Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Malostranský hřbitov je na Smíchově. Zavřený unikát se otevře každý měsíc na pár hodin
Na hřbitově je neobvyklý náhrobek svaté holčičky Aničky. Foto: archiv

Malostranský hřbitov je na Smíchově. Zavřený unikát se otevře každý měsíc na pár hodin

Běžně nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově se opět otevře pro širokou veřejnost. Občanské sdružení pro záchranu této nemovité kulturní památky jí i v letošním roce zpřístupní zdarma jednou měsíčně na víkendové odpoledne.

Otevření hřbitova v roce 2013:

27. 07. sobota 14.00 – 16.00

25. 08. neděle 14.00 – 16.00

28. 09. sobota 14.00 – 16.00

27. 10. neděle 14.00 – 16.00 

Návštěvu Malostranského hřbitova byste si určitě neměli nechat ujít.Oázu klidu na rušném Smíchově zastiňují obrovské stromy a břečťan zde vytvořil rozlehlý zelený koberec.

Hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození jako Gustav Pfleger Moravský, Josef Tandler, Ignác Cornova, Václav Pešina z Čechorodu či Adolf Pinkas.

Poslední místo odpočinku zde nalezli význační architekti, sochaři a malíři jako Dietzenhoferové, Platzerové, Antonín a Václav Mánesovi, Adolf Kosárek a Vincenc Morstadt.

Na místě bývalého morového pohřebiště

Najdeme zde význačná díla sochařů 19. století: díla několika generací Platzerů, Václava Prachnera, Josefa Malinského, Josefa Maxe a dalších. Blízkost usedlosti Bertramka připomíná, že zde leží generace přátel W. A. Mozarta: František X. Dušek a Josefína Dušková, Václav Tomášek, Jan Vitásek.

Na místě dnešního hřbitova se poprvé začalo pohřbívat v době moru, který Prahu postihl kolem roku 1680. Využíván byl i při dalších morových epidemiích. Po jejich odeznění však toto místo ztratilo charakter hřbitova.

Tím se opět stalo až po zásadní změně v pohřbívání, ke které došlo za vlády Josefa II. Tehdy bylo povoleno zakládat hřbitovy pouze mimo osídlení, za městskými hradbami. Proto byl r. 1786 na místě někdejšího morového pohřebiště založen hřbitov nový, určený pro Malou Stranu, Hradčany, Smíchov a Košíře.

V té době jej obklopovalo jen několik hospodářských stavení s vinicemi. Průmyslový rozvoj Smíchova, ovlivnil růst bytové zástavby, která hřbitov postupně obklopila. V roce 1884, tedy necelých 100 let od jeho založení, zde proto bylo pohřbívání ukončeno.

I přes vyhlášení za památku hřbitov chátral

Mnohé z hrobů byly zrušeny, ostatky zemřelých byly přemístěny na jiné hřbitovy. Ve 20. století došlo kvůli rozšiřování silnic k opakovanému zmenšení plochy hřbitova.

V roce 1958 byl sice prohlášen nemovitou kulturní památkou, ale i přes několik pokusů o záchranu vzácných náhrobků však postupné chátrání pokračovalo. Z důvodu opakovaných vandalských útoků bylo proto na přelomu tisíciletí rozhodnuto o jeho uzavření pro veřejnost. Nyní je přístupný jen několikrát do roka.

Jak se ke hřbitovu dostanu pomocí MHD? Od stanice metra B Anděl jednu zastávku tramvajemi 4, 9, 10 a 16 do stanice Bertramka. Přímo u ní je Malostranský hřbitov.


Autor: Renata Rákosová

Praha 9: Letní sportování v Podvinném mlýně

Dnes v 11:52

Pětidenní příměstské kempy plné nových sportovních zážitků, zábavy a dalších aktivit pod vedením zkušených trenérů ze sportovních oddílů AC Sparta Praha pořádá od 12. července do 27. srpna městská část Praha 9 ve spolupráci s AC Sparta Praha.

Piknik na Kubáni

Dnes v 07:46

V sobotu si na Farmářském tržišti na Kubáni můžete užít piknik.

Praha 5: Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Dnes v 07:00

Obnovené Májové slavnosti na Malostranském hřbitově se uskuteční v sobotu 19. června od 14 do 17 hodin.

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Na Petříně se dnes otevírá nové informační centrum pro turisty

Včera v 09:30

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek – Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. 

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Festival pouličního divadla Za dveřmi se uskuteční v červenci

Včera v 07:30

Salta před Průmyslovým palácem, šestimetrový lev pod Staroměstskou věží nebo akrobati zavěšení možná i v korunách stromů. Třináctý ročník Pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi se uskuteční od 8. do 15. července na Výstavišti Praha v Holešovicích a v centru...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Další články
Nahoru