dnes
Sobota - obcasny-dest
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety
Výřez z velkoplošné malby, která ozdobí stěnu domu v Holešovicích. Foto: P7

Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety

Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene velkoplošná malba v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Takzvaný mural má dvě části, jedna bude během října vytvořena v Praze, druhá v polské Varšavě. 
tusarova-42

Dům, na kterém se malba brzy objeví

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem.

Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Díly vznikají v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna.

Na české straně se do příprav od začátku zapojila také sedmá městská část, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ulici Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.  

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ sdělil ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Původně měl být mural hotový už v květnu, kdy se konal mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha 2020, na kterém Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení
a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem. Festival se bude konat až za rok.

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na polské straně pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.

„Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ řekl Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly zaměřuje. 

V minulosti se v sedmé městské části mural art objevil například u stanice metra C Vltavská. Dopravní podnik (DPP) jej nyní plánuje také u stanice metra C Opatov, kde vznikne při rekonstrukci stanice. Další obdobná velkoplošná díla plánuje město s DPP v projektu Umění pro město do konce letošního roku také u stanic metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská.


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru