Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrátu dorazily tři nabídky na stavbu budoucího sídla kosmické agentury
Rozestavěný areál na Palmovce. Foto: JP

Magistrátu dorazily tři nabídky na stavbu budoucího sídla kosmické agentury

Pražský magistrát dostal tři nabídky od stavebníků na rekonstrukci a přestavbu nedokončené budovy Nová Palmovka na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Pohybují se mezi dvěma a třemi miliardami korun. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN). Které firmy a v jaké konkrétní výši nabídky podaly, neřekl, protože informace podle něj podléhají režimu utajení. Stejně tak není zatím známé přesné datum, kdy se začne stavět.

„Máme tři nabídky. V úterý jsme měli první setkání výběrové komise. Vzhledem k tomu, že od jedné firmy máme podnět na ÚOHS, tak můžeme vybírat a posuzovat, ale nemůžeme podepsat smlouvu. V tuto chvíli mohu říct, že nabídky jsou v očekávaném dvou až třímiliardovém objemu," řekl Hlaváček.

Dostavba budovy na Palmovce je pro město podle Hlaváčka důležitá z několika důvodů. Jednak jde o urbanistické dotvoření Palmovky, protože torzo budovy a její bezprostřední okolí jsou podle něj vředem na podobě Prahy. Zároveň mít ve městě centrálu EUSPA je pro Prahu prestižní a důležité je to i pro rozvoj průmyslu v ČR.

„Když se mluví o průmyslu 4.0, v tomto případě možná 5.0, tak je důležité, aby se Česká republika ze společnosti nároků proměnila na aktivní zemi, která chce kooperovat, což je přesně tento příklad," řekl Hlaváček.

Všechny firmy, které se zúčastnily takzvaného tržního dialogu, uvedly, že je možné budovu dokončit do 24 měsíců od zahájení prací. Na hlavní budovu je vydáno platné stavební povolení. U zbylé části, kde bude třeba centrum styku s veřejností, je nutné přepracovat původní projekt. „Hlavní stavební objekt je možné dělat hned," dodal Hlaváček.

Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, mělo tam být sídlo radnice doplněné o obchodní centrum. O rok později však byly práce na stavbě za více než miliardu korun přerušeny a dosud nebyly obnoveny. Po dlouhých jednáních budovu od Prahy 8 v roce 2021 převzal magistrát, následně zvažoval umístit do ní sídlo záchranné služby. Nakonec vznikla dohoda se státem a EUSPA, které nynější sídlo v Holešovicích přestává kapacitně stačit.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru