Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 2°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1
Cenu i šek předal Anně Chromy starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: P1

Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1

Městská část Praha 1 předala ve čtvrtek 20. října ve Staroměstské radnici Cenu Prahy 1 umělkyni Anně Chromy. Světově uznávaná malířka a sochařka si v rámci prestižního ocenění převzala kytici, plaketu, zarámovanou cenu, medaili a také finanční šek v hodnotě 50 tisíc korun. 

„Je pro mě velká čest, že mne městská část Praha 1 ocenila za moji tvorbu. Prahu a především její historické centrum mám ráda a vždy se sem s potěšením vracím,“ řekla Anna Chromy.

Celou slavnostní událost uvedl svým proslovem starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který známé umělkyni k ocenění pogratuloval. „Anna Chromy za svoji tvorbu po právu – jako jediná žena – obdržela významné italské ocenění Premio Michelangelo. A my jsme velmi rádi, že ji nyní můžeme také ocenit, protože si jí velmi vážíme, nejen jako malířky a sochařky, ale také jako osobnosti, která obohacuje českou i světovou kulturu s grácií a elegancí,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Dodnes maluje v duchu surrealismu

Anna Chromy se narodila 18. července 1940 v Českém Krumlově, s rodiči se pak přestěhovala do Rakouska. V současnosti žije ve Francii a pracuje v Itálii.

Známá umělkyně studovala malířství v Linzi a v Paříži, vystudovala pařížskou École nationale supérieure des beaux-arts, přičemž ji v její tvorbě od počátku ovlivňoval surrealismus. Právě v hlavním městě Francie se seznámila s umělcem Salvadorem Dalím a začala se u něj i učit.

anna-chromy-oceneni-nahled Dodnes maluje v duchu surrealismu. Při práci na svých malbách nachází inspiraci zejména v operách, klasických tancích a antické mytologii. Její malby obsahují odkazy na díla vídeňské školy fantastického realismu a ostatních středoevropských umělců.

Anna Chromy vystavovala po celém světě. Známé jsou její výstavy v Pekingu – Dream of the East, v Aténách – Mythos Revisited , v Paříži – Europe, nebo v Pietrasanta – Il Canto di Orfeo.

Pražské stopy uznávané umělkyně

Svá díla ukázala i v České Republice, v Praze, a to v roce 2000. Tehdy na Ovocném trhu ožilo celkem jejích 15 bronzových soch, které byly ztělesněním hudebních motivů. Osm z vystavených soch – Don Giovanni, Donna Anna, Donna Elvíra, Don Ottavio, Leporello, Masetto, Zerlina a Komtur byly z Mozartovy opery Don Giovanni. Anna Chromy viděla Zerlinu, Dona Ottavia i Donnu Annu téměř jako akty, některým figurám nasadila zvířecí hlavy.

Malířka a sochařka Anna Chromy po uskutečněné výstavě v roce 2000 věnovala sochu „Plášť svědomí“ městské části Praha 1. Socha zůstala na svém místě před vchodem u Stavovského divadla až dodnes. Kromě této sochy je na území Prahy 1 na Senovážném náměstí umístěno další dílo Anna Chromy, a to kašna Čtyř řek, která má být holdem českým umělcům.


Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru