Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Majitelé restaurací v historickém centru kritizovali omezení předzahrádek
Restaurační předzahrádky na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Majitelé restaurací v historickém centru kritizovali omezení předzahrádek

Majitelé některých restaurací v Praze 1 si ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva stěžovali na rušení nebo omezení svých předzahrádek v historickém centru města. Bude to podle nich likvidační. Vedení města kritizovali za to, že v době pandemie covidu-19, která znamenala pro pohostinství těžkou ránu, podnikatele tímto způsobem dále postihuje. Někteří obyvatelé Prahy 1 naopak postup magistrátu na jednání podpořili. Zástupci města uvedli, že zahrádky nemohou překážet chodcům nebo blokovat památky.

O omezování předzahrádek v centru Prahy se mluví delší dobu, loni byla jeho příprava kvůli pandemii covidu-19 přerušena a podle radního Jana Chabra (TOP 09) částečně přepracována.

Týká se zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvané hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Podle šéfa klubu Praha Sobě Jana Čižinského se zpracovaný materiál týkal 65 zahrádek a rada zatím rozhodla o úpravách smluv k 51 z nich. Z tohoto počtu se 31 musí přesunout nebo zmenšit, 12 bylo vypovězeno s možností uzavřít jinou smlouvu a osm předzahrádek bylo úplně zrušeno bez náhrady, řekl Čižinský.

Některé podniky v centru zastupuje Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO). Její mediální zástupce Jiří Chvojka na jednání uvedl, že město za předzahrádky dostává stovky milionů korun ročně.

S restauratéry podle něj zástupci magistrátu vůbec nejednali o kompromisním řešení, které POHO navrhla. „Pokud budete dál jednat z vrchnostenské pozice síly, tak nám nezbude, než se s vámi soudit," řekl směrem k vedení metropole.

Provozovatelka restaurace Taverna Toscana na Malém náměstí Dana Křivánková uvedla, že městu platili 2,2 milionu ročně a zaměstnávali 20 lidí, což zřejmě bude nutné omezit. „Ráda bych se dozvěděla, co vlastně děláme špatně," řekla.

Daniel Marko za podnik El Toro Negro na Staroměstském náměstí řekl, že ročně městu za 160 metrů čtverečních zahrádky restaurace platila asi šest milionů korun. Nově má být zahrádka velká jen 40 metrů čtverečních. „Je to likvidační," řekl. V podobném duchu promluvili i další provozovatelé.

Někteří zástupci opozičních ANO a ODS rovněž kritizovali postup vedení města. Mělo by podle nich brát v potaz krizi podnikání způsobenou pandemií a kroky omezující podnikatele nyní nedělat.

Čižinský k tomu řekl, že snahou města bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám. „Umístění předzahrádky není nárokovou věcí. Neplatí, že když někdo jednou měl někde předzahrádku, tak je to nárok navždycky," řekl.

Dodal, že celková možná plocha zahrádek je nyní vyšší, než jaká byla v roce 2019 využita. Jen mají být jinak rozmístěny.

Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) upřesnil, že původně to bylo celkem 3111 metrů čtverečních a nyní to je 6062.

Náměstek, který vedl pracovní skupinu k přípravě omezení zahrádek, také popřel tvrzení, že město s restauratéry nejednalo. Naopak se podle něj uskutečnilo hned několik schůzek se zástupci POHO a Hospodářské komory Prahy 1.


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru