dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1
Cenu i šek předal Anně Chromy starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: P1

Malířka a sochařka Anna Chromy dostala Cenu Prahy 1

Městská část Praha 1 předala ve čtvrtek 20. října ve Staroměstské radnici Cenu Prahy 1 umělkyni Anně Chromy. Světově uznávaná malířka a sochařka si v rámci prestižního ocenění převzala kytici, plaketu, zarámovanou cenu, medaili a také finanční šek v hodnotě 50 tisíc korun. 

„Je pro mě velká čest, že mne městská část Praha 1 ocenila za moji tvorbu. Prahu a především její historické centrum mám ráda a vždy se sem s potěšením vracím,“ řekla Anna Chromy.

Celou slavnostní událost uvedl svým proslovem starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který známé umělkyni k ocenění pogratuloval. „Anna Chromy za svoji tvorbu po právu – jako jediná žena – obdržela významné italské ocenění Premio Michelangelo. A my jsme velmi rádi, že ji nyní můžeme také ocenit, protože si jí velmi vážíme, nejen jako malířky a sochařky, ale také jako osobnosti, která obohacuje českou i světovou kulturu s grácií a elegancí,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Dodnes maluje v duchu surrealismu

Anna Chromy se narodila 18. července 1940 v Českém Krumlově, s rodiči se pak přestěhovala do Rakouska. V současnosti žije ve Francii a pracuje v Itálii.

Známá umělkyně studovala malířství v Linzi a v Paříži, vystudovala pařížskou École nationale supérieure des beaux-arts, přičemž ji v její tvorbě od počátku ovlivňoval surrealismus. Právě v hlavním městě Francie se seznámila s umělcem Salvadorem Dalím a začala se u něj i učit.

anna-chromy-oceneni-nahled Dodnes maluje v duchu surrealismu. Při práci na svých malbách nachází inspiraci zejména v operách, klasických tancích a antické mytologii. Její malby obsahují odkazy na díla vídeňské školy fantastického realismu a ostatních středoevropských umělců.

Anna Chromy vystavovala po celém světě. Známé jsou její výstavy v Pekingu – Dream of the East, v Aténách – Mythos Revisited , v Paříži – Europe, nebo v Pietrasanta – Il Canto di Orfeo.

Pražské stopy uznávané umělkyně

Svá díla ukázala i v České Republice, v Praze, a to v roce 2000. Tehdy na Ovocném trhu ožilo celkem jejích 15 bronzových soch, které byly ztělesněním hudebních motivů. Osm z vystavených soch – Don Giovanni, Donna Anna, Donna Elvíra, Don Ottavio, Leporello, Masetto, Zerlina a Komtur byly z Mozartovy opery Don Giovanni. Anna Chromy viděla Zerlinu, Dona Ottavia i Donnu Annu téměř jako akty, některým figurám nasadila zvířecí hlavy.

Malířka a sochařka Anna Chromy po uskutečněné výstavě v roce 2000 věnovala sochu „Plášť svědomí“ městské části Praha 1. Socha zůstala na svém místě před vchodem u Stavovského divadla až dodnes. Kromě této sochy je na území Prahy 1 na Senovážném náměstí umístěno další dílo Anna Chromy, a to kašna Čtyř řek, která má být holdem českým umělcům.


Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru