dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Mám zdravotní hendikep. Bariéry? Nemyslím na ně!
Pražský životKomerční sdělení
Tereze AV Institut pomohl najít práci. Foto: AV Institut

Mám zdravotní hendikep. Bariéry? Nemyslím na ně!

Být veden na úřadu práce není na psychiku člověka nic příjemného, to určitě potvrdí téměř každý, kdo byl na úřadu práce veden a navíc, když jste absolvent a nemáte žádné pracovní zkušenosti, pracovní nabídky se rozhodně nehrnou. Důležité je být optimista a vaše píle se vyplatí, říká Tereza L., 22 let, které pomohl tým z AV Institut, který je provozovatel portálu PráceOZP.

Terezo, máte zdravotní hendikep, bylo to těžké, najít si práci? A co vlastně předcházelo tomu, než jste práci našla? 

Od malička nosím naslouchátka, mám tedy první stupeň invalidity. Jsem vyučená prodavačka a po škole, jako většina absolventů, jsem nemohla najít práci. Byla jsem asi dva roky vedena na úřadu práce a tam jsem viděla nabídku práce pro OZP a tak se dostala do AV Institutu, který mi pomohl práci najít. Už přes rok pracuji v úklidové firmě GSUS absolutní čistota a.s. na letišti v Praze.

Jsme rádi, že se vám daří. Musíme se zeptat: když jste nastoupila k zaměstnavateli, jak probíhal váš náborový proces? Měla jste nějaké speciální školení, zkušební dobu, někoho, na koho jste se mohla, v případě problému, obrátit?

První den nástupu do práce bylo školení, jedno z důležitých např. kvůli bezpečnosti, co dělat v případě, že bychom narazili na nějaký kufr či jiný neidentifikovatelný předmět. Zkušební dobu jsem měla 3 měsíce, kterou mám dnes už úspěšně za sebou. Nováčkům se věnuje mistr, který ukazuje, co budeme dělat a jaké prostředky se používají. Je to celkem alchymie a není to jednoduché, na každou plochu je jiný prostředek, každý materiál se jinak čistí. Pan mistr je zlatej a hodnej člověk.

Terezo, to zní docela náročně. Neomezuje vás hendikep nějak při práci? A vědí vůbec vaši kolegové v práci, že máte zdravotní postižení?

Při práci používáme vozík na kolečkách, kde máme všechny prostředky, pytel na odpadky atd. A samozřejmě mám rukavice, bez nich ani ránu. Můj hendikep mi tady nevadí. Ano, kolegové v práci to vědí a jsou super, nemůžu si je vynachválit.

archiv-av-institut-1-tereza-l-nahled Zmínila jste se, že jste si prošla i speciálním školením bezpečnosti. Setkala jste se už s nějakou podezřelou věcí, co jste musela řešit?

Nedávno jsme našla peněženku s doklady. A protože víme, co a jak dělat, postupovala jsem podle předpisů. Paní, které peněženka patřila, vyvolali přes informace a během asi 15 minut přišla. Byla šťastná, že tam měla všechny peníze a doklady. Byla jsem ráda, že to dobře dopadlo.

To bylo od vás hezké. Paní byla jistě překvapená a šťastná, že se jí peněženka vrátila. V té spojitosti bychom se vás chtěli zeptat: Co vás děla šťastnou? Máte nějaké sny a přání do budoucna?

Dá se říct, že to, co jsem si do dneška přála nebo chtěla, jak v pracovním životě nebo osobním, tak obojí se mi splnilo. Mám práci, ráda bych pracovala, pokud se mnou zaměstnavatel bude spokojen tak dlouho, jak to jen půjde. To je pro mě štěstí a samozřejmě zdravotní stránka jako doposud, tedy dobrá.

Takže práce a zdraví je to, co vás dělá v životě šťastnou? 

Tak asi možná ano, nedávno jsem byla nemocná a už jsem si říkala, aby to už přešlo, abych byla už v pohodě. Vlastně, jaké by to bylo, kdyby ten člověk práci neměl? A taky jsem v práci potkala mého přítele. (dodává s úsměvem :-)).

Terezo a co váš volný čas? Máte nějaké koníčky, něco co vás zajímá?

Můj koníček jsou knížky, hlavně romány. Pak hudba a taky mám doma čtyři kočky. Dva kocoury a dvě kočky. Jsou to takoví mazlíci. Ještě dřív jsem zkoušela na kolečkových bruslích, ale teď už na to není čas, takže spíš už ne.

Na začátku jste říkala, že najít si práci pro vás nebylo jednoduché. Kromě společnosti AV Institut, která vám pomohla s nalezením práce, je ještě někdo, kdo vám pomohl, podpořil vás? 

Když to vezmu, tak ty dva roky bez práce byly hrozný. Šílený, když vás někde nevzali nebo vlastně, po nějaký době vás poslali pryč. Určitě chci poděkovat rodině. Jsem ráda, že mě rodiče ve všem podporovali a podrželi. Ten minulý rok byl pro mě krásný, ať už v pracovním životě, tak i osobním. Je to super a jsem hrozně moc ráda, že jsem se dostala do péče týmu AV Institut a vlastně díky nim mám práci, takovou jakou mám. Jsem za to hrozně moc ráda.

AV Institut s.r.o. najdete v Poděbradské ulici 924/46B, Praha 9.

Stránku PráceOZP najdete ZDE

av-instiut-nahled


Další články
Nahoru