dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Malostranský hřbitov: Po otevření se možná bude za vstup platit, v okolí se totiž prodávají drogy
Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Jan Puci

Malostranský hřbitov: Po otevření se možná bude za vstup platit, v okolí se totiž prodávají drogy

Oprava Malostranského hřbitova vstupuje do finální fáze. První návštěvníci si pietní místo na Smíchově prohlédnou už na jaře. Správa pražských hřbitovů (SPH) ještě nerozhodla, zda na hřbitov bude vstup zdarma, či zda zájemci o prohlídku zaplatí symbolickou částku.

Hřbitov byl dlouho zavřený, lidé se na něj mohli podívat jen při zvláštních příležitostech. Loni na něm probíhala revitalizace, která mělo skončit už na podzim. Nakonec bude vše hotovo až letos v dubnu či květnu. O příčinách zpoždění jsme psali zde.

Hlavní vchod na hřbitov byl postaven v Plzeňské ulici u tramvajové zastávky Bertramka. V otevírací době hřbitova možná u něj bude pokladna. „Ještě jsme se nerozhodli, zda vstup bude zdarma, či zda se bude platit. Pokud vybereme druhou možnost, bude to jen symbolický poplatek v řádu několika korun,“ sdělil serveru Pražský patriot ředitel SPH Martin Červený.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby se na Malostranském hřbitově platilo symbolické vstupné?

37.5%
(37.5%)
62.5%
(62.5%)
K úvahám o zavedení poplatku vede správu situace v okolí hřbitova. „Trochu se bojíme, že by se mohli na hřbitov stahovat dealeři drog,“ sdělil obavy Červený. I když začnou hřbitov snímat kamery, členité prostranství může i tak někomu posloužit jako skrýš.

Kdo se v okolí hřbitova pohybuje pravidelně, musí mít pro obavy Červeného pochopení. Hlavně na rohu ulic Plzeňská a Erbenova, při západní zdi hřbitova, se často pohybují dealeři, není tam moc bezpečně. Například loni v létě na tamním přechodu přepadl neznámý pachatel ženu. Chytil ji za oblečení a násilím strhnul zlatý náhrdelník. O případu jsme informovali zde. V ulici U Trojice, nebo u jižního plotu hřbitova v Duškově ulici můžete „při třroše štěstí" narazit na nemocné lidi, kteří si do svého těla vpravují drogy. Na ploše se někdy povalují injekční stříkačky.

„Když bude na hřbitov volný vstup, spousta lidí tam bude chodit jíst. Máme zkušenosti z Olšan, že v takovém případě bude na hřbitově nepořádek,“ sdělil Červený. Konečné rozhodnutí podle něj však eště nepadlo, obě varianty mají svá pro i proti.

Zatím nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově - leden 2016


Další články
Nahoru