dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Magistrát ztrácí ochranu pozlacených křídel
Kostel Zvěstování Panně Marii v roce 1891, nad vchodem je umístěna sochy archanděla Gabriela. Foto: archiv MHMP

Magistrát ztrácí ochranu pozlacených křídel

Pražané i návštěvníci metropole mají ve středu 2. prosince poslední příležitost si v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí prohlédnout dvoumetrovou měděnou faksimili sochy archanděla Gabriela, jejíž zinkový originál stál do roku 1919 na stříšce vchodu do kostela Zvěstování Panně Marii při klášteře sv. Gabriela v Praze na Smíchově v Holečkově ulici.

Jedná se o unikátní dílo, jehož autory je restaurátor Karel Holub a jeho syn, sochař Petr Holub. V létě 2014 byla socha vystavena v pražských Emauzích a do března tohoto roku doprovázela výstavu Ilustrace pro malé i velké v Poštovním muzeu na Nových mlýnech v Praze 1.

gabriel-magistrat-nahled

Sv. Gabriel v budově magistrátu na Mariánském náměstí

„Děkujeme za finanční podporu pražského magistrátu, který sochu představující atribut kláštera sv. Gabriela umístil v aule budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Odtud se ve čtvrtek 3. prosince socha navrátí do interiéru kostela při klášteře sv. Gabriela v Holečkově ulici. Socha je ošetřena proti povětrnostním podmínkám a její insignie jsou pozlaceny. Na původní místo, kde ve střeše zůstal úchyt po originálu, bude umístěna po vyrovnání majetkových vztahů a po opravě střechy kostela,“ uvedla předsedkyně Nadačního fondu Malakim Monica Bubna–Litic.

 Originál sochy se dochoval a stojí před klášterem sv. Gabriela v Rakousku, kam sestry benediktinky svůj klášter přestěhovaly.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru