oblasti ve spojitosti s Prahou by si zasloužily větší pozornost zákonodárců?
Fungování nemocnic, ambulancí a lékové politiky, dále stabilní víceleté zafinancování sociálních služeb, hospodaření s majetkem a zabránění jeho rozprodávání, bezpečnost. To jsou některá z nejen pražských témat, která svým rozhodováním může podstatně ovlivnit poslanecká sněmovna.

marta-semelova Do voleb zbývají necelé dva týdny. Kde se mohou lidé s Vámi a dalšími kandidáty KSČM v Praze setkat, jakými způsoby a komunikačními kanály se mohou dozvědět o Vašich plánech?
Naši kandidáti jsou denně mezi lidmi v ulicích. Seznamujeme občany s tím, co jsme prosazovali a s jakým programem jdeme do volem, představujeme naše kandidáty. Při rozdávání volebních materiálů máme možnost s lidmi diskutovat, ti zase mohou podepisovat naši petici za to, aby lithium a nerostné bohatství vůbec patřilo ČR, jeho těžba, zpracování, využití apod. Na těchto setkáních, které ukončí závěrečný mítink ve čtvrtek 19. října odpoledne na smíchovském Andělu, vysvětlujeme také občanům, jak důležité je nevzdávat se svého práva volit, a tudíž i spolurozhodovat o tom, kam bude dál směřovat naše země.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Volby do Sněmovny se v Praze 10 uskuteční ve 109 okrscích. Informuje o nich aplikace

20. října 2017 v 11:14

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konají dnes od 14 do 22 hodin a a zítra od 8 do 14 hodin. Na území Prahy 10  je vytvořeno celkem 109 volebních okrsků s čísly 10002 až 10109. 

Další články
Nahoru