dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Magistrátní finta na váhající cestující? Kdo si koupí kupon MHD později, přijde o výhodu
Ilustrační foto: archiv

Magistrátní finta na váhající cestující? Kdo si koupí kupon MHD později, přijde o výhodu

Za necelý týden si cestující v pražské MHD koupili 200 předplatných papírových kuponů a vyzvedli si 500 papírových průkazek. Lidé mají zatím k dispozici měsíční a čtvrtletní kupony, všechny budou ke koupi od začátku března. Cestující si budou moci zvolit mezi papírovým kuponem a kartou Opencard.

Žadatelé o papírovou průkazku musí osobně s průkazovou fotografií přijít na některou z přepážek a vyplnit písemnou žádost. Průkazku dostanou okamžitě. Zaplatí za ni 20 korun. Použít mohou případně i starou průkazku, pokud neskončila její desetiletá platnost. Karta Opencard stojí 100, respektive 250 korun.

Dopravní podnik musí ještě ve Státní tiskárně cenin nechat dotisknout celkem 200 000 kusů pěti, deseti a dvanáctiměsíčních kuponů. Za výrobu všech kuponů, včetně těch, které už jsou v prodeji, zaplatí 2,4 miliony korun. Zaměstnanec na přepážce na kupon dotiskne datum platnosti a příslušné pásmo PID.

Novinkou, která vychází z nedávného usnesení rady, je, že platnost ročních kuponů zakoupených po 1. březnu nebude možné přerušit. Týkat se to bude papírových kuponů i kuponů koupených na Opencard. Možnost přerušení roční jízdenky zůstane cestujícím, kteří si ji zakoupili do konce února.

Přitom přerušení platnosti kuponů, například v době dovolené, je praktická záležitost. Platnost roční jízdenky lze přerušit dvakrát za dobu platnosti, na dobu minimálně čtrnácti a maximálně šedesáti dnů za obě přerušení. O dobu přerušení je prodloužena doba platnosti časové jízdenky. Praha se při zavádění této výhody řídila heslem, že nic není zadarmo. Za přerušení tak zaplatíte 60 korun.

„Zájem o papírové kupony je enormní," řekla minulý v rozhovoru s ČTK primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Tomu se vysmál Martin Opatrný, mluvčí společnosti eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k Opencard.
„Ohledně zájmu o koupi papírových kupónů ze strany cestujících někteří představitelé města začali užívat slovo enormní. Vzhledem k tomu, že prodej údajně dosáhl stovek kusů, správný výraz je marginální hájem,“ uvedl Opatrný.

V současné době je v systému Opencard zhruba 900 000 elektronických kuponů. Měsíčně se prodá přibližně 300 tisíc elektronických kuponů a zájem o vydávání nových karet podle Opatrného navzdory prohlášením Prahy neklesá. „Měsíčně lidé stále žádají o 10 tisíc nových karet,“ dodal.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru