dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
15°C
pozítří
Neděle - zatazeno
12°C
Malíř a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1
Cenu Prahy 1 předal Vladimíru Kopeckému starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: MČ Praha 1

Malíř a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1

V pondělí 17. července byla ve 14 hodin předána na Staroměstské radnici ve Svatební síni Cena Prahy 1. Významné ocenění si převzal malíř, grafik a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký. Rodák z východočeského Svojanova a bývalý dlouholetý vedoucí Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové letos oslaví osmdesáté šesté narozeniny.

Cenu Prahy 1 předával Vladimíru Kopeckému starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

„Městská část Praha 1 s velkou radostí uděluje svoji cenu a jménem všech těch, kterým Vaše tvorba dělá radost a kterým obohacuje jejich životy, vám moc děkuje,“ řekl ve svém úvodním proslovu Oldřich Lomecký.

„Pan Vladimír Kopecký chtěl prý malovat už od dětství, a tato chuť mu zůstala doteď, což je obrovský dar, který mu my ostatní můžeme jen závidět. Říci o něm ale stroze, že je malíř, by určitě nebylo přesné, protože je v první řadě umělcem, který se vymyká nějakým škatulkám a vyhraněným označením a soudům. Je mistrem přesných tahů a tvarů i rozmáchlých výtvarných gest. Jeho tvorba nabízí precizní geometrické linie i expresivní spontánnost,“ popsal Oldřich Lomecký.

Akademický malíř Vladimír Kopecký vystudoval hned po válce Státní odbornou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, a to u Reného Roubíčka, Stanislav Libenský ho vedl ve Státní průmyslové škole sklářské v Novém Boru a poté v letech 1949 až 1956 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. Josefa Kaplického, otce světově proslulého architekta Jana Kaplického. V pouhých sedmadvaceti letech získal spolu s Adrienou Šimotovou a Františkem Burantem zlatou medaili za mozaiku pro bruselskou Světovou výstavu EXPO 58.

lomecky-cena-vladimir-kopecky-2-nahled

Oceněný Vladimír Kopecký si 17. července na Staroměstské radnici převzal kromě zarámovaného ocenění také skleněnou Cenu Prahy 1, medaili městské části Praha 1, kytici a šek v hodnotě padesát tisíc korun.

„Studoval jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze 1, od roku 1954 jsem bydlel na Pohořelci, v Jilské ulici jsem míval ateliér a nakonec jsem osmnáct let učil na své Vysoké škole uměleckoprůmyslové, sídlící tehdy už na Palachově náměstí. Tak se tvořil můj vztah k nejúžasnější městské části na celém světě,“ vyjmenoval nositel Ceny Prahy 1, prof. Vladimír Kopecký.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru