dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Malostranské náměstí ožije akcemi, zájem o jejich pořádání má 15 institucí
Malostranské náměstí v době, kdy ještě jeho výraznou plochu zabíralo parkoviště. Foto: archiv

Malostranské náměstí ožije akcemi, zájem o jejich pořádání má 15 institucí

Zájem o pořádání kulturních a společenských akcí na Malostranském náměstí v Praze projevilo 15 institucí. Komise zatím posoudila devět projektů. Jako první se uskuteční výstava soch studentů Akademie výtvarných umění (AVU), další akce budou následovat.

Z Malostranského náměstí nedávno rozhodnutím Prahy zmizelo parkoviště. Otevřel se tak prostor pro pořádání setkání, výstav nebo projekcí. Mělo by jít ale o nekomerční program. Pořadatelé se s nápady mohou hlásit prostřednictvím webového dotazníku.

Po výstavě AVU budou následovat mimo jiné panelová výstava Galerie hlavního města Prahy na téma umění ve veřejném prostoru, letní kino němých filmů, v září sousedská slavnost Zažít město jinak a Setkání dobrovolníků a dobrovolnických organizací.

Na náměstí přibyly stolky a židle, k dispozici je tu 23 stolů a 90 židlí. V plánu je instalace odpadkových košů a stojanů na kola. „Větší zásahy do podoby náměstí a jeho vybavení v tuto chvíli neplánujeme. To by mělo být součástí realizace vítězného architektonického návrhu," uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Odborná porota v září 2014 v mezinárodní soutěži vybrala návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Obnova náměstí by měla začít v roce 2018.

Do konce roku bude provoz na náměstí fungovat ve zkušebním provozu. Následně město fungování vyhodnotí a rozhodne, jak dál místo spravovat a jaká pro něj stanovit pravidla. Následovat bude podle Kolínské podobný koncept pro Mariánské a Palachovo náměstí a pro dolní část Václavského náměstí.

S odstraněním parkoviště z Malostranského náměstí nesouhlasili někteří poslanci, kteří tam až dosud parkovali. Se Sněmovnou bude Praha o náhradní možnosti parkování jednat.


Další články
Nahoru