dnes
Sobota - prehanky-dest
33°C
zítra
Neděle - jasno
32°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
30°C
Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1
Cenu i šek předal Anně Chromy starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: P1

Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1

Městská část Praha 1 předala ve čtvrtek 20. října ve Staroměstské radnici Cenu Prahy 1 umělkyni Anně Chromy. Světově uznávaná malířka a sochařka si v rámci prestižního ocenění převzala kytici, plaketu, zarámovanou cenu, medaili a také finanční šek v hodnotě 50 tisíc korun. 

„Je pro mě velká čest, že mne městská část Praha 1 ocenila za moji tvorbu. Prahu a především její historické centrum mám ráda a vždy se sem s potěšením vracím,“ řekla Anna Chromy.

Celou slavnostní událost uvedl svým proslovem starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který známé umělkyni k ocenění pogratuloval. „Anna Chromy za svoji tvorbu po právu – jako jediná žena – obdržela významné italské ocenění Premio Michelangelo. A my jsme velmi rádi, že ji nyní můžeme také ocenit, protože si jí velmi vážíme, nejen jako malířky a sochařky, ale také jako osobnosti, která obohacuje českou i světovou kulturu s grácií a elegancí,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Dodnes maluje v duchu surrealismu

Anna Chromy se narodila 18. července 1940 v Českém Krumlově, s rodiči se pak přestěhovala do Rakouska. V současnosti žije ve Francii a pracuje v Itálii.

Známá umělkyně studovala malířství v Linzi a v Paříži, vystudovala pařížskou École nationale supérieure des beaux-arts, přičemž ji v její tvorbě od počátku ovlivňoval surrealismus. Právě v hlavním městě Francie se seznámila s umělcem Salvadorem Dalím a začala se u něj i učit.

anna-chromy-oceneni-nahled Dodnes maluje v duchu surrealismu. Při práci na svých malbách nachází inspiraci zejména v operách, klasických tancích a antické mytologii. Její malby obsahují odkazy na díla vídeňské školy fantastického realismu a ostatních středoevropských umělců.

Anna Chromy vystavovala po celém světě. Známé jsou její výstavy v Pekingu – Dream of the East, v Aténách – Mythos Revisited , v Paříži – Europe, nebo v Pietrasanta – Il Canto di Orfeo.

Pražské stopy uznávané umělkyně

Svá díla ukázala i v České Republice, v Praze, a to v roce 2000. Tehdy na Ovocném trhu ožilo celkem jejích 15 bronzových soch, které byly ztělesněním hudebních motivů. Osm z vystavených soch – Don Giovanni, Donna Anna, Donna Elvíra, Don Ottavio, Leporello, Masetto, Zerlina a Komtur byly z Mozartovy opery Don Giovanni. Anna Chromy viděla Zerlinu, Dona Ottavia i Donnu Annu téměř jako akty, některým figurám nasadila zvířecí hlavy.

Malířka a sochařka Anna Chromy po uskutečněné výstavě v roce 2000 věnovala sochu „Plášť svědomí“ městské části Praha 1. Socha zůstala na svém místě před vchodem u Stavovského divadla až dodnes. Kromě této sochy je na území Prahy 1 na Senovážném náměstí umístěno další dílo Anna Chromy, a to kašna Čtyř řek, která má být holdem českým umělcům.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru