Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát chce zneplatnit značky nočního zákazu vjezdu do Starého Města
Zneplatněné značky. Foto: Facebook

Magistrát chce zneplatnit značky nočního zákazu vjezdu do Starého Města

Pražský magistrát nechá zneplatnit značky zakazující vjezd do části Starého Města a přezkoumat opatření odborem dopravy. Po zasedání sněmu starostů městských částí to v pátek řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Značky podle něj budou zneplatněny přeškrtnutím, jejich zneplatnění následně ČTK potvrdila i mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Magistrát ale podle večerních informací Deníku N žádnou žádost o zneplatnění na TSK neposlal.

Podle zastupitele a předsedy dopravního výboru Martina Sedekeho (ODS) si nechal poslat z Prahy 1 spis týkající se opatření. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) k tomu uvedla, že její radnice město informovala a doufá, že přezkum opatření dlouho nezdrží.

Praha 1 nechala v noci na čtvrtek nainstalovat značky zakazující vjezd mezi 22:00 a 06:00 do fakticky celé oblasti mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční ulicí. Cílem je omezit hluk, který v noci ruší místní obyvatele. Svoboda řekl, že magistrát o kroku Prahy 1 nevěděl.

„Já nechám ty zřízené značky zneplatnit, jako takové, a tento problém se předá dopravnímu odboru hlavního města. A dokud nebudu mít stanovisko jejich uzavřené, prodiskutované i na úrovni hlavního města i městské části, tak toto rozhodnutí bude platit," řekl Svoboda.

Instalaci značek má na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK). Její mluvčí Barbora Lišková ČTK odpoledne potvrdila, že firma značky přelepí. „Z pokynu nadřazeného silničního správního úřadu jsme zahájili zneplatnění značení po dobu přezkumu," řekla ČTK.

Magistrát ale takové tvrzení odmítá. „Žádnou žádost o zneplatnění jsme na TSK neposlali. Jestli někdo něco zneplatnil, tak určitě ne na základě našeho papíru. A jestli někdo něco zneplatnil, tak na vlastní zodpovědnost," řekl Deníku N ředitel odboru pozemních komunikací a drah Aleš Krejča.

O žádném rozhodnutí, které by umožňovalo značky přelepit, neví ani radnice Prahy 1. „Radnice Prahy 1 doposud neobdržela rozhodnutí o pozastavení. Zatím stále čekáme na vyjádření, proč jsou značky přelepené,“ řekl Deníku N radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).

Lišková dodala, že přeškrtávání značek páskou začalo v 15:00 a mělo by být dokončeno večer. Mluvčí městských strážníků Irena Seifertová ČTK potvrdila, že po zneplatnění logicky nebude možné provádět kontroly ze strany strážníků a policistů.

Podle Sedekeho v pátek ráno město učinilo první kroky. „Byl stažen spis ze silničního správního úřadu Prahy 1, protože hlavní město má přezkumovou pravomoc nad tímto rozhodnutím. V tuto chvíli je tak zahájen přezkum, zdali je toto rozhodnutí v souladu se zákonem," řekl Sedeke. Dodal, že si prostudoval příslušné části zákona. „Osobně se domnívám, že tam došlo k účelovému využití určité části silničního zákona. A jsem tedy přesvědčen, že takovéto rozhodnutí je nezákonné," dodal.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman upřesnil, že příslušný odbor magistrátu si spis teprve vyžádal. „Z důvodu podezření na rozpor se zákonem jsme si od Prahy 1 vyžádali spis a jakmile nám dorazí, tak zahájíme přezkumné řízení," řekl ČTK. Dopravní opatření mají na starosti silniční úřady, které jakožto orgány takzvané přenesené působnosti státní správy nespadají pod orgány samosprávy a volení politici nemají na jejich rozhodování vliv. Přezkum se bude týkat zákonnosti vydaného opatření a formální správnosti schvalovacího procesu.

Starostka Prahy 1 Radoměřská k věci uvedla, že městská část hlavní město o plánovaném omezení informovala podle zákonných požadavků. „Doufám tedy, že se věc na dlouho nepozdrží a naši občané se budou moci těšit ze zlepšení dodržování nočního klidu,“ uvedla.

Na hluk si podle Ryvoly dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé ulice, kde se nachází velké množství nočních podniků. Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby do oblasti stále mohly vjet, ale každého mohli zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Radní ve čtvrtek ČTK také řekl, že opatření radnice předem konzultovala s městskou policií, která je připravena zahájit kontroly. Souhlas podle něj získala radnice i od policistů.

Terčem zákazu jsou podle Ryvoly především mladíci, kteří s oblibou v noci projížděli Starým Městem v okolí Dlouhé ulice v silných vozech či tam pořádali závody. Opatření dává městské policii nástroj k tomu zahájit systematické kontroly a začít pokutovat ty, kteří vnímají noční cesty do historického centra jen jako povyražení. „Je to zatím to nejjednodušší, co teď můžeme udělat," řekl radní.Autor: ČTK

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Praha 1 spouští dotační program pro oblast životního prostředí na rok 2024

18. února 2024 v 06:01

Praha 1 oznamuje spuštění dotačního programu v oblasti životního prostředí pro rok 2024. Tento program s celkovým rozpočtem 550 000 Kč je zaměřen na podporu projektů a iniciativ, které přispívají k ochraně a zlepšení životního prostředí na území Prahy 1.

Další články
Nahoru