Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží
V parku před odbavovací halou jsou mobilní toalety. Foto: archiv

Magistrát zřejmě převezme od Prahy 1 správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží

Pražský magistrát chce první městské části převzít správu Vrchlického sadů u hlavního nádraží. Výměnou by měl Praze 1 přenechat pozemky tržiště v Havelské ulici. O změnách bude v lednu rozhodovat zastupitelstvo hlavního města. Magistrát plánuje celkovou proměnu Vrchlického sadů v souvislosti s chystanou tramvajovou tratí z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice.

Rada hl. m. Prahy v prosinci projednala odejmutí pozemků ve Vrchlického sadech na Novém Městě ze svěřené správy městské části Praha 1. Radní jako kompenzaci zároveň odsouhlasili svěření pozemků na Starém Městě, které tvoří Havelské tržiště, do správy Prahy 1. Obě změny by mělo schvalovat na lednovém zasedání pražské zastupitelstvo. 

„Hlavní město od loňského roku připravuje kroky potřebné pro získání Vrchlického sadů do své správy, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží. Aktuálně jsou tamní pozemky svěřeny městské části Praha 1. Důvodem je zájem hlavního města na koordinovaném řešení revitalizace tohoto území včetně realizace nové tramvajové trati mezi zastávkami Muzeum a Bolzanova,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Součástí odejmutí bude i bronzový památník nazvaný Sbratření, který přejde do správy Galerie hl. m. Prahy. Naopak místní oplocené dětské hřiště nadále zůstane ve svěřené správě městské části.

Jako kompenzaci zahájí hlavní město na žádost městské části Praha 1 proces svěření pozemků v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě do správy Prahy 1. Kromě samotného tržiště se jedná i o okolní zeleň s pochozí a parkovací plochou.

Stane se tak ale pouze za podmínky, že Praha 1 nebude oprávněna převést tyto pozemky ani jejich části na jinou fyzickou nebo právnickou osobu a dále bude povinna zachovat stávající využití prostoru, kde dlouhodobě funguje tržiště.

„Vrchlického sady jsou dlouholetou bolestí Prahy, a tak samozřejmě vítáme uzavření dohody s vedením hlavního města, které tuto oblast revitalizuje tak, aby ji bylo možné využívat jako bezpečnou volnočasovou zónu. Zároveň Praha 1 získá do své správy pozemky v lokalitě Havelského tržiště na Starém Městě, což by spolu s našimi připravovanými projekty mělo přispět k její větší atraktivitě pro místní obyvatele. A to včetně budoucí podoby zdejších trhů," sdělil Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 Vrchlického sadům se mezi Pražany přezdívá Sherwood, jsou nechvalně známé kvůli velké koncentraci lidí bez domova a uživatelů drog. Na jejich budoucí podobu město vyhlásilo soutěž.

Zastupitelé Prahy loni schválili také změnu územního plánu, která umožní vybudovat tramvajovou trať kolem hlavního nádraží. V té souvislosti již dopravní podnik začal obnovovat původní koleje v Opletalově ulici, které budou v budoucnu součástí tratě. Do její stavby budou sloužit náhradní dopravě při plánovaných výlukách.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru