dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Mají atmosféru a nepřijdete tam na buben, kulturáky v Praze stále žijí. Kam můžete zajít?
Kulturní dům Krakov prošel loni rekonstrukcí. Foto: archiv

Mají atmosféru a nepřijdete tam na buben, kulturáky v Praze stále žijí. Kam můžete zajít?

Mají své fluidum, mají atmosféru, pivo tam není drahé, je tam hezky. Jsou v centru i v různých městských částech, na místech frekventovaných, i na „periferiích“, kde si je ale zase oblíbili místní. Mají své štamgasty, i hosty náhodné. Pražské kulturní domy. Pojďme si některé představit.

Co bude s Edenem?

Na rozdíl od zmíněných kulturáků je už dlouho zavřen kulturní dům Eden, stojící mezi sídlištěm Vlasta a nákupním centrem Eden ve Vršovicích. V roce 2004 byla vypracována studie obnovy a modernizace celého objektu. Cena projektu se však vyšplhala na 380 milionů korun. Zatím tedy, kvůli financím, rekonstruován nebyl. Vzniklo memorandum, ve kterém se radnice Prahy 10 v minulosti zavázala finančně přispět na vybudování prostor pod názvem Kulturně společenské centrum. Co s Edenem bude, se uvidí.

Možná si vzpomínáte na taneční – v Národním domě na Vinohradech, v paláci Žofín nebo v Radiopaláci. Všechny tyto kulturní domy stále fungují. Jsou tam pořádány nejrůznější akce, včetně taneční školy. Jelikož jsou v centru, dobře se tam dopraví skoro každý.

Plesy nebo koncerty se stále konají také ve velkém sále staré dobré Lucerny. Známé je i kongresové centrum Dlabačov, které v současné době nabízí pronájem konferenčního sálu s kapacitou 377 míst, včetně občerstvení a ozvučení sálu.

V Kulturním domě Krakov v Bohnicích se konají hudební, taneční, keramické či výtvarné kurzy nebo cvičení pro děti i dospělé. V kulturáku je samozřejmě, tak jako i v jiných, fungující restaurace.

Divadelní představení v Kyjích, kulturáky v Řepích

kd-kyje-nahled

Kulturní dům Kyje je u vlakové zastávky

Atmosféra dýchá i z kulturního domu Kyje, kde se konají mimo jiné i divadelní představení. Místní i přespolní hojně navštěvují tamní hospůdku – kulturák se nachází hned u vlakové zastávky, takže se k němu i z něj lze dobře dostat.

Kulturákům se daří v Řepích. Jedním z nich je Kulturáček na Bílé Hoře, kde jsou akce pro děti i dospělé, působí tam Sdružení pro Kulturu Nejen Dětem. Dokonce se nachází v ulici Ke Kulturnímu domu, takže nelze zabloudit.

Dalším kulturákem v Řepích je Kulturní centrum Průhon v Socháňově ulici, kde jsou divadelní představení i třeba bazárky pro maminky. V řepské Sokolovně, která se nachází nedaleko Průhonu a úzce s ním spolupracuje, jsou zase například taneční kurzy.

Strašnická Barča, modřanská dvanáctka

strasnicka-barca-budova-nahled

Kulturní dům Barikádníků ve Strašnicích

Proslulým je Kulturní dům Barikádníků ve Strašnicích, poblíž metra Strašnická. Lidově Barča – pod tímto zkráceným jménem dnes funguje tamní hospoda. Před listopadem 1989 se na Barče scházeli hlavně „máničky“ na heavy metalových koncertech. Nyní tam jsou jak rockové a jiné koncerty, tak plesy nebo třeba pravidelné taneční zábavy a jiné akce pro seniory.

V Modřanech se nachází Kulturní centrum 12, které má dvě pobočky, Pertoldova a Jordana Jovkova. Konají se tam přednášky, worskopy, cvičení, akce pro děti i kupříkladu výstavy fotografií a jiných artefaktů.

V Radotíně je kulturní dům U Koruny, na náměstí Osvoboditelů. Vedle nejrůznějších akcí ve velkém sále kulturní centrum pořádá ve spolupráci s CK2 i zájezdy jak pro širokou veřejnost, tak pro seniory.

Pojďme do Gongu, sejděme se Na Vlachovce

Kousek od metra Ládví se nachází kulturní dům stejného jména. Také tam se konají nejrůznější akce – plesy, koncerty, zábavy, přednášky, akce pro děti i seniory. Program tam letos v prosinci měla i kupříkladu Česká federace tradičního karate.

Nedaleko Vysočanské se zase nachází kulturní dům Gong. Jsou tam koncerty i třeba divadelní vystoupení ochotníků. Děti tam mohou přijít na výuku tanečků pro nejmenší. Výuka zahrnuje i prvky baletu, rytmická cvičení, správné držení těla a koordinaci, hru s míčem a točení obručí.

 

 

Sejdeme se Na Vlachovce. Možná si vzpomenete na oblíbený pořad se zpěvákem Josefem Zímou. Dechovka hrála, Zíma a další zpívali, lidé protáčeli sál. Restaurace Na Vlachovce s velkým sálem stále žije. Konají se tam různé akce, ať již pravidelné úterní a čtvrteční taneční večery, kde hrají hudbu 70. až 90. let, tak třeba různá – proměnlivá – zábavná odpoledne.

Kino Mat, Palace Illusion i zlíchovští Velasovi

Oblíbeným kulturním místem, které lze taktéž zahrnout pod kulturní domy, v centru Prahy je Kino Mat poblíž Karlova náměstí. Promítají se tam filmy, jsou tam premiéry, besedy i jiné akce. Na Vinohradské ulici je zase Palace Illusion (jistě vám něco říká Bio Illusion), jedná se o multimediální prostor, kde se konají rozmanité akce.

Za kulturní centrum lze označit i Toulcův Dvůr v Hostivaři, kde chovají mnoho domácích zvířat. Jsou tam akce pro děti, rodiny i seniory, konají se tam jarmarky, na programy tam chodí i školy. Většinou se tam seznamují s přírodou a zvířaty – nejen teoreticky, ale i prakticky.

Taneční večery se konají i v některých hospodách. Příklad: jako malý kulturáček pro místní funguje třeba hospoda U Velasů na Zlíchově. Pravidelně tam v pátek nebo v sobotu hraje živá hudba, lidé hodují, popíjejí a tancují. Dalo by se pokračovat. Lidové zábavy, za kterou neutratíte majlant, je v Praze stále dost.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru