dnes
Středa - obcasny-dest
14°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
21°C
Magistrát zadal přípravu studie úprav Revoluční ulice, místo by mohlo dostat novou podobu za dva roky
Revoluční ulice by se měla dočkat změn. Foto: Palickap / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Magistrát zadal přípravu studie úprav Revoluční ulice, místo by mohlo dostat novou podobu za dva roky

Praha nechá zpracovat architektonickou studii proměny jedné Revoluční ulice včetně piazzetty před obchodním centrem Kotva a náplavek u Štefánikova mostu. Zadání pro vytvoření studie dostal Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha), rozhodli v úterý radní. 

Studie má prověřit, jak zlepšit lokalitu pro pěší a cyklisty, změnit rozmístění zastávek MHD či jak do ulice zakomponovat zvažovanou budovu v předpolí mostu. Příprava a schválení studie má zabrat sedm měsíců.

IPR už pro město připravil několik podobných studií, například pro Vinohradskou či Bělohorskou třídu. Slouží jako podklady pro přípravu projektů, i když právně závazné nejsou.

„Revoluční je frekventovaná ulice jak z hlediska aut, tak z hlediska chodců – denně tu projíždí téměř 10 000 automobilů. Z větší části jde o tranzitní dopravu, která ulici využívá jako dopravní tepnu. Myslím ale, že Revoluční má na víc,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Revoluční ulice spojuje náměstí Republiky se Štefánikovým mostem. Vede v místech, kde kdysi stály hradby, oddělující Staré a Nové město Pražské. V okolí je nejen řada veřejných institucí, ale i obchodní domy Kotva a Palladium, které z Revoluční dělají rušnou a živou třídu. Pro chodce je však prostor nepříjemný – ať už kvůli úzkým chodníkům, špatně přístupným tramvajovým zastávkám či špatnému propojení ulice s vltavskou náplavkou.

Koncepční studie se bude týkat piazzety před obchodním domem Kotva, Revoluční ulice, předpolí Štefánikova mostu a náplavkami pod Dvořákovým nábřežím a Nábřežím Ludvíka Svobody. Ve hře tedy je rozšíření chodníků, zavedení cykloopatření či výsadba stromů. Cílem je především usnadnit pohyb chodcům, kteří by již napříště neměli zakopávat o vysoké obrubníky či kličkovat mezi zábradlím.

Studie má z urbanistického pohledu prověřit, zda je vhodné zastavět park na konci ulice u Štefánikova mostu. O tom uvažuje Praha 1, která by tam chtěla postavit galerii nebo jinou kulturní stavbu. Na svém posledním jednání pražští zastupitelé odložili schválení změny územního plánu, která by zástavbu umožnila. Studie prověří, jak by území mohlo vypadat v případě, že by se město rozhodlo parčík revitalizovat, či parcelu zastavět.

„Revoluční ulice je jedním ze vstupních prostranství Starého Města. Zároveň je to ale asi nejméně sympatická ulice Prahy 1, zejména pro pěší, což se odráží v tom, že tudy nechodí turisté. Koncepční změna této lokality je tak nezbytná," dodává radní pro dopravu Petr Dolínek.

Podle schváleného harmonogramu by koncepční studie měla být hotová a projednaná do května příštího roku. Následovat bude výběr projektanta pro projektovou dokumentaci. Realizace by se mohla odehrát v roce 2019. Náklady spojené s vypracováním studie jsou odhadovány na 650 tisíc korun.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru