Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - oblacno 4°C
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety
Výřez z velkoplošné malby, která ozdobí stěnu domu v Holešovicích. Foto: P7

Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety

Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene velkoplošná malba v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Takzvaný mural má dvě části, jedna bude během října vytvořena v Praze, druhá v polské Varšavě. 
tusarova-42

Dům, na kterém se malba brzy objeví

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem.

Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Díly vznikají v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna.

Na české straně se do příprav od začátku zapojila také sedmá městská část, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ulici Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.  

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ sdělil ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Původně měl být mural hotový už v květnu, kdy se konal mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha 2020, na kterém Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení
a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem. Festival se bude konat až za rok.

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na polské straně pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.

„Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ řekl Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly zaměřuje. 

V minulosti se v sedmé městské části mural art objevil například u stanice metra C Vltavská. Dopravní podnik (DPP) jej nyní plánuje také u stanice metra C Opatov, kde vznikne při rekonstrukci stanice. Další obdobná velkoplošná díla plánuje město s DPP v projektu Umění pro město do konce letošního roku také u stanic metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská.


Autor: red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru