Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města

Pražský magistrát vytvoří soupis svého majetku, který se nachází mimo území hlavního města. Vedení metropole pak rozhodne, jak s ním do budoucna naloží. Některé z budov by mohl prodat. V rozhovoru s ČTK to řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Město nyní řeší například budoucnost budovy ve Skryjích na Rakovnicku nebo zámku ve Svojšicích na Kolínsku. Městské budovy mimo Prahu slouží například k rekreaci nebo pro školy v přírodě, ale také jako sociální ústavy či domovy pro seniory.

„Pocitově si myslím, že máme spoustu nemovitostí mimo Prahu, které nepotřebujeme, a je zbytečné tam platit za správu nebo to nechat chátrat. Takže jsme se na výboru pro majetek domluvili, že bychom si nechali od (magistrátního) odboru majetku udělat přehled a rozhodli se, co s tím dál," řekl Zábranský.

Mezi domy, jejichž budoucnost Praha v současné době řeší, je budova ve středočeských Skryjích, která v minulosti sloužila k rekreaci. „Nějakou dobu je již nevyužita a obec Skryje o ni má zájem, tak řešíme, zda jim to prodat," řekl Zábranský. Zda se domu nakonec město zbaví, bude podle radního záležet na dalších jednáních a na vyjádření některých magistrátních odborů, například školského.

Prodat se již nějakou dobu město snaží zámek, který má ve Svojšicích na Kolínsku. „Tam byl ústav pro mentálně postižené, který už tam naštěstí není. Ale co vím, tak o zámek nikdo moc nestojí," řekl Zábranský. Magistrát se zámek pokusil v uplynulých letech prodat, avšak nenašel kupce. Dům je v havarijním stavu a ještě před přestěhováním klientů byla využívána pouze jeho část.

Naopak rekonstruovat se tehdejší vedení města rozhodlo v loňském roce rekreační objekt Duncan v Janských Lázních, kdy do suterénu, zateplení nebo technického vybavení schválilo investici 71 milionů korun. Budova se nachází na hranici Krkonošského národního parku a slouží pro ubytování dětí na školách v přírodě.

Vedení města chce také vytvořit mapovou aplikaci svého majetku, ve které bude zveřejněn veškerý městský majetek a informace o něm. Cílem je zlepšit hospodaření s majetkem a zároveň usnadnit orientaci obyvatel a postup například zájemcům o pronájmy městských prostor.

Praha se dlouhodobě potýká s nepřesnou a nefunkční evidencí svého majetku. Město vlastní zhruba 16 000 pozemků a další tisíce budov a patří mu rovněž komunikace, lesy nebo parky.


Autor: ČTK

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Dnes v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Dnes v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru