Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - zatazeno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety
Výřez z velkoplošné malby, která ozdobí stěnu domu v Holešovicích. Foto: P7

Malba na fasádě holešovického domu připomene vznik polského hnutí Solidarita před čtyřiceti lety

Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene velkoplošná malba v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Takzvaný mural má dvě části, jedna bude během října vytvořena v Praze, druhá v polské Varšavě. 
tusarova-42

Dům, na kterém se malba brzy objeví

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem.

Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Díly vznikají v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna.

Na české straně se do příprav od začátku zapojila také sedmá městská část, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ulici Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.  

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ sdělil ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Původně měl být mural hotový už v květnu, kdy se konal mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha 2020, na kterém Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení
a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem. Festival se bude konat až za rok.

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na polské straně pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.

„Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ řekl Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly zaměřuje. 

V minulosti se v sedmé městské části mural art objevil například u stanice metra C Vltavská. Dopravní podnik (DPP) jej nyní plánuje také u stanice metra C Opatov, kde vznikne při rekonstrukci stanice. Další obdobná velkoplošná díla plánuje město s DPP v projektu Umění pro město do konce letošního roku také u stanic metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru