Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Majitele aut s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících v modrých zónách Praha nepokutuje
Ilustrační foto: archiv

Majitele aut s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících v modrých zónách Praha nepokutuje

Pražský magistrát odkládá případy automobilů s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících na modrých zónách, protože Ukrajina není v EU a schází možnost z evropské databáze zjistit jejich majitele. ČTK to sdělil mluvčí města Vít Hofman. Město pro parkování vozů ukrajinských uprchlíků vyčlenilo P+R parkoviště na Černém Mostě, mohou si také žádat o parkovací oprávnění v místě svého pobytu.

Parkovací zóny v metropoli hlídají převážně monitorovací vozy s pomocí kamer, které snímají SPZ a porovnávají je s registrem vydaných parkovacích oprávnění.

V případě, že zaparkované vozidlo v databázi není, míří věc do přestupkového řízení. Zahraniční SPZ řeší magistrát, jinak mají pokuty na starosti městské části.

„Pokud u vozidel uprchlíků z Ukrajiny není řidič vozidla zjištěn a ztotožněn přímo na místě, bude s vysokou pravděpodobností tato věc odložena. Česká republika může sice díky evropské směrnici nahlédnout do ,registrů vozidel' ostatních členských států, nicméně to není případ vozidel registrovaných na Ukrajině," uvedl k tomu Hofman.

Mluvčí městské policie Irena Seifertová ČTK sdělila, že na místě strážníci v podobných případech postupují standardním způsobem, tedy buď domluvou, předáním do přestupkového řízení nebo pokutou na místě. „Zákon neumožňuje žádné výjimky," řekla.

Některé městské části evidují stížnosti obyvatel na parkování ukrajinských aut na modrých zónách. „Mohu potvrdit, že se na nás obracejí občané, kteří převážně telefonicky upozorňují na nesprávně zaparkované ukrajinské automobily," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Dodal, že radnice podněty předává městské policii.

Ukrajinci, kteří do Prahy dorazili autem, mohou z rozhodnutí magistrátu zdarma parkovat v P+R parkovišti na Černém Mostě.

V Praze 3 pak radnice vyčlenila také místa v ulici U Nákladového nádraží a v Praze 7 mohou Ukrajinci svoje auta nechat na parkovišti před Výstavištěm.

Ukrajinští uprchlíci si zároveň mohou na základě víza žádat o parkovací oprávnění v místě svého pobytu. Takových případů jsou podle mluvčí jednotlivých radnic zatím jednotky či desítky.

Například v Praze 6 to podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha zatím je 10 až 15 případů, stejně jako v Praze 10. V Praze 1 si o parkovací kartu podle mluvčího Petra Bidla zažádalo 14 řidičů.

Mluvčí Prahy 3 Pavel Trojan sdělil, že jde o nejvýše 50 případů, ale že radnice žádosti na základě víza neevidují zvlášť, takže se jedná o dohad.


Autor: ČTK

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru