Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Mají narušené vnímání a slyší hlasy. Při léčbě schizofrenie je důležitá včasná péče
Jedním z varovných příznaků schizofrenie je depresivní nálada. Ilustrační foto: Pixabay

Mají narušené vnímání a slyší hlasy. Při léčbě schizofrenie je důležitá včasná péče

Schizofrenie se řadí mezi duševní nemoci a spadá pod psychotické poruchy. Je při ní výrazně narušena schopnost vnímání. Někdy se schizofrenii přezdívá třetinová nemoc, a to proto, že se třetina lidí z choroby vyléčí a vrátí se do běžného života. Další třetina dosáhne určitého zlepšení a zbylá třetina bojuje s chronickými příznaky až do konce života. Víte, jak se schizofrenie projevuje a jaké jsou její varovné příznaky?

Než se schizofrenie naplno projeví, často jí předcházejí určité varovné příznaky, které přetrvávají i několik let. Patří mezi ně například nízká výkonnost, depresivní nálada, přílišná nervozita, poruchy spánku, apatie, ale i zrakové či sluchové halucinace, a to nejčastěji v podobě vnímání hlasů či lidí, které okolí nevidí ani neslyší.

Stejná nemoc, různé příznaky

Porucha postihuje mnoho duševních funkcí, od myšlení přes vnímání až po emotivitu. Narušena však může být i motorika a celková osobnost. Pacienti někdy uvádějí, že „už nejsou tím, kým byli“, dochází tedy i k rozpadu osobnosti. Shrnout příznaky této choroby je obtížné. Jen těžko byste totiž hledali dva lidi, kteří mají úplně stejné symptomy.

Narušené vnímání i selektivita

Vcítit se do kůže někoho, kdo trpí tímto závažným onemocněním, je sice poměrně těžké, ale lze díky tomu pochopit, jakým způsobem daný člověk vnímá svět. Zdravý lidský mozek má funkci selektivnosti (výběrovosti) vnímání. Co to znamená? Každou chvíli na nás působí velké množství podnětů, které soupeří o naši pozornost. My z nich však vybíráme jen ty, které pro nás mají smysl.

Člověk trpící schizofrenií má však mnohdy tuto funkci narušenou. Jeho mysl je přetížená, a tak si vytváří vlastní realitu, která je pro něj přijatelná. Pro okolí může být jeho chování v některých případech až bizarní. Obvykle jde o bludné představy, kterým nemocný přisuzuje nějaký význam.

Záhadná nemoc i pro doktory

Příčiny schizofrenie jsou prozatím neznámé. Pro lékaře tak tato choroba představuje stále velkou záhadu. Výsledky různých vyšetření ukazují vysokou hladinu hormonu dopaminu v mozku nemocných. Jako zátěž, která může být spouštěčem nemoci, se uvádí vleklý stres, některé viry, ale i špatně nastavená rodinná komunikace. Jako i u jiných duševních poruch se hovoří o možném dědičném vlivu. Zhruba 80 % lidí, kteří trpí schizofrenií, má toto onemocnění v rodině.

Kde hledat pomoc

Neléčená či špatně léčená schizofrenie může přejít až do chronického stadia. Včasné odhalení nemoci a následná péče je přitom stěžejní. Asi 70–80 % pacientů, u kterých se objevila první ataka, se zotaví během 3 až 6 měsíců od stanovení diagnózy. Pokud máte u sebe či u někoho ve vašem okolí podezření na tuto nemoc, neprodleně kontaktujte praktického lékaře či psychiatra. Odborník zvolí vhodné léky a stanoví terapii.


Autor: red

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru