Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Malíř, grafik a ilustrátor Přemysl Vanke oslavil stovku
Za svoji životní výhru považuje pan Vanke ženu Alenku. Foto: Praha 11

Malíř, grafik a ilustrátor Přemysl Vanke oslavil stovku

Přemysl Vanke je český malíř, grafik a ilustrátor. Narodil se v Opavě, kde prožil i své dětství. Od mládí sportoval, věnoval se skautingu, hrál na klavír, zabýval se kresbou a malbou. V roce 1940 byl zapsán na Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Studoval v ateliérech profesorů Františka Kysely a Josefa Nováka.

Po absolvování školy se rozhodl věnovat a rozvíjet tradici českého sklářství. Po osvojení sklářských technik navrhoval a realizoval nové vzory na výrobky. Spoluautorsky se též podílel na vytvoření celé sady užitkového a dekorativního skla pro britskou královnu Alžbětu Bowes-Lyon, matku královny Alžběty II.

Spolupracoval s návrhářským oddělením Skloexportu a v podniku Mozaika Praha se podílel na mozaikách při opravách Zlaté brány Svatovítské katedrály nebo památník na Vítkově. Protože se chtěl vyhnout angažované tvorbě, nikdy svá díla nevystavoval a raději se specializoval na knižní ilustrace a grafiku. Plátna a pastely většinou rozdal přátelům a známým.

Život zasvětil experimentům s různými materiály a výtvarnými technikami – sklářstvím, mozaikou, tkalcovstvím, kamenosochařstvím, keramikou, ale nejvíce se věnoval grafice, krajinomalbě a zejména ilustracím knih. Specializoval se na knižní ilustrace, věnované přírodě a myslivectví, a zejména na precizní botanické ilustrace rostlin. Jeho nejvýznamnějším odborným dílem je obsáhlá vysokoškolská učebnice Systém a evoluce vyšších rostlin a nejpopulárnějším naučná bohatě ilustrovaná kniha Plody planých a parkových rostlin.

Oslava narozenin se konala v Domově pro seniory Chodov, kde žije společně se svojí manželkou Alenkou. K hlavním gratulantům patřili samozřejmě zaměstnanci domova v čele s ředitelkou Ilonou Veselou, za městskou část mu poblahopřála starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková a radní Michal Veselský.


Autor: Alo

Praha 10: Jak pracovat s chytrým telefonem

Včera v 10:16

Kurzy práce s telefonem jsou určeny pro seniory (60+) s trvalým bydlištěm na území Prahy 10 a chtějí seznámit s výhodami chytrého telefonu a možnostmi jeho využití. Kurzy jsou bezplatné.

Přednáška pro seniory Prahy 15

28. září 2023 ve 12:09

Radnice Prahy 15 ve spolupráci s hlavním městem zve zájemce z řad seniorů na přednášku s tématem – Valorizace důchodů. Akce se koná v pondělí 2. října od 14 hodin v klubu seniorů CSOP, Janovská 486.

Mölkky pro seniory Prahy 4 v parku Na Pankráci

27. září 2023 v 07:24

Ve čtvrtek 5. října se od 14 hodiny uskuteční v parku Na Pankráci turnaj Mölkky pro seniory Prahy 4. Tímto turnajem vyvrcholí letošní hraní venkovní hry mölkky. Turnaj je určen ženám i mužům v seniorském věku, zdatným hráčům, ale i začátečníkům. Na turnaj není nutná předchozí...

Praha 1 zve na Svátek seniorů, jeho konání schválilo vedení městské části

26. září 2023 v 17:36

Radní Prahy 1 na svém aktuálním jednání schválili konání Svátku seniorů ve čtvrtek 5. října. Akce se uskuteční na ostrově Kampa od 10 do 17 hodin.

Netopýři a přednáška o nich v Praze 4

25. září 2023 v 09:17

Ústav sociálních služeb Praha 4 připravil pro seniory v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří přednášku s názvem Tajemní netopýři. Koná se ve středu 27. září od 10 hodin v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří ve Svatoslavově ulici 227/27...

Senioři Prahy 1 oslaví svátek

20. září 2023 v 08:03

V parku Kampa oslaví senioři svůj svátek ve čtvrtek 5. října.

Senior akademie Prahy 1

19. září 2023 v 07:11

Naučit seniory a osoby se zdravotním postižením chování v krizových situacích, předcházení trestné činnosti či způsobům přivolání pomoci – to jsou cíle Senior akademie Prahy 1, série interaktivních bezpečnostních přednášek, které začnou 9. října ve 14 hodin v klubu Tomášská 6 a budou se skládat...

Praha 15: Den pro seniory

14. září 2023 v 15:15

Odpoledne pro seniory připravila radnice v rámci Dnů Prahy 15. Akce se koná v úterý 19. září od 15 hodin.

Praha 6 pro seniory: Sportujeme v každém věku

12. září 2023 v 09:48

Praha 6 a FTSV UK zvou aktivní seniory na 11. ročník sportovně soutěžního odpoledne Sportujeme v každém věku. Aktivity jsou určeny seniorům nad 60 let.

Fresh Senior Festival nabídne bohatý multikulturní program i tipy pro aktivní stáří

4. září 2023 v 15:39

Poznávat a objevovat můžeme v každém věku. Letošní 11. ročník Fresh Senior Festivalu nese podtitul Svět je barevný kaleidoskop – naši sousedé a zve 11. září do Písecké brány na Hradčanech všechny dříve narozené k cestě za poznáním kultur národnostní menšin, které žijí již po desetiletí v České...

Praha 9: Babí léto u Fontány Střížkov

2. září 2023 v 10:53

Praha 9 oslaví letošní léto i v září. Zábavné odpoledne, kde nebude chybět hudba, kvíz a vystoupení mažoretek se koná v pátek 8. září u Fontány Střížkov v Parku Přátelství.

Další články
Nahoru