Dnes Neděle - oblacno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Malešická spalovna za 700 milionů vyměnila první ze čtyř kotlů, zařízení je ekologičtější a účinnější
Nová spalovací linka v Zevo Malešice. Foto: Pražské služby

Malešická spalovna za 700 milionů vyměnila první ze čtyř kotlů, zařízení je ekologičtější a účinnější

Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje pražský odpad. Chce je vyměnit všechny, s dalším se začalo. Celková investice do modernizace spalovny bude zhruba 2,8 miliardy. Nové kotle mají nižší emise a vyšší účinnost.

První ze čtyř spalovacích linek Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Malešicích obnovila po modernizaci úspěšně provoz. Další tři linky projdou renovací do roku 2022 v rámci projektu GOLEM.

„Rekonstrukce první spalovací linky proběhla bez komplikací, a dokonce o něco dříve, než bylo plánováno. Nová linka je teď mnohem spolehlivější a má ekologičtější parametry,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Revitalizace první spalovací linky začala loni na jaře a takřka přesně po roce se vrátila do ostrého provozu. Spalováním odpadu vzniká pára, která pohání turbogenerátor na výrobu elektřiny a tepla. Postupná rekonstrukce všech čtyř spalovacích linek přitom probíhá za provozu ostatních linek.

„Jde o poměrně složitý proces a koordinačně náročnou práci. Ale jde o klíčové zařízení pro Prahu a její odpadové hospodářství, takže vysoké nároky na rychlost a kvalitu provedení rekonstrukce jsou zcela na místě,“ dodává Petr Hlubuček.

Nový kotel snižuje emise oxidů uhlíku a dusíku o 40 až 50 procent. Kromě výměny kotlů se vedení spalovny chystá k rozšiřování provozu. Město vlastní okolní pozemky, takže je zde možnost například vybudovat bioplynovou stanici, která městu zatím chybí. Provoz by prý potřeboval také balicí linku, aby mohl v době nutných odstávek navezený materiál uskladnit a spálit později.

Produktem spalování je škvára, kterou by spalovna ráda využívala pro stavební práce. To ale naráží na evropskou regulaci, protože materiál může obsahovat těžké kovy. „Byli bychom velmi rádi, kdyby došlo ke změně legislativy tak, aby bylo možné škváru používat jako stavební materiál," řekl Hlubuček.

Odpadové hospodářství vyspělých zemí je založeno na principech minimalizace vzniku odpadu, jeho materiálovém a energetickém využití a až v poslední řadě na skládkování nevyužitelného zbytku. Společnost Pražské služby provozuje na území Prahy svá recyklační zařízení a takzvanou termickou koncovku v Malešicích.

„Termické využití materiálově již jinak nevyužitelného zbytkového odpadu je v souladu s evropskou hierarchiích nakládání s odpady a je tak nedílnou součástí moderního odpadového hospodářství, které naše společnost prosazuje a na území Prahy realizuje,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Pražské služby, pod kterou ZEVO Malešice spadá, Patrik Roman.

Před zahájením obnovy bylo zařízení ZEVO Malešice, jehož původní koncepce sahá až do druhé poloviny 80. let, více než 20 let v provozu. Některé komponenty byly provozem opotřebované, a navíc i technologicky zastaralé. Nároky a s tím spojené náklady na údržbu a provoz byly spouštěčem rozhodnutí společnosti Pražské služby pro rekonstrukci.

„Projekt GOLEM byl velmi kvalitně připraven, jeho příprava nám zabrala více než dva roky a probíhala paralelně k běžným provozním záležitostem, kterých bylo vzhledem ke stáří a tomu odpovídajícímu stavu zařízení opravdu hodně. Můj tým ze sebe vydal při přípravách projektu maximum,“ říká ředitel ZEVO Malešice a člen představenstva Pražských služeb Aleš Bláha.

„Velký projekt obnovy technologie bude trvat celkem čtyři roky s realizací postupně po jednom kotli za rok. Práce na nové technologii běží souběžně s provozem stávajícího zařízení a znamená to velkou výzvu týkající se koordinace. Máme úspěšně za sebou první fázi, která ukázala mimořádné kvality a nasazení projekčního týmu složeného z kolegů a externích poradců. Druhá fáze právě začala a náš cíl je jasný, být opět úspěšní,“ dodává vedoucí projektu GOLEM a vedoucí odboru údržby a investic ZEVO Tomáš Žižka.

ZEVO Malešice je součástí akciové společnosti Pražské služby, kterou plně ovládá hlavní město Praha. Celková rekonstrukce čtyř spalovacích linek si vyžádá investici ve výši 2,8 miliardy korun.


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Dnes ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru