Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety
Výřez z velkoplošné malby, která ozdobí stěnu domu v Holešovicích. Foto: P7

Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety

Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene velkoplošná malba v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Takzvaný mural má dvě části, jedna bude během října vytvořena v Praze, druhá v polské Varšavě. 
tusarova-42

Dům, na kterém se malba brzy objeví

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem.

Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Díly vznikají v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna.

Na české straně se do příprav od začátku zapojila také sedmá městská část, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ulici Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.  

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ sdělil ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Původně měl být mural hotový už v květnu, kdy se konal mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha 2020, na kterém Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení
a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem. Festival se bude konat až za rok.

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na polské straně pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.

„Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ řekl Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly zaměřuje. 

V minulosti se v sedmé městské části mural art objevil například u stanice metra C Vltavská. Dopravní podnik (DPP) jej nyní plánuje také u stanice metra C Opatov, kde vznikne při rekonstrukci stanice. Další obdobná velkoplošná díla plánuje město s DPP v projektu Umění pro město do konce letošního roku také u stanic metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru