Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Mají narušené vnímání a slyší hlasy. Při léčbě schizofrenie je důležitá včasná péče
Jedním z varovných příznaků schizofrenie je depresivní nálada. Ilustrační foto: Pixabay

Mají narušené vnímání a slyší hlasy. Při léčbě schizofrenie je důležitá včasná péče

Schizofrenie se řadí mezi duševní nemoci a spadá pod psychotické poruchy. Je při ní výrazně narušena schopnost vnímání. Někdy se schizofrenii přezdívá třetinová nemoc, a to proto, že se třetina lidí z choroby vyléčí a vrátí se do běžného života. Další třetina dosáhne určitého zlepšení a zbylá třetina bojuje s chronickými příznaky až do konce života. Víte, jak se schizofrenie projevuje a jaké jsou její varovné příznaky?

Než se schizofrenie naplno projeví, často jí předcházejí určité varovné příznaky, které přetrvávají i několik let. Patří mezi ně například nízká výkonnost, depresivní nálada, přílišná nervozita, poruchy spánku, apatie, ale i zrakové či sluchové halucinace, a to nejčastěji v podobě vnímání hlasů či lidí, které okolí nevidí ani neslyší.

Stejná nemoc, různé příznaky

Porucha postihuje mnoho duševních funkcí, od myšlení přes vnímání až po emotivitu. Narušena však může být i motorika a celková osobnost. Pacienti někdy uvádějí, že „už nejsou tím, kým byli“, dochází tedy i k rozpadu osobnosti. Shrnout příznaky této choroby je obtížné. Jen těžko byste totiž hledali dva lidi, kteří mají úplně stejné symptomy.

Narušené vnímání i selektivita

Vcítit se do kůže někoho, kdo trpí tímto závažným onemocněním, je sice poměrně těžké, ale lze díky tomu pochopit, jakým způsobem daný člověk vnímá svět. Zdravý lidský mozek má funkci selektivnosti (výběrovosti) vnímání. Co to znamená? Každou chvíli na nás působí velké množství podnětů, které soupeří o naši pozornost. My z nich však vybíráme jen ty, které pro nás mají smysl.

Člověk trpící schizofrenií má však mnohdy tuto funkci narušenou. Jeho mysl je přetížená, a tak si vytváří vlastní realitu, která je pro něj přijatelná. Pro okolí může být jeho chování v některých případech až bizarní. Obvykle jde o bludné představy, kterým nemocný přisuzuje nějaký význam.

Záhadná nemoc i pro doktory

Příčiny schizofrenie jsou prozatím neznámé. Pro lékaře tak tato choroba představuje stále velkou záhadu. Výsledky různých vyšetření ukazují vysokou hladinu hormonu dopaminu v mozku nemocných. Jako zátěž, která může být spouštěčem nemoci, se uvádí vleklý stres, některé viry, ale i špatně nastavená rodinná komunikace. Jako i u jiných duševních poruch se hovoří o možném dědičném vlivu. Zhruba 80 % lidí, kteří trpí schizofrenií, má toto onemocnění v rodině.

Kde hledat pomoc

Neléčená či špatně léčená schizofrenie může přejít až do chronického stadia. Včasné odhalení nemoci a následná péče je přitom stěžejní. Asi 70–80 % pacientů, u kterých se objevila první ataka, se zotaví během 3 až 6 měsíců od stanovení diagnózy. Pokud máte u sebe či u někoho ve vašem okolí podezření na tuto nemoc, neprodleně kontaktujte praktického lékaře či psychiatra. Odborník zvolí vhodné léky a stanoví terapii.


Autor: red

Historie modelu Air Jordan 1

17. září 2021 v 06:30

Pokud na světě existuje jeden model tenisky, která si pro sebe ukradla nejvíce pozornosti a slávy v celé sneaker game, je to právě Air Jordan 1. Model Air Jordan 1 proslavil zejména legendární basketbalový hráč Michael Jordan. Jak to tak ale bývá, začátky této tenisky nebyly tak slavné, jak by se...

Originální menu spárované s pivními speciály, Berky vaří ve Fortelu

15. září 2021 ve 21:30

Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu šéfkuchaře Pavla Berkyho. Od 20. září se bude párovat s pivními speciály Smíchovského výběru. Událost vyvrcholí akcí pro širokou veřejnost 30. září, kdy bude Pavel Berky vařit v otevřené...

Pražští studenti zvítězili ve dvou mezinárodních soutěžích

8. září 2021 v 07:16

Studenti pražských středních škol zvítězili ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, Young Artists and Authors Showcase a 2021 Youth Leadership Summit. 

Jóga 50+ na Národní třídě bez rezervace

1. září 2021 v 08:49

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po prázdninách do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Praha 10 startuje osvětovou kampaň na téma zdraví, součástí bude i veletrh

31. srpna 2021 v 10:53

Celé dva měsíce, září a říjen, věnuje Praha 10 osvětě v oblasti zdraví. V rámci kampaně přinese řadu rad a tipů souvisejících se zdravým životním stylem a prevencí různých onemocnění. Iniciativu s názvem Zdravá Praha 10 připravila ve spolupráci s desítkami profesních organizací, součástí bude...

Návrhářka Vodochodská povede módní workshop, účast je zdarma

30. srpna 2021 ve 20:07

V prvním patře obchodního centra Palladium bude mít ve středu 1. září ve volnočasové Zóně, která je v prvním patře, od 17 do 19 hodin návrhářka, stylistka a módní koučka Kamila Vodochodská workshop, při kterém provede účastníky módní džunglí.

Další články
Nahoru