dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Mají hákovité čelisti a teleskopický krk, narodili se v Praze rodičům mířícím do Německa
Mládě želvy Spenglerovy. Foto: Petr Velenský / Zoo Praha

Mají hákovité čelisti a teleskopický krk, narodili se v Praze rodičům mířícím do Německa

Nedávno se se v pražské zoo vylíhla dvě mláďata ohrožené želvy Spenglerovy. Pocházejí od želv, které byly zabaveny německému chovateli na ruzyňském letišti v Praze v roce 2014. Ten se je pokoušel propašovat z Vietnamu, přes Helsinky a Prahu až do Německa, kde byly určeny k prodeji. Tato skupina želv Spenglerových byla loni v červnu umístěna do pražského CITES centra v Zoo Praha, kde se jich ujal kurátor plazů a obojživelníků Per Velenský se svým týmem.

Letos v červnu bylo ukončeno řízení a zabavené želvy byly převedeny do vlastnictví pražské zoo. A že se jim z nešťastného zážitku z pašování podařilo úspěšně vzpamatovat, dokládají i před pár dny vylíhnutá mláďata.

„Mláďata měří 4 centimetry a váží 7 gramů, vylíhla se z dlouze oválných vajec, ve kterých byla válečkovitě stočená, po 82 dnech inkubace. Nyní tráví ze zásob žloutkového váčku a první potravu by měla přijmout za týden. Zatím máme želvy Spenglerovy v zázemí, ale o jejich umístění do expozice reálně uvažujeme,“ říká kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

„Pro mne vypadají Spenglerky s vykulenýma očima, teleskopickým krkem a hákovitými čelistmi trochu jako mimozemšťani. I když podoba filmového E. T. byla vytvořena spíše podle několika želvích druhů, zejména suchozemských,“ dodává Velenský.   

Želva Spenglerova (Geoemyda spengleri) je jedním z nejmenších druhů želv. V dospělosti měří její krunýř kolem 10 centimetrů při hmotnosti 100–150 gramů. Obývá horské lesy jižní Číny a severního Vietnamu. V tomto regionu jsou všechny želvy ohrožené přeměnou biotopů, přímým lovem na jídlo a případně i využíváním jako domácí mazlíčci.

zelvicky-spenglerovy-nahled

Mládě želvy Spenglerovy při líhnutí z vajíčka

Želvy Spenglerovy žijí v pralesním podrostu. Jsou nesmírně obratné, s dlouhýma jakoby pavoučíma nohama dokáží velmi hbitě šplhat přes kameny i vyvrácené stromy. Velké inteligentní oči, zobákovité čelisti a dlouhý periskopický krk prozrazují predátora -  želvy Spenglerovy jsou nesmírně dravé, loví v odpovídající velikosti vše, co se hýbe.


Další články
Nahoru