Dnes Neděle - skorojasno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 11°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Malíř, grafik a ilustrátor Přemysl Vanke oslavil stovku
Za svoji životní výhru považuje pan Vanke ženu Alenku. Foto: Praha 11

Malíř, grafik a ilustrátor Přemysl Vanke oslavil stovku

Přemysl Vanke je český malíř, grafik a ilustrátor. Narodil se v Opavě, kde prožil i své dětství. Od mládí sportoval, věnoval se skautingu, hrál na klavír, zabýval se kresbou a malbou. V roce 1940 byl zapsán na Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Studoval v ateliérech profesorů Františka Kysely a Josefa Nováka.

Po absolvování školy se rozhodl věnovat a rozvíjet tradici českého sklářství. Po osvojení sklářských technik navrhoval a realizoval nové vzory na výrobky. Spoluautorsky se též podílel na vytvoření celé sady užitkového a dekorativního skla pro britskou královnu Alžbětu Bowes-Lyon, matku královny Alžběty II.

Spolupracoval s návrhářským oddělením Skloexportu a v podniku Mozaika Praha se podílel na mozaikách při opravách Zlaté brány Svatovítské katedrály nebo památník na Vítkově. Protože se chtěl vyhnout angažované tvorbě, nikdy svá díla nevystavoval a raději se specializoval na knižní ilustrace a grafiku. Plátna a pastely většinou rozdal přátelům a známým.

Život zasvětil experimentům s různými materiály a výtvarnými technikami – sklářstvím, mozaikou, tkalcovstvím, kamenosochařstvím, keramikou, ale nejvíce se věnoval grafice, krajinomalbě a zejména ilustracím knih. Specializoval se na knižní ilustrace, věnované přírodě a myslivectví, a zejména na precizní botanické ilustrace rostlin. Jeho nejvýznamnějším odborným dílem je obsáhlá vysokoškolská učebnice Systém a evoluce vyšších rostlin a nejpopulárnějším naučná bohatě ilustrovaná kniha Plody planých a parkových rostlin.

Oslava narozenin se konala v Domově pro seniory Chodov, kde žije společně se svojí manželkou Alenkou. K hlavním gratulantům patřili samozřejmě zaměstnanci domova v čele s ředitelkou Ilonou Veselou, za městskou část mu poblahopřála starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková a radní Michal Veselský.


Autor: Alo

Praha 4: Bazárek v Centru aktivního stáří

Dnes v 06:25

Výměna oblečení a dalších věcí ve čtvrtek 30. května od 14 hodin.

Diplomy rozdány. V Praze 13 skončila Senior akademie

14. května 2024 v 10:14

V úterý 7. května proběhlo v obřadní síni na radnici na Slunečním náměstí slavnostní ukončení Senior akademie – série několika přednášek pro seniory ze třináctky na různá témata.  

Jóga pro seniory Prahy 9

13. května 2024 ve 20:20

Bezplatné cvičení jógy pro seniory podle systému Jóga v denním životě se pravidelně koná každé úterý od 12:30 hodin v Kulturním a aktivizačním centru pro seniory.

Praha 10 pro seniory: Květinový bál

13. května 2024 v 10:23

Na pátek 24. května  připravila radnice Prahy 10 pro seniory Květinový bál. Vstupenky jsou k vyzvednutí zdarma v KD Barikádníků.

Praha 10 přispívá seniorům na pobyty na horách

12. května 2024 v 08:02

I letos nabízí radnice Prahy 10 letní pobyty pro seniory na horách v Horském hotelu Desítka. Svým seniorům městská část na pobyty tradičně přispívá. Pro letošní rok připravila tři letní termíny s bohatým programem.

Vysočanská Véčka pro seniory v květnu

6. května 2024 v 16:40

Praha 9 nabízí seniorům možnosti, jak aktivně strávit volný čas.  Akce Vysočanská Véčka pro seniory je určena těm, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9. vysočanská véčka, to jsou vycházky, vystoupení, vyprávění i výlety.

Pro seniory: Knihovna online

2. května 2024 v 07:23

Knihovna online poradí seniorům kažký pátek jak využívat elektronických služeb. Začíná se 3. května v 10 hodin.Vstup je zdarma.

Senior akademie Prahy 9 pokračuje i v květnu

29. dubna 2024 v 08:36

Cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených pokračuje, na 7. květen je připravena další přednáška.

Vysočanská Véčka zvou seniory do pivovaru

25. dubna 2024 v 15:20

Komentovaná prohlídka 30. dubna s majitelem minipivovaru Beznoska. Minipivovar sídlí v bývalé školní budově na Proseku a od roku 2013 vaří svoje pivo. Výčep zdobí varna a z restaurace můžete sledovat prosklený ležácký sklep.

Praha 1: Začala pétanque sezóna

25. dubna 2024 v 11:48

V parku Lannova proběhl tradiční zahajovací turnaj Pétanque, kterého se zúčastnili tři desítky seniorských sportovců. Do oblíbeného turnaje jednotlivců se zapojili milovníci tohoto sportu z celé Prahy.

Vycházka: Zahrady pod Pražským hradem

25. dubna 2024 v 07:39

Načerpat pozitivní energii a prožít chvíle v nejkrásnějším období roku s výhledem na unikátní pražské panorama procházkou po tichých, zelených a kvetoucích místech v samém srdci Prahy můžete v úterý 7. května.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

24. dubna 2024 v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Praha 15: Cyklus přednášek pro seniory

22. dubna 2024 v 10:47

Praha 15 ve spolupráci s CSOP vytvořila cyklus přednášek pro seniory a jejich blízké, ve kterých zájemce lektor Martin Macura naučí, jak bezpečně a efektivně pracovat s dokumenty v digitální podobě.  

Taxík Maxík přepravil v Praze 15 už přes 4000 klientů

22. dubna 2024 v 10:07

Již od roku 2019 funguje v Praze 15 služba Taxík Maxík, která přepravuje seniory a handicapované občany nejen z patnácté městské části, ale také z Petrovic a Dolních Měcholup. Během pěti let přepravila 4175 klientů a vozy ujely 67 775 kilometrů. Informoval o tom místostarosta pro sociální oblast...

Výlet nejen pro seniory Divokou Šárkou

21. dubna 2024 v 10:54

S průvodkyní Zdenou vyrazíte v pondělí 22. dubna za jarní přírodou a vyhlídkami do Divoké Šárky.

Další články
Nahoru