Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží
V parku před odbavovací halou jsou mobilní toalety. Foto: archiv

Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží

Pražský magistrát chce první městské části převzít správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží. Výměnou by měl Praze 1 přenechat pozemky tržiště v Havelské ulici. O změnách bude v lednu rozhodovat zastupitelstvo hlavního města. Magistrát plánuje celkovou proměnu Vrchlického sadů v souvislosti s chystanou tramvajovou tratí z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice.

Rada hl. m. Prahy v prosinci projednala odejmutí pozemků ve Vrchlického sadech na Novém Městě ze svěřené správy městské části Praha 1. Radní jako kompenzaci zároveň odsouhlasili svěření pozemků na Starém Městě, které tvoří Havelské tržiště, do správy Prahy 1. Obě změny by mělo schvalovat na lednovém zasedání pražské zastupitelstvo. 

„Hlavní město od loňského roku připravuje kroky potřebné pro získání Vrchlického sadů do své správy, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží. Aktuálně jsou tamní pozemky svěřeny městské části Praha 1. Důvodem je zájem hlavního města na koordinovaném řešení revitalizace tohoto území včetně realizace nové tramvajové trati mezi zastávkami Muzeum a Bolzanova,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Součástí odejmutí bude i bronzový památník nazvaný Sbratření, který přejde do správy Galerie hl. m. Prahy. Naopak místní oplocené dětské hřiště nadále zůstane ve svěřené správě městské části.

Jako kompenzaci zahájí hlavní město na žádost městské části Praha 1 proces svěření pozemků v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě do správy Prahy 1. Kromě samotného tržiště se jedná i o okolní zeleň s pochozí a parkovací plochou.

Stane se tak ale pouze za podmínky, že Praha 1 nebude oprávněna převést tyto pozemky ani jejich části na jinou fyzickou nebo právnickou osobu a dále bude povinna zachovat stávající využití prostoru, kde dlouhodobě funguje tržiště.

„Vrchlického sady jsou dlouholetou bolestí Prahy, a tak samozřejmě vítáme uzavření dohody s vedením hlavního města, které tuto oblast revitalizuje tak, aby ji bylo možné využívat jako bezpečnou volnočasovou zónu. Zároveň Praha 1 získá do své správy pozemky v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě, což by spolu s našimi připravovanými projekty mělo přispět k její větší atraktivitě pro místní obyvatele. A to včetně budoucí podoby zdejších trhů," sdělil Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 Vrchlického sadům se mezi Pražany přezdívá Sherwood, jsou nechvalně známé kvůli velké koncentraci lidí bez domova a uživatelů drog. Na jejich budoucí podobu město vyhlásilo soutěž.

Zastupitelé Prahy loni schválili také změnu územního plánu, která umožní vybudovat tramvajovou trať kolem hlavního nádraží. V té souvislosti již dopravní podnik začal obnovovat původní koleje v Opletalově ulici, které budou v budoucnu součástí tratě. Do její stavby budou sloužit náhradní dopravě při plánovaných výlukách.


Autor: puc

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru