Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Malostranský hřbitov je na Smíchově. Zavřený unikát se otevře každý měsíc na pár hodin
Na hřbitově je neobvyklý náhrobek svaté holčičky Aničky. Foto: archiv

Malostranský hřbitov je na Smíchově. Zavřený unikát se otevře každý měsíc na pár hodin

Běžně nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově se opět otevře pro širokou veřejnost. Občanské sdružení pro záchranu této nemovité kulturní památky jí i v letošním roce zpřístupní zdarma jednou měsíčně na víkendové odpoledne.

Otevření hřbitova v roce 2013:

27. 07. sobota 14.00 – 16.00

25. 08. neděle 14.00 – 16.00

28. 09. sobota 14.00 – 16.00

27. 10. neděle 14.00 – 16.00 

Návštěvu Malostranského hřbitova byste si určitě neměli nechat ujít.Oázu klidu na rušném Smíchově zastiňují obrovské stromy a břečťan zde vytvořil rozlehlý zelený koberec.

Hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození jako Gustav Pfleger Moravský, Josef Tandler, Ignác Cornova, Václav Pešina z Čechorodu či Adolf Pinkas.

Poslední místo odpočinku zde nalezli význační architekti, sochaři a malíři jako Dietzenhoferové, Platzerové, Antonín a Václav Mánesovi, Adolf Kosárek a Vincenc Morstadt.

Na místě bývalého morového pohřebiště

Najdeme zde význačná díla sochařů 19. století: díla několika generací Platzerů, Václava Prachnera, Josefa Malinského, Josefa Maxe a dalších. Blízkost usedlosti Bertramka připomíná, že zde leží generace přátel W. A. Mozarta: František X. Dušek a Josefína Dušková, Václav Tomášek, Jan Vitásek.

Na místě dnešního hřbitova se poprvé začalo pohřbívat v době moru, který Prahu postihl kolem roku 1680. Využíván byl i při dalších morových epidemiích. Po jejich odeznění však toto místo ztratilo charakter hřbitova.

Tím se opět stalo až po zásadní změně v pohřbívání, ke které došlo za vlády Josefa II. Tehdy bylo povoleno zakládat hřbitovy pouze mimo osídlení, za městskými hradbami. Proto byl r. 1786 na místě někdejšího morového pohřebiště založen hřbitov nový, určený pro Malou Stranu, Hradčany, Smíchov a Košíře.

V té době jej obklopovalo jen několik hospodářských stavení s vinicemi. Průmyslový rozvoj Smíchova, ovlivnil růst bytové zástavby, která hřbitov postupně obklopila. V roce 1884, tedy necelých 100 let od jeho založení, zde proto bylo pohřbívání ukončeno.

I přes vyhlášení za památku hřbitov chátral

Mnohé z hrobů byly zrušeny, ostatky zemřelých byly přemístěny na jiné hřbitovy. Ve 20. století došlo kvůli rozšiřování silnic k opakovanému zmenšení plochy hřbitova.

V roce 1958 byl sice prohlášen nemovitou kulturní památkou, ale i přes několik pokusů o záchranu vzácných náhrobků však postupné chátrání pokračovalo. Z důvodu opakovaných vandalských útoků bylo proto na přelomu tisíciletí rozhodnuto o jeho uzavření pro veřejnost. Nyní je přístupný jen několikrát do roka.

Jak se ke hřbitovu dostanu pomocí MHD? Od stanice metra B Anděl jednu zastávku tramvajemi 4, 9, 10 a 16 do stanice Bertramka. Přímo u ní je Malostranský hřbitov.


Autor: Renata Rákosová

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru