Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Majitele aut s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících v modrých zónách Praha nepokutuje
Ilustrační foto: archiv

Majitele aut s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících v modrých zónách Praha nepokutuje

Pražský magistrát odkládá případy automobilů s ukrajinskou SPZ neoprávněně parkujících na modrých zónách, protože Ukrajina není v EU a schází možnost z evropské databáze zjistit jejich majitele. ČTK to sdělil mluvčí města Vít Hofman. Město pro parkování vozů ukrajinských uprchlíků vyčlenilo P+R parkoviště na Černém Mostě, mohou si také žádat o parkovací oprávnění v místě svého pobytu.

Parkovací zóny v metropoli hlídají převážně monitorovací vozy s pomocí kamer, které snímají SPZ a porovnávají je s registrem vydaných parkovacích oprávnění.

V případě, že zaparkované vozidlo v databázi není, míří věc do přestupkového řízení. Zahraniční SPZ řeší magistrát, jinak mají pokuty na starosti městské části.

„Pokud u vozidel uprchlíků z Ukrajiny není řidič vozidla zjištěn a ztotožněn přímo na místě, bude s vysokou pravděpodobností tato věc odložena. Česká republika může sice díky evropské směrnici nahlédnout do ,registrů vozidel' ostatních členských států, nicméně to není případ vozidel registrovaných na Ukrajině," uvedl k tomu Hofman.

Mluvčí městské policie Irena Seifertová ČTK sdělila, že na místě strážníci v podobných případech postupují standardním způsobem, tedy buď domluvou, předáním do přestupkového řízení nebo pokutou na místě. „Zákon neumožňuje žádné výjimky," řekla.

Některé městské části evidují stížnosti obyvatel na parkování ukrajinských aut na modrých zónách. „Mohu potvrdit, že se na nás obracejí občané, kteří převážně telefonicky upozorňují na nesprávně zaparkované ukrajinské automobily," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Dodal, že radnice podněty předává městské policii.

Ukrajinci, kteří do Prahy dorazili autem, mohou z rozhodnutí magistrátu zdarma parkovat v P+R parkovišti na Černém Mostě.

V Praze 3 pak radnice vyčlenila také místa v ulici U Nákladového nádraží a v Praze 7 mohou Ukrajinci svoje auta nechat na parkovišti před Výstavištěm.

Ukrajinští uprchlíci si zároveň mohou na základě víza žádat o parkovací oprávnění v místě svého pobytu. Takových případů jsou podle mluvčí jednotlivých radnic zatím jednotky či desítky.

Například v Praze 6 to podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha zatím je 10 až 15 případů, stejně jako v Praze 10. V Praze 1 si o parkovací kartu podle mluvčího Petra Bidla zažádalo 14 řidičů.

Mluvčí Prahy 3 Pavel Trojan sdělil, že jde o nejvýše 50 případů, ale že radnice žádosti na základě víza neevidují zvlášť, takže se jedná o dohad.


Autor: ČTK

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Další články
Nahoru