dnes
Pátek - polojasno
11°C
zítra
Sobota - jasno
12°C
pozítří
Neděle - skorojasno
11°C
Majitel bývalých studií rozhlasu na Žižkově řeší situaci s bezdomovci
V opuštěné budově je nepořádek. V září zde dokonce hořelo ve dvou místnostech. Foto: Radek Krahulík / HZS Praha

Majitel bývalých studií rozhlasu na Žižkově řeší situaci s bezdomovci

Majitel areálu bývalých studií Českého rozhlasu na Žižkově zajišťuje objekt proti lidem bez domova nebo závislým na návykových látkách. ČTK to sdělil Jakub Špetlák, jednatel společnosti WH Estate, která objekt vlastní. Na neoprávněné uživatele budov si kvůli hluku a zápachu stěžovali na radnici Prahy 3 lidé ze sousedních domů.

„Na místo jezdí každý den patrola bezpečnostní agentury, po celou dobu provádíme opatření zamezující vniknutí a pohybu uvnitř budov, provádíme úklid areálu, v brzké době proběhne v součinnosti s městskou částí deratizace," sdělil ČTK Špetlák. Majitel na začátku listopadu za asistence policie nechal budovy vyklidit a zajistit okna a dveře mřížemi proti vnikání osob.

K tomu jej na konci října vyzvala rada městské části. „V nezajištěném objektu bývalých studií Českého rozhlasu na Praze 3, Jeseniova 36 se trvale sdružují osoby bez přístřeší narušující veřejný pořádek, mezi nimi též osoby zneužívající návykové látky. I přes každodenní kontroly bezpečnostních složek je objekt z bezpečnostního hlediska značně rizikový," píše se v důvodové zprávě usnesení.

Společnost WH Estate, která areál bývalých rozhlasových studií vlastní od roku 2013, chce budovy zdemolovat a na jejich místě postavit bytový dům se 178 byty a 297 parkovacími místy. Proti stavbě protestovali místní, protože se obávají, že stavba převýší horizont Parukářky a zvýší dopravní zátěž. Podle Špetláka výška domu nebude převyšovat hřeben parku a bude nižší než sousední Rezidence Jeseniova.

„Plán současného vlastníka byl od počátku pouze jeden, a to pozemky tvořící území revitalizovat novou výstavbou, nikoli rekonstrukcí objektu z padesátých let, které pro žádný rozumný účel využít nelze," dodal Špetlák s tím, že se snaží spolupracovat s městskou části ohledně výstavby.

Městská část Praha 3 řeší v Jeseniově ulici ještě další objekt. Tím je budova bývalé plicní kliniky, kterou obsadili na konci roku 2013 squateři a vytvořili zde Autonomní sociální centrum Klinika, kde pořádají přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Podle rozhodnutí soudu měli aktivisté budovu vyklidit v polovině října, což však odmítli.


Další články
Nahoru