Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Majitelé restaurací v historickém centru kritizovali omezení předzahrádek
Restaurační předzahrádky na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Majitelé restaurací v historickém centru kritizovali omezení předzahrádek

Majitelé některých restaurací v Praze 1 si ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva stěžovali na rušení nebo omezení svých předzahrádek v historickém centru města. Bude to podle nich likvidační. Vedení města kritizovali za to, že v době pandemie covidu-19, která znamenala pro pohostinství těžkou ránu, podnikatele tímto způsobem dále postihuje. Někteří obyvatelé Prahy 1 naopak postup magistrátu na jednání podpořili. Zástupci města uvedli, že zahrádky nemohou překážet chodcům nebo blokovat památky.

O omezování předzahrádek v centru Prahy se mluví delší dobu, loni byla jeho příprava kvůli pandemii covidu-19 přerušena a podle radního Jana Chabra (TOP 09) částečně přepracována.

Týká se zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvané hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Podle šéfa klubu Praha Sobě Jana Čižinského se zpracovaný materiál týkal 65 zahrádek a rada zatím rozhodla o úpravách smluv k 51 z nich. Z tohoto počtu se 31 musí přesunout nebo zmenšit, 12 bylo vypovězeno s možností uzavřít jinou smlouvu a osm předzahrádek bylo úplně zrušeno bez náhrady, řekl Čižinský.

Některé podniky v centru zastupuje Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO). Její mediální zástupce Jiří Chvojka na jednání uvedl, že město za předzahrádky dostává stovky milionů korun ročně.

S restauratéry podle něj zástupci magistrátu vůbec nejednali o kompromisním řešení, které POHO navrhla. „Pokud budete dál jednat z vrchnostenské pozice síly, tak nám nezbude, než se s vámi soudit," řekl směrem k vedení metropole.

Provozovatelka restaurace Taverna Toscana na Malém náměstí Dana Křivánková uvedla, že městu platili 2,2 milionu ročně a zaměstnávali 20 lidí, což zřejmě bude nutné omezit. „Ráda bych se dozvěděla, co vlastně děláme špatně," řekla.

Daniel Marko za podnik El Toro Negro na Staroměstském náměstí řekl, že ročně městu za 160 metrů čtverečních zahrádky restaurace platila asi šest milionů korun. Nově má být zahrádka velká jen 40 metrů čtverečních. „Je to likvidační," řekl. V podobném duchu promluvili i další provozovatelé.

Někteří zástupci opozičních ANO a ODS rovněž kritizovali postup vedení města. Mělo by podle nich brát v potaz krizi podnikání způsobenou pandemií a kroky omezující podnikatele nyní nedělat.

Čižinský k tomu řekl, že snahou města bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám. „Umístění předzahrádky není nárokovou věcí. Neplatí, že když někdo jednou měl někde předzahrádku, tak je to nárok navždycky," řekl.

Dodal, že celková možná plocha zahrádek je nyní vyšší, než jaká byla v roce 2019 využita. Jen mají být jinak rozmístěny.

Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) upřesnil, že původně to bylo celkem 3111 metrů čtverečních a nyní to je 6062.

Náměstek, který vedl pracovní skupinu k přípravě omezení zahrádek, také popřel tvrzení, že město s restauratéry nejednalo. Naopak se podle něj uskutečnilo hned několik schůzek se zástupci POHO a Hospodářské komory Prahy 1.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru