Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Máme kritický nedostatek dárců krve, stěžuje si pražská nemocnice a prosí lidi o pomoc
Darování krve. Foto: Jan Puci

Máme kritický nedostatek dárců krve, stěžuje si pražská nemocnice a prosí lidi o pomoc

Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze  (FTO VFN) se v současnosti potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Situace je o poznání horší než v předchozích obdobích. Důvodem je mimo jiné obnovení plánované péče a odložených operací, ale také doba dovolených a únava lidí po dlouhém lockdownu. Darování krve přitom nebrání ani prodělané onemocnění covid-19 či očkování proti koronaviru.  

„V současné době je situace vážnější než v předchozích obdobích, v květnu a červnu. Tehdy jsme také měli menší zásoby, ale nyní je situace opravdu kritická. Lidé odjíždí na dovolené a mladí lidé se nechávají očkovat, to vše dohromady zřejmě přispívá k tomu, že je dárců výrazně méně,“ vysvětluje Daniela Dušková, primářka FTO VFN Praha. 

Dalším důvodem je podle ní i fakt, že si lidé zvykli během pandemie zůstávat více doma a pohybovat se v určité sociální bublině, a nyní je pro ně asi psychicky náročnější někam dojet a rychle reagovat na výzvy. „Návrat k době, kdy jsme dárce nemuseli doslova prosit, aby přišli, asi ještě chvíli potrvá,“ uvažuje Dušková. 

Aktuální nedostatek transfuzních přípravků napříč prakticky celou Českou republikou má ještě jeden důvod. Nemocnice usilují o co nejrychlejší obnovení plánované péče a snaží se dohnat zákroky, které musely odložit. 

Nezbytnou podmínkou obnovení operativy je právě zajištění transfuzních přípravků. „Transfuzní přípravky mají ale omezenou dobu použitelnosti, nelze tedy vytvářet velké zásoby předem,“ sděluje důvody současné situace Lucie Langmeierová z FTO VFN a primářka Dušková. 

„Potřeby našich pacientů ve Všeobecné fakultní nemocnici stále zvládáme. Ovšem situace se blíží k bodu, kdy by mohl nastat problém a my bychom museli začít odkládat plánované zákroky znovu. Aby taková situace nenastala, opravdu prosíme všechny dárce, aby neváhali a přišli darovat,“ dodává. Na osm týdnů se ve VFN zkrátil i interval mezi jednotlivými odběry krve. 

Nemoc covid-19 a očkování nejsou překážkou 

Pacienti se v tuto chvíli nemusí obávat, že by v případě potřeby nebyli ošetřeni nebo jim lékaři odložili termín plánované operace z důvodu nedostatku krve. Ovšem s ohledem na kapacitu VFN je potřeba počty odběrů a krevních zásob vrátit na běžnou úroveň, kdy jsou pracovníci Fakultního transfuzního oddělení schopní denně připravit 150 až 200 nejrůznějších transfuzních přípravků určených k léčbě nemocných včetně rekonvalescentní plazmy pro pacienty s koronavirem. 

Prvodárci tvoří asi 10 procent z celkového počtu dárců. „Přijít může každý zdravý člověk od 18 let věku,“ vysvětluje Langmeierová s tím, že problémem není ani očkování či prodělaná nemoc covid-19. 

Pokud dárce prodělal koronavirus, měl by mít ukončenou izolaci a být po ochranné lhůtě. U nemoci s lehčím průběhem stačí dva týdny po ukončení izolace, pokud byl průběh závažnější, doporučuje se alespoň jeden měsíc. Zdravotní stav každého dárce se posuzuje individuálně. U očkování záleží na typu vakcíny. Obecně lze říct, že dárce může 28 dní po očkování přijít darovat krev. Například u vakcíny Pfizer/BioNTech, která je v Česku velmi častá, stačí pauza pouhých 7 dní po aplikaci každé dávky. 

Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.


Autor: Jan Puci

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

Dnes v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru