Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát vypíše tendr na dokončení oprav Šlechtovy restaurace
Šlechtova restaurace. Foto: prague.eu

Magistrát vypíše tendr na dokončení oprav Šlechtovy restaurace

Pražský magistrát vypíše nový tendr na dokončení oprav Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Náklady se předběžně odhadují na necelých 200 milionů korun. Vzniknou tři gastroprovozy, při rekonstrukčních pracích se opraví kolonáda, altán či svah nad restaurací. V nedokončených prostorách také dělníci doplní příčky a vybudují výtah a udělají rovněž rozvody inženýrských sítí. Vyplývá to z dokumentu dnes schváleného pražskými radními. Vypsání tendru musí ještě schválit pražští zastupitelé.

Oprava památky začala na přelomu let 2017 a 2018 a hlavní sál je již opravený a zkolaudovaný. Stále však není dokončená restaurace ani přilehlá zahrada Kaštanka, vnitřní místnosti a přístavba jsou ve stavu hrubé stavby. Podle dnes schváleného dokumentu již město do oprav vložilo 225,76 milionu korun, ale kvůli vyčerpání peněz vyčleněných na opravu se práce přerušily a zkolaudovaná je pouze část objektu. Celková oprava restaurace se tak prodraží.

„Stavba stojí, protože byl v minulosti vyčerpán rozpočet. Pokud peníze na něco dojdou, nelze automaticky pokračovat dál. Dnes rada proto odsouhlasila materiál, kde stanovujeme vizi, kam jít dál. Vedení města se nerozhodlo zakonzervovat stavbu a po debatě jsme došli k závěru, že rekonstrukce má pokračovat, je to veřejný zájem," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Problém bylo podle něj nastavení rozpočtu v době, kdy byly opravy naplánované a zahájené.

Veřejná zakázka se bude týkat dokončení rekonstrukce tak, aby mohla být kompletně uvedená do provozu. V historickém objektu je 18 místností, které jsou ve stavu hrubé stavby, stejně tak přístavba. V nyní plánované dokončovací fázi mají být restaurace, cukrárna a zahradní restaurace, dále kolonáda a altán a vznikne také WC. Sanovat se má svah nad budovou.

Uvnitř nedokončených částí je potřeba vybudovat mimo jiné příčky nebo rozvody vody a elektřiny. Dělníci musí vybudovat výtah a dokončit povrchy. V přístavbě bude nutná také úprava ležatých rozvodů kanalizace. V seznamu dokončovacích prací je vybudování protihlukové zástěny na střeše západní přístavby, ocelové vyrovnávací schody a rampa na zásobovacím dvoře nebo sadové úpravy u budovy.

Poté, kdy budou dokončené všechny práce nutné k plnohodnotnému zprovoznění restaurace, nechá město opravit také zahradu Kaštanka, která je hned vedle budovy. Vysázeno bude 25 kaštanů a vybuduje se plot. Na kolik obnova Kaštanky vyjde, zatím není jasné, předpoklad je podle dokumentu 19 milionů korun.

Z celkové částky na dokončení oprav půjde na samotnou rekonstrukci podle odhadu 175,33 milionu korun, zmíněných 19 milionů na Kaštanku a pět milionů budou stát další nezbytné činnosti. Pro letošní rok využije město na opravy deset milionů korun, v příštím roce 105 milionů a v roce 2026 to bude zbylých 85 milionů korun.

Památkově chráněná budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace byla na místě od 19. století, jméno budova nese po Antonínu Šlechtovi, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněná a v 60. letech kvůli havarijním stavu byla zrušena. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně.


Autor: ČTK

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru