Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Školáci vystavují fotografie Vltavy v Muzeu Karlova mostu
Středeční vernisáž v Muzeu Karlova mostu.

Školáci vystavují fotografie Vltavy v Muzeu Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu v Praze až do 30. dubna vystavuje fotografie dětských autorů z fotokroužku vedeným fotografkou Michaelou Antůškovou. Výstava nese název „Vyplouváme společně“, což symbolizuje novou spolupráci fotokroužku se společností Pražské Benátky, která provozuje pražské přívozy a vyhlídkové plavby. Děti fotily život na Vltavě a kolem ní. Výsledek jejich práce si můžou návštěvníci muzea prohlédnout zdarma do konce dubna.

Současnou výstavu „Vyplouváme společně“ v Muzeu Karlova mostu tvoří fotografie všech třiceti tří žáků kroužku. Věkový rozptyl autorů je velmi pestrý: těm nejmenším je osm let, těm nejstarším patnáct. Všechny exponáty jsou kompletně autorské, to znamená, že děti si zprodukovaly výrobu fotografie od začátku do konce.

„Letos jsem se rozhodla, že si děti u této výstavy vyzkouší celý proces v rámci možností samy. Takže si své fotografie musely samy oříznout, vyleštit sklo, vložit do rámečku, zacvaknout sponky a opatřit samolepkou se jménem,“ popisovala celý proces výroby Antůšková.

terka-kralova-11let-nahled

Foto: Tereza Králová (11 let)

Přestože každá fotografie odráží jedinečnost a rozdílný úhel pohledu každého tvůrce, všechny fotografie mají jeden společný jmenovatel, kterým je řeka a život kolem ní. Ať už se jedná o námořníky obsluhující plavidla, albatrosy ztrácející se v zapadajícím slunci nebo o opuštěné pramičky na břehu řeky, všechny exponáty se svojí tématikou scházejí u Vltavy.

„Název Vyplouváme společně symbolizuje také novou spolupráci. Pražské Benátky pana Bergmana vyplouvají s loděmi na Vltavu a my zase vyplouváme s nimi, abychom ulovili zajímavé záběry. Pražské Benátky nám několikrát velkoryse poskytly možnost projet se s dětmi po Vltavě, vidět tak Prahu z jiné perspektivy a vnímat více vodu, která dává našemu hlavnímu městu zvláštní dynamiku,“ dodala Antůšková.

oldrich-lomecky-a-kapitan-mario-juhas-nahled

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vlevo) a kapitán Mario Juhas na vernisáži

Fotokroužek Michaely Antůškové má za sebou již několik úspěšných výstav například v Galerii 1 v loňském roce. Děti se v kroužku učí základy fotografické kompozice, snaží se pochopit efekty světla a stínů, ale také správně si nastavit fotoaparáty. „Většina dětí až na některé nemá žádnou zkušenost s nastavením manuálu clony a času. Možnosti menu a využití funkcí nastavení fotoaparátu objevují až tady. Je úžasné sledovat, jak se pohled dítěte v průběhu roku mění a zraje,“ říká Antůšková.

Výstavu podporuje také městská část Praha 1 a starosta Oldřich Lomecký. Návštěvníci mají možnost vidět fotografie až do konce dubna letošního roku.


Autor: Redakce

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

Dnes v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

Dnes v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

Dnes v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

Včera v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Letní kino na zahradě Klubovny

24. května 2023 v 07:41

Jedním z finančně podporovaných projektů radnice Prahy 6 je promítání letního kina. V Klubovně dnes můžete vidět film Falcon Lake. Začíná se ve 20:45 hodin, vstup 100 korun.

Další články
Nahoru