Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Malba smutné dívky na stěně holešovického domu dokáže pohlcovat škodliviny z ovzduší
Malba znázorňuje portrét smutné dívky. Foto: agentura My Czech

Malba smutné dívky na stěně holešovického domu dokáže pohlcovat škodliviny z ovzduší

V Praze vznikla obří velkoplošná malba, která umí čistit okolní vzduch podobně jako les. Autorem tohoto muralu, který byl právě dokončen v holešovické ulici V Háji, je umělec David Strauzz. Za aktivací projektu nesoucího název We Share The Same Future stojí známé brandy Footshop a Nike. 

Spojení značek ve společné kampani We share the Same Future má za cíl poukázat na alarmující míru znečištění životního prostředí na celé planetě. Mural art bude na budově Tesly v Holešovicích k vidění do léta. 

Mural, který znázorňuje portrét smutné dívky, vznikal více než týden pod taktovkou známého street art umělce Davida Strauzze. Na malbu o velikosti 350 metrů čtverečních bylo použito 130 kilogramů speciální ekologické barvy Airlite z Itálie, kterou ze 100 procent tvoří minerální látky. 

Barvy fungují na principu fotokatalýzy, kontaktem barvy s energií slunečního záření dojde k chemickému rozkladu škodlivých látek, které se transformují na již bezpečné molekuly solí. 

Celkově malba dokáže z ovzduší pohltit až 88 procent škodlivin, eliminuje oxidy dusíků, těkavé organické látky a nedá prostor žádné plísni nebo přehřívání budovy. 

Celkem 350 metrů čtverečních malby v podstatě splní podobnou funkci jako stejně velká plocha vzrostlého lesa. 

„Praha dlouhodobě spadá do míst se zhoršenou kvalitou ovzduší, proto jsme se rozhodli vytvořit mural art, který doslova požírá nečistoty z ovzduší a zároveň do prostředí vnáší moderní umění,” říká o aktuálním počinu Jan Sedloň, brand manažer Footshopu. 

Během letošního roku má být realizován obdobný projekt také v Bukurešti, v místě další kamenné prodejny.


Autor: Jan Puci

V Praze 2 se začíná bruslit

Včera v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Další články
Nahoru