Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety
Výřez z velkoplošné malby, která ozdobí stěnu domu v Holešovicích. Foto: P7

Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety

Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene velkoplošná malba v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Takzvaný mural má dvě části, jedna bude během října vytvořena v Praze, druhá v polské Varšavě. 
tusarova-42

Dům, na kterém se malba brzy objeví

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem.

Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Díly vznikají v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna.

Na české straně se do příprav od začátku zapojila také sedmá městská část, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ulici Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.  

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ sdělil ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Původně měl být mural hotový už v květnu, kdy se konal mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha 2020, na kterém Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení
a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem. Festival se bude konat až za rok.

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na polské straně pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.

„Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ řekl Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly zaměřuje. 

V minulosti se v sedmé městské části mural art objevil například u stanice metra C Vltavská. Dopravní podnik (DPP) jej nyní plánuje také u stanice metra C Opatov, kde vznikne při rekonstrukci stanice. Další obdobná velkoplošná díla plánuje město s DPP v projektu Umění pro město do konce letošního roku také u stanic metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru