Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Makovice opravené věže stodůleckého kostela ukrývá vzkazy pro budoucí generace
Své vzkazy umístili do věže starosta Prahy 13 David Vodrážka (vpravo) spolu s farářem Radkem Tichým. Foto: P13

Makovice opravené věže stodůleckého kostela ukrývá vzkazy pro budoucí generace

Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) spolu s farářem Radkem Tichým dnes společně vystoupali na věž kostela sv. Jakuba Staršího v historické zástavbě Stodůlek a vložili symbolický vzkaz pro budoucí generace do renovované kopule. Doposud v takzvané makovici žádný nebyl. Kostelní věž právě získala novou střešní krytinu a následovat bude i oprava střechy nad vlastním kostelem. Městská část o tom informovala na svém webu.

„Věž kostela sv. Jakuba Staršího v historické zástavbě Stodůlek je jednou z historických dominant naší městské části. Dnes jsme využili dokončení renovace střechy věže a vložili do opravené kopule společný vzkaz budoucím generacím,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka. V dopise jsou faktografické údaje o třinácté městské části a také zajímavosti o jejím erbu.

„Tím nejdůležitějším, co budoucím obyvatelům předáváme, je místní příroda, úcta k historii a strategický rozvoj městské části, na který budou moci navázat. Osobně věřím, že se zde i dalším generacím bude příjemně bydlet a pracovat,“ dodal starosta.

Stodůlecký kostel byl postaven na místě svého staršího předchůdce v roce 1903 a v 90. letech dostal novou střešní krytinu – asfaltový šindel. Ten po třiceti letech, mnohem dříve, než je u církevních staveb zvykem, dosloužil. 

„Přistoupili jsme proto k jeho postupné výměně. Protože střecha věže je na pokrývačskou práci nejnáročnější, začínáme právě od ní, v dalších dvou letech se bude pokračovat střechou nad vlastním kostelem,“ upřesnil Radek Tichý, katolický farář Prahy 13.

Novou krytinou je beternit-cembrit, který je lehčí, má delší životnost a na sousední budově fary se již osvědčil. Postavené lešení bylo zároveň příležitostí vyspravit fasádu, která na návrh zástupců památkové péče dostala lehce okrovější odstín. Byly také sneseny korouhvičky z nároží i velký kříž, které byly znovu pozlaceny.

Opravu střechy a fasády platí katolická farnost ze sbírek mezi věřícími. Přispěl také grant z Ministerstva kultury.

 


Autor: TZ, red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru