Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Malba smutné dívky na stěně holešovického domu dokáže pohlcovat škodliviny z ovzduší
Malba znázorňuje portrét smutné dívky. Foto: agentura My Czech

Malba smutné dívky na stěně holešovického domu dokáže pohlcovat škodliviny z ovzduší

V Praze vznikla obří velkoplošná malba, která umí čistit okolní vzduch podobně jako les. Autorem tohoto muralu, který byl právě dokončen v holešovické ulici V Háji, je umělec David Strauzz. Za aktivací projektu nesoucího název We Share The Same Future stojí známé brandy Footshop a Nike. 

Spojení značek ve společné kampani We share the Same Future má za cíl poukázat na alarmující míru znečištění životního prostředí na celé planetě. Mural art bude na budově Tesly v Holešovicích k vidění do léta. 

Mural, který znázorňuje portrét smutné dívky, vznikal více než týden pod taktovkou známého street art umělce Davida Strauzze. Na malbu o velikosti 350 metrů čtverečních bylo použito 130 kilogramů speciální ekologické barvy Airlite z Itálie, kterou ze 100 procent tvoří minerální látky. 

Barvy fungují na principu fotokatalýzy, kontaktem barvy s energií slunečního záření dojde k chemickému rozkladu škodlivých látek, které se transformují na již bezpečné molekuly solí. 

Celkově malba dokáže z ovzduší pohltit až 88 procent škodlivin, eliminuje oxidy dusíků, těkavé organické látky a nedá prostor žádné plísni nebo přehřívání budovy. 

Celkem 350 metrů čtverečních malby v podstatě splní podobnou funkci jako stejně velká plocha vzrostlého lesa. 

„Praha dlouhodobě spadá do míst se zhoršenou kvalitou ovzduší, proto jsme se rozhodli vytvořit mural art, který doslova požírá nečistoty z ovzduší a zároveň do prostředí vnáší moderní umění,” říká o aktuálním počinu Jan Sedloň, brand manažer Footshopu. 

Během letošního roku má být realizován obdobný projekt také v Bukurešti, v místě další kamenné prodejny.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru