dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
„Magistrátní anketa“ vrcholí: Na Prahu by mohla z Letné shlížet socha Bohdalové, Gotta či Jágra
Od druhé poloviny padesátých let zde stál Stalinův pomník, po revoluci se zde objevil metronom. Bude zde jednou stát socha? Foto: Aktron / Wikimedia Commons

„Magistrátní anketa“ vrcholí: Na Prahu by mohla z Letné shlížet socha Bohdalové, Gotta či Jágra

Pražský magistrát popřel, že by spustil hlasování o nové podobě pomníku na Letné. Stránky www.kohonaletne.cz jménem města vyhlásily hlasování o soše, která má stát na místě bývalého Stalinova pomníku. Že by prázdninový žertík? Nebo se ještě ukáže, co a kdo za „tím" vězí? Stránka s hlasováním využívá dnes již nepoužívanou podobu magistrátního webu včetně loga Prahy. Zprávu o hlasování jménem magistrátu rozeslala iniciativa Koho si přejete na Letné?.

V anketě je uvedeno deset jmen – Božena Němcová, Jan Amos Komenský, Tomáš Baťa, Tomáš Garrigue Masaryk, Karel IV., Karel Schwarzenberg, Václav Havel, Jiřina Bohdalová, Karel Gott a Jaromír Jágr. Právě dva posledně jmenovaní mají největší šanci na úspěch.

Uzávěrka ankety je v neděli 10. srpna. Dnes v 16 hodin měl Jaromír Jágr 11 580 hlasů, Karel Gott o šest set hlasů méně. Třetí Jiřina Bohdalová ztrácela přes pět tisíc hlasů. „Slavnostní odhalení sochy významné české osobnosti proběhne ke 100. výročí založení Československa 28. října 2018,“ uvádějí tvůrci ankety.

„Na základě dosud zjištěných informaci mohu uvést, že se nejedná o projekt, na kterém by se hlavní město Praha jakkoli podílelo," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Petra Hrubá. V krajním případě by podle ní mohlo kvůli užití loga Prahy i podobě stránek jít i o porušení autorského zákona.

Podobu, kterou pro hlasování sdružení zvolilo, používá starší podobu magistrátních stránek, včetně loga hlavního města. Tuto podobu stránek magistrát již zhruba měsíc nepoužívá. Rovněž je zde uveden nápis, že se jedná o „portál hl. m. Prahy".

„Myšlenka ankety vznikla již za doby primátora Pavla Béma. Přípravy na anketu trvaly déle, než jsme původně plánovali, termín spuštění jsme dokonce museli dvakrát posunout, ale nyní je vše připraveno. Od rána stojí u vestibulů metra dvě stě dobrovolníků a rozdávají anketní letáky. Pro ty, kteří chtějí využít moderní online přístup, je tu připraveno internetové hlasování na webu www.kohonaletne.cz,“ říká tiskový mluvčí iniciativy Koho si přejete na Letné? Zdeněk Müller.

Podle tiskové zprávy, kterou iniciativa dnes vydala, bylo „na základě nezávislého sociologického průzkumu zjištěno, že Pražané na Letné preferují sochu významné osobnosti národního významu.“


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru