Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Malíř a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1
Cenu Prahy 1 předal Vladimíru Kopeckému starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: MČ Praha 1

Malíř a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1

V pondělí 17. července byla ve 14 hodin předána na Staroměstské radnici ve Svatební síni Cena Prahy 1. Významné ocenění si převzal malíř, grafik a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký. Rodák z východočeského Svojanova a bývalý dlouholetý vedoucí Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové letos oslaví osmdesáté šesté narozeniny.

Cenu Prahy 1 předával Vladimíru Kopeckému starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

„Městská část Praha 1 s velkou radostí uděluje svoji cenu a jménem všech těch, kterým Vaše tvorba dělá radost a kterým obohacuje jejich životy, vám moc děkuje,“ řekl ve svém úvodním proslovu Oldřich Lomecký.

„Pan Vladimír Kopecký chtěl prý malovat už od dětství, a tato chuť mu zůstala doteď, což je obrovský dar, který mu my ostatní můžeme jen závidět. Říci o něm ale stroze, že je malíř, by určitě nebylo přesné, protože je v první řadě umělcem, který se vymyká nějakým škatulkám a vyhraněným označením a soudům. Je mistrem přesných tahů a tvarů i rozmáchlých výtvarných gest. Jeho tvorba nabízí precizní geometrické linie i expresivní spontánnost,“ popsal Oldřich Lomecký.

Akademický malíř Vladimír Kopecký vystudoval hned po válce Státní odbornou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, a to u Reného Roubíčka, Stanislav Libenský ho vedl ve Státní průmyslové škole sklářské v Novém Boru a poté v letech 1949 až 1956 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. Josefa Kaplického, otce světově proslulého architekta Jana Kaplického. V pouhých sedmadvaceti letech získal spolu s Adrienou Šimotovou a Františkem Burantem zlatou medaili za mozaiku pro bruselskou Světovou výstavu EXPO 58.

lomecky-cena-vladimir-kopecky-2-nahled

Oceněný Vladimír Kopecký si 17. července na Staroměstské radnici převzal kromě zarámovaného ocenění také skleněnou Cenu Prahy 1, medaili městské části Praha 1, kytici a šek v hodnotě padesát tisíc korun.

„Studoval jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze 1, od roku 1954 jsem bydlel na Pohořelci, v Jilské ulici jsem míval ateliér a nakonec jsem osmnáct let učil na své Vysoké škole uměleckoprůmyslové, sídlící tehdy už na Palachově náměstí. Tak se tvořil můj vztah k nejúžasnější městské části na celém světě,“ vyjmenoval nositel Ceny Prahy 1, prof. Vladimír Kopecký.


Autor: red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru