Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží
V parku před odbavovací halou jsou mobilní toalety. Foto: archiv

Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží

Pražský magistrát chce první městské části převzít správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží. Výměnou by měl Praze 1 přenechat pozemky tržiště v Havelské ulici. O změnách bude v lednu rozhodovat zastupitelstvo hlavního města. Magistrát plánuje celkovou proměnu Vrchlického sadů v souvislosti s chystanou tramvajovou tratí z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice.

Rada hl. m. Prahy v prosinci projednala odejmutí pozemků ve Vrchlického sadech na Novém Městě ze svěřené správy městské části Praha 1. Radní jako kompenzaci zároveň odsouhlasili svěření pozemků na Starém Městě, které tvoří Havelské tržiště, do správy Prahy 1. Obě změny by mělo schvalovat na lednovém zasedání pražské zastupitelstvo. 

„Hlavní město od loňského roku připravuje kroky potřebné pro získání Vrchlického sadů do své správy, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží. Aktuálně jsou tamní pozemky svěřeny městské části Praha 1. Důvodem je zájem hlavního města na koordinovaném řešení revitalizace tohoto území včetně realizace nové tramvajové trati mezi zastávkami Muzeum a Bolzanova,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Součástí odejmutí bude i bronzový památník nazvaný Sbratření, který přejde do správy Galerie hl. m. Prahy. Naopak místní oplocené dětské hřiště nadále zůstane ve svěřené správě městské části.

Jako kompenzaci zahájí hlavní město na žádost městské části Praha 1 proces svěření pozemků v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě do správy Prahy 1. Kromě samotného tržiště se jedná i o okolní zeleň s pochozí a parkovací plochou.

Stane se tak ale pouze za podmínky, že Praha 1 nebude oprávněna převést tyto pozemky ani jejich části na jinou fyzickou nebo právnickou osobu a dále bude povinna zachovat stávající využití prostoru, kde dlouhodobě funguje tržiště.

„Vrchlického sady jsou dlouholetou bolestí Prahy, a tak samozřejmě vítáme uzavření dohody s vedením hlavního města, které tuto oblast revitalizuje tak, aby ji bylo možné využívat jako bezpečnou volnočasovou zónu. Zároveň Praha 1 získá do své správy pozemky v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě, což by spolu s našimi připravovanými projekty mělo přispět k její větší atraktivitě pro místní obyvatele. A to včetně budoucí podoby zdejších trhů," sdělil Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 Vrchlického sadům se mezi Pražany přezdívá Sherwood, jsou nechvalně známé kvůli velké koncentraci lidí bez domova a uživatelů drog. Na jejich budoucí podobu město vyhlásilo soutěž.

Zastupitelé Prahy loni schválili také změnu územního plánu, která umožní vybudovat tramvajovou trať kolem hlavního nádraží. V té souvislosti již dopravní podnik začal obnovovat původní koleje v Opletalově ulici, které budou v budoucnu součástí tratě. Do její stavby budou sloužit náhradní dopravě při plánovaných výlukách.


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru