Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Školáci vystavují fotografie Vltavy v Muzeu Karlova mostu
Středeční vernisáž v Muzeu Karlova mostu.

Školáci vystavují fotografie Vltavy v Muzeu Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu v Praze až do 30. dubna vystavuje fotografie dětských autorů z fotokroužku vedeným fotografkou Michaelou Antůškovou. Výstava nese název „Vyplouváme společně“, což symbolizuje novou spolupráci fotokroužku se společností Pražské Benátky, která provozuje pražské přívozy a vyhlídkové plavby. Děti fotily život na Vltavě a kolem ní. Výsledek jejich práce si můžou návštěvníci muzea prohlédnout zdarma do konce dubna.

Současnou výstavu „Vyplouváme společně“ v Muzeu Karlova mostu tvoří fotografie všech třiceti tří žáků kroužku. Věkový rozptyl autorů je velmi pestrý: těm nejmenším je osm let, těm nejstarším patnáct. Všechny exponáty jsou kompletně autorské, to znamená, že děti si zprodukovaly výrobu fotografie od začátku do konce.

„Letos jsem se rozhodla, že si děti u této výstavy vyzkouší celý proces v rámci možností samy. Takže si své fotografie musely samy oříznout, vyleštit sklo, vložit do rámečku, zacvaknout sponky a opatřit samolepkou se jménem,“ popisovala celý proces výroby Antůšková.

terka-kralova-11let-nahled

Foto: Tereza Králová (11 let)

Přestože každá fotografie odráží jedinečnost a rozdílný úhel pohledu každého tvůrce, všechny fotografie mají jeden společný jmenovatel, kterým je řeka a život kolem ní. Ať už se jedná o námořníky obsluhující plavidla, albatrosy ztrácející se v zapadajícím slunci nebo o opuštěné pramičky na břehu řeky, všechny exponáty se svojí tématikou scházejí u Vltavy.

„Název Vyplouváme společně symbolizuje také novou spolupráci. Pražské Benátky pana Bergmana vyplouvají s loděmi na Vltavu a my zase vyplouváme s nimi, abychom ulovili zajímavé záběry. Pražské Benátky nám několikrát velkoryse poskytly možnost projet se s dětmi po Vltavě, vidět tak Prahu z jiné perspektivy a vnímat více vodu, která dává našemu hlavnímu městu zvláštní dynamiku,“ dodala Antůšková.

oldrich-lomecky-a-kapitan-mario-juhas-nahled

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vlevo) a kapitán Mario Juhas na vernisáži

Fotokroužek Michaely Antůškové má za sebou již několik úspěšných výstav například v Galerii 1 v loňském roce. Děti se v kroužku učí základy fotografické kompozice, snaží se pochopit efekty světla a stínů, ale také správně si nastavit fotoaparáty. „Většina dětí až na některé nemá žádnou zkušenost s nastavením manuálu clony a času. Možnosti menu a využití funkcí nastavení fotoaparátu objevují až tady. Je úžasné sledovat, jak se pohled dítěte v průběhu roku mění a zraje,“ říká Antůšková.

Výstavu podporuje také městská část Praha 1 a starosta Oldřich Lomecký. Návštěvníci mají možnost vidět fotografie až do konce dubna letošního roku.


Autor: Redakce

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

Dnes v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

Dnes v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

Dnes v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Výstava: Nové realismy

12. května 2024 v 17:41

Scény z kaváren, zachycení radosti, ale i odvrácené strany života ve městě i na venkově. Ženská emancipace, národnostní menšiny, móda a technologie. To vše ukazuje skrze malbu, sochu, fotografii, film i reklamu výstava Nové realismy v Galerii hl. m. Prahy.

Kreativní dílna v Galerii 9

12. května 2024 v 16:44

Dílna je určena pro všechny, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Brucknerova Třetí symfonie živě z Berlínské filharmonie

12. května 2024 v 07:55

Pražský Goethe-Institut poprvé nabídne živý přenos z Berlínské filharmonie: 18. května od 19 hodin si v sále institutu bude možné poslechnout Brucknerovu Třetí symfonii, a to v její původní podobě z roku 1873. Za pultem Berlínských filharmoniků bude stát François-Xavier Roth....

Ve Státní opeře se v podání Baletu Národního divadla představí Coppélia

12. května 2024 v 07:03

V průběhu sto padesáti čtyř let od své premiéry v Paříži v roce 1870 procestoval balet Coppélia snad všechny země světa. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, bude od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce...

Recitál Terezy Horákové v hostivařském kostele

10. května 2024 ve 20:36

V sobotu 25. května se můžete těšit na houslový recitál Terezy Horákové v hostivařském kostele. Začíná v 18 hodin.

Album zpomalených obrazů v Zámku Troja

10. května 2024 v 09:16

Galerie hlavního města Prahy zahajuje 21. května novou výstavu v Zámku Troja: Album zpomalených obrazů / Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace.

Další články
Nahoru