Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města

Pražský magistrát vytvoří soupis svého majetku, který se nachází mimo území hlavního města. Vedení metropole pak rozhodne, jak s ním do budoucna naloží. Některé z budov by mohl prodat. V rozhovoru s ČTK to řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Město nyní řeší například budoucnost budovy ve Skryjích na Rakovnicku nebo zámku ve Svojšicích na Kolínsku. Městské budovy mimo Prahu slouží například k rekreaci nebo pro školy v přírodě, ale také jako sociální ústavy či domovy pro seniory.

„Pocitově si myslím, že máme spoustu nemovitostí mimo Prahu, které nepotřebujeme, a je zbytečné tam platit za správu nebo to nechat chátrat. Takže jsme se na výboru pro majetek domluvili, že bychom si nechali od (magistrátního) odboru majetku udělat přehled a rozhodli se, co s tím dál," řekl Zábranský.

Mezi domy, jejichž budoucnost Praha v současné době řeší, je budova ve středočeských Skryjích, která v minulosti sloužila k rekreaci. „Nějakou dobu je již nevyužita a obec Skryje o ni má zájem, tak řešíme, zda jim to prodat," řekl Zábranský. Zda se domu nakonec město zbaví, bude podle radního záležet na dalších jednáních a na vyjádření některých magistrátních odborů, například školského.

Prodat se již nějakou dobu město snaží zámek, který má ve Svojšicích na Kolínsku. „Tam byl ústav pro mentálně postižené, který už tam naštěstí není. Ale co vím, tak o zámek nikdo moc nestojí," řekl Zábranský. Magistrát se zámek pokusil v uplynulých letech prodat, avšak nenašel kupce. Dům je v havarijním stavu a ještě před přestěhováním klientů byla využívána pouze jeho část.

Naopak rekonstruovat se tehdejší vedení města rozhodlo v loňském roce rekreační objekt Duncan v Janských Lázních, kdy do suterénu, zateplení nebo technického vybavení schválilo investici 71 milionů korun. Budova se nachází na hranici Krkonošského národního parku a slouží pro ubytování dětí na školách v přírodě.

Vedení města chce také vytvořit mapovou aplikaci svého majetku, ve které bude zveřejněn veškerý městský majetek a informace o něm. Cílem je zlepšit hospodaření s majetkem a zároveň usnadnit orientaci obyvatel a postup například zájemcům o pronájmy městských prostor.

Praha se dlouhodobě potýká s nepřesnou a nefunkční evidencí svého majetku. Město vlastní zhruba 16 000 pozemků a další tisíce budov a patří mu rovněž komunikace, lesy nebo parky.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru