dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Malí fotbalisté prosí rodiče: Neberte nám naši hru!
Fotbal musí být i zábava, což někteří rodiče nechápou. Foto: www.fotbalpraha.cz

Malí fotbalisté prosí rodiče: Neberte nám naši hru!

Výsledky nejsou u dětí důležité, hlavní je radost z fotbalu. I proto se spojili tři lídři pražských ligových klubů Marek Matějovský ze Sparty, Karol Kisel ze Slavie a Patrik Gedeon z Dukly, aby podpořili projekt Pražského fotbalového svazu zaměřený na chování rodičů malých fotbalistů „Neberte nám naši hru.“ Ten právě odstartoval.

Zaměřeno na rodiče

Základní myšlenky projektu a další informace naleznete na www.nebertenamnasihru.cz. Zde také můžete podepsat kodex slušného rodiče.

Akce má za úkol upozornit na stinnou stránku fotbalu: ten totiž ne vždy přináší dětem pouze radost. Bohužel i na fotbalových utkáních těch nejmenších můžeme vidět zarážející jevy, které berou dětem chuť do hry a sportu obecně. Na vině je velmi často nevhodné chování rodičů.

„U začínajících fotbalistů by mělo jít především o radost. Prostředí, ve kterém s tímto sportem začínají, by mělo být nastaveno velice pozitivně. Jako manažer mládeže jsem ve Slavii těm nejmenším opravdu blízko a s myšlenkou projektu Neberte nám naši hru se jednoznačně ztotožňuji,“ říká kapitán Slavie Karol Kisel.

Snahou o dosažení okamžitých výsledků, přehnaným důrazem na výkony jednotlivců a potlačením myšlenky fair play, se u dětí postupně vytrácí úcta ke spoluhráčům, protihráčům i rozhodčím.

Mizí pak také základní touha zahrát si fotbal, najít v kolektivu společné kamarády a v neposlední řadě vysloužit si pochvalu od trenérů či rodičů. Právě rodiče jsou přitom často těmi, kteří, ač nevědomky, stojí na pomyslném žebříčku negativních emocí na samém vrcholu.

Iniciativa Pražského fotbalového svazu „Neberte nám naši hru“ nemá za cíl celkově změnit prostředí na fotbalových turnajích, má však ukázat možnou cestu a především pak odstartovat debatu na toto téma.

Hulákání dětem k lepším výkonům nepomůže

Organizátoři projektu budou od konce dubna objíždět mládežnické turnaje po celé Praze, aby na nich děti i rodiče seznámili se základními myšlenkami celé iniciativy.

„Můj starší syn fotbal hraje. Snažím se ho v tom podporovat, chválit. Není potřeba na děti hulákat, zasahovat do přípravy trenérům. Důležité je, aby si fotbal hlavně užívali,“ říká sparťanský záložník Marek Matějovský.

Podobně to vidí i Patrik Gedeon, kapitán Dukly. „Projekt Neberte nám naši hru je jednoznačně pozitivní myšlenkou. Neváhal jsem ani chvíli a připojil se k podpoře takové akce. Děti by při fotbale neměly slyšet negativní hlasy, emoce. Rodiče by jim měli jít v tomto směru příkladem.“

Novinkou letošního ročníku projektu bude závěrečný turnaj Neberte nám naši hru, který se uskuteční 8. června na hřišti v Braníku. Tam budou pozvány kluby, ke kterým se promotým, jenž šíří v tomto směru osvětu, nedostane. Hrát se bude v kategoriích mladší a starší přípravky.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Další články
Nahoru