Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Magistrát vytvoří soupis svého majetku mimo území hlavního města

Pražský magistrát vytvoří soupis svého majetku, který se nachází mimo území hlavního města. Vedení metropole pak rozhodne, jak s ním do budoucna naloží. Některé z budov by mohl prodat. V rozhovoru s ČTK to řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Město nyní řeší například budoucnost budovy ve Skryjích na Rakovnicku nebo zámku ve Svojšicích na Kolínsku. Městské budovy mimo Prahu slouží například k rekreaci nebo pro školy v přírodě, ale také jako sociální ústavy či domovy pro seniory.

„Pocitově si myslím, že máme spoustu nemovitostí mimo Prahu, které nepotřebujeme, a je zbytečné tam platit za správu nebo to nechat chátrat. Takže jsme se na výboru pro majetek domluvili, že bychom si nechali od (magistrátního) odboru majetku udělat přehled a rozhodli se, co s tím dál," řekl Zábranský.

Mezi domy, jejichž budoucnost Praha v současné době řeší, je budova ve středočeských Skryjích, která v minulosti sloužila k rekreaci. „Nějakou dobu je již nevyužita a obec Skryje o ni má zájem, tak řešíme, zda jim to prodat," řekl Zábranský. Zda se domu nakonec město zbaví, bude podle radního záležet na dalších jednáních a na vyjádření některých magistrátních odborů, například školského.

Prodat se již nějakou dobu město snaží zámek, který má ve Svojšicích na Kolínsku. „Tam byl ústav pro mentálně postižené, který už tam naštěstí není. Ale co vím, tak o zámek nikdo moc nestojí," řekl Zábranský. Magistrát se zámek pokusil v uplynulých letech prodat, avšak nenašel kupce. Dům je v havarijním stavu a ještě před přestěhováním klientů byla využívána pouze jeho část.

Naopak rekonstruovat se tehdejší vedení města rozhodlo v loňském roce rekreační objekt Duncan v Janských Lázních, kdy do suterénu, zateplení nebo technického vybavení schválilo investici 71 milionů korun. Budova se nachází na hranici Krkonošského národního parku a slouží pro ubytování dětí na školách v přírodě.

Vedení města chce také vytvořit mapovou aplikaci svého majetku, ve které bude zveřejněn veškerý městský majetek a informace o něm. Cílem je zlepšit hospodaření s majetkem a zároveň usnadnit orientaci obyvatel a postup například zájemcům o pronájmy městských prostor.

Praha se dlouhodobě potýká s nepřesnou a nefunkční evidencí svého majetku. Město vlastní zhruba 16 000 pozemků a další tisíce budov a patří mu rovněž komunikace, lesy nebo parky.


Autor: ČTK

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru