Dnes Pátek - obcasny-dest 3°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Malá letenská vodárna sloužila jako zdroj pro zalévání parku vltavskou vodou, fungovala jen třicet let
Zatímco malá letenská vodárna už dávno nestojí, mnohem známější věžový vodojem (na snímku krátce po svém dokončení v roce 1888) je ozdobou letenského území dodnes. Foto: archiv PVK

Malá letenská vodárna sloužila jako zdroj pro zalévání parku vltavskou vodou, fungovala jen třicet let

Letos v lednu uplynulo 160 let do zprovoznění a 130 let od uzavření malé letenské vodárny. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které v Praze vznikly v průběhu 19. století.

Drtivá většina těchto projektů byla postavena pro soukromou potřebu, či pro potřeby určité městské části, která byla nucena řešit okamžitou spotřebu vody jakýmkoliv zdrojem.

Díky tomu máme na území dnešního hlavního města velké množství starých vodáren, které svému účelu neslouží již mnoho desítek let, někdy jsou vyřazeny z provozu již více než století.

To je případem i této malé vodárny, která se uplatnila jako zdroj užitkové vody pro několik zděných nádržek v Letenských sadech, určených pro tamní zalévání.

Vodárna byla postavena v roce 1861 a jejím zdrojem byl nátok vody do takzvané Rudolfovy štoly. Ta sloužila od roku 1593 a byla postavena pro přivedení vltavské vody do Královské obory pro napájení rybníků a jiných vodu potřebujících zařízení.

Rudolfova štola také posloužila i pro vybudování vodárny a vodovodu pro Bubeneč či Letnou ve 2. polovině 19. století.

Letenská vodárna byla instalována ve sklepě restaurace pod Letnou, tehdejší holešovické čp. 339. Ta stála vedle takzvané havírny, čp. 338, což byl domek u vtoku vltavské vody do Rudolfovy štoly, který byl příbytkem správce a údržbáře štolového přivaděče.

Vodárna měla trojčitou vertikální pumpu, poháněnou vodním korýtkovým kolem, na které byla vedena voda hliněným potrubím profilu 200 milimetrů z nátoku do štoly a odtékala odpadním kanálem pod Novomlýnský jez. Vodárna čerpala asi 11 kubíků nefiltrované vltavské vody denně do výšky 57 metrů.

K jejímu zrušení v roce 1891 došlo poté, co byla do sadů přivedena voda z věže Letenské vodárny. Budova restaurace, a tím pádem i vodárny, již na svém místě nestojí, existuje pouze domek havírny.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru