Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kulturaSetkání

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

25. 3. 2023
KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě literárně laděné výtvarné dílny. 

KniŽižkov je komorní knižní akcí pro všechny milovníky literatury, kteří si chtějí přijít popovídat se svým oblíbeným nakladatelem anebo objevit nové. Letos dorazí osm malých nakladatelů spolu se svými nejnovějšími publikacemi. Pozvání přijala nakladatelství Centrala, Druhé město, Dynastie, Knihovna Václava Havla, LUX, Rubato, Viriditas a 65. pole. Vydávají jen pár knížek ročně a ty nejnovější z nich představí právě na KniŽižkově.

Některé z publikací představí samotní autoři. Dorazí Patrik Banga, který byl za svůj literární debut Skutečná cesta ven nominován na letošní ceny Magnesia Litera. Irena Dousková a Lucie Lomová si přijdou povídat o komiksovém deníku Každý den je nový a povídkové sbírce Konec dobrý. Fokus na Ukrajinu nejen z pohledu literatury připraví překladatel Alexej Sevruk a básník Tim Postovit. Spisovatelka a performerka Anna Luňáková představí čtenářům svoji novinku pro děti Atlas babiček.

„Festival malých nakladatelů KniŽižkov je sice trochu stranou centra Prahy, ale stále na dosah. Malí nakladatelé potřebují soustavnou podporu. Na knižním trhu se velmi často prosadí knihy velkých nakladatelů, kteří disponují financemi na masivní reklamu. Právě tyto knihy pak knihkupci vkládají do výloh a vrší do pyramid… Jenomže knižní trh je daleko pestřejší a rozmanitější. KniŽižkov je svým způsobem poctou malým nakladatelům, kteří vydávají jen takovou literaturu, za kterou si stojí a která zřejmě žádný velký humbuk nenadělá, neboť nepotvrzuje myšlenkové stereotypy, ale naopak je překračuje,” říká Ivana Myšková, dramaturgyně letošního ročníku. Spisovatelku budou moci návštěvníci potkat osobně na festivalu, kde je provede debatami s několika autory.

Program:
11:00 Komiksová improvizace s Lucií Lomovou
pro dospělé a děti od 8 let

12:00 Anna Luňáková o Atlasu babiček, její prvotině pro děti, v níž hravou formou přibližuje známé i téměř zapomenuté ženské osobnosti světových dějin

13:00 Alexej Sevruk & Tim Postovit o překladech ukrajinské i ruské prózy a poezie, o pomoci ukrajinským uprchlíkům, o Ukrajině před válkou i ve válce

14:00–17:00 Výtvarná dílna Kůň a had Kláry Zahrádkové
dílna pro děti od 5 let

15:00 Patrik Banga o jeho knižní prvotině Skutečná cesta ven, o integraci, segregaci, asimilaci

16:00 Irena Dousková & Lucie Lomová o komiksovém deníku Každý den je nový a povídkové sbírce Konec dobrý, o 44 let trvajícím přátelství, nezbytnosti odstupu a humoru a vzájemné inspiraci
Autor: Alo

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Letní kino na zahradě Klubovny

24. května 2023 v 07:41

Jedním z finančně podporovaných projektů radnice Prahy 6 je promítání letního kina. V Klubovně dnes můžete vidět film Falcon Lake. Začíná se ve 20:45 hodin, vstup 100 korun.

Prohlídku Čapkovy vily začne v Praze 10 kulturní léto

24. května 2023 v 07:32

Následující dny budou v Praze 10 patřit kultuře. Dnes a zítra se uskuteční divadelní prohlídky Čapkovy vily a 8. června odstartuje třítýdenní Letní scéna Prahy 10, na které se představí všechny místní divadelní soubory.

Další články
Nahoru