Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Magistrát v Praze se bude řídit podle protikorupčního systému
Hlavní sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: Jan Puci

Magistrát v Praze se bude řídit podle protikorupčního systému

Magistrát hlavního města se začne jako první úřad v zemi řídit podle protikorupčního systému. Informoval o tom pražský radní pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy Adam Zábranský (Piráti). Cílem systému s označením ISO 37001 je podle něj prevence, zjištění a řešení úplatkářství a korupce. Systém pro město zavede firma Ernst&Young. Systém postupně zavádí metropole také ve svých společnostech.

Cílem protikorupčního managementu je podle Zábranského vytvořit v organizaci, jako je pražský magistrát, kulturu integrity, transparentnosti, otevřenosti a shody s předpisy. Protikorupční systém také pomáhá organizaci vyhnout se nebo zmírnit náklady, rizika a škody spojené s úplatkářstvím, podporovat důvěryhodnost a posilovat dobrou pověst či důvěru v obchodní vztahy.

„Systém protikorupčního managementu není všespásný. Neznamená absolutní imunitu vůči korupci. Pomáhá ale zavádět rozumná a přiměřená opatření k prevenci a případnému odhalování úplatkářství. Po úspěšném schválení Protikorupční strategie v minulém volebním období je výběr dodavatele na poradenství tohoto typu se zaměřením na zavedení mezinárodní normy ISO na pražském magistrátu jedním z dalších zásadních milníků,“ řekl Zábranský. 

Podle ředitele magistrátu Martina Kubelky tento systém v praxi umožnuje ověřit nastavené vnitřní procesy, ověřit nastavené úrovně transparentnosti a etického chování a také upevnit firemní kulturu a získat větší důvěru ze strany klientů i veřejnosti. „Důležitou součástí systému je posílení interních procesů tak, aby se na všech úrovních řízení úřadu snížilo potenciální riziko korupce, případně i podezření z netransparentního chování,“ sdělil.

Systém podle něj obsahuje opatření, jako jsou identifikace a hodnocení rizika úplatkářství, prevence a odhalování úplatkářství nebo možné konkrétní reakce na případné úplatkářství. Týkat se bude prioritně agend zadávání veřejných zakázek, nakládání s nemovitým majetkem a správy bytového fondu. Do realizace budou zapojeny odbory veřejných zakázek, hospodaření s majetkem, evidence majetku, bytového fondu a právní podpory.

Městská společnost Pražské služby měla podle svého generálního ředitele Patrika Romana  protikorupční systém zavedený dříve, než pražský magistrát vznesl požadavek na jeho implementaci v souladu s ISO 37001. „Certifikaci jsme získali už v červnu 2021 jako jedna z prvních městských společností. Uplatňujeme politiku nulové tolerance k veškerému korupčnímu jednání. V případě podezření na to může kdokoli upozornit anonymně prostřednictvím komunikačního nástroje ,Nenech to být´ nebo speciálních schránek v areálech Pražských služeb. Dále u nás probíhá prověřování důvěryhodnosti osob vystavených korupčnímu riziku. Výsledky pravidelně reportuje manažer systémů řízení nejen vedení společnosti, ale i představenstvu, dozorčí radě a výboru pro audit,“ sdělil.

Podle generálního ředitele pražského dopravního podniku Petra Witowského byl systém protikorupčního řízení dokončen v této společnosti už před pár měsíci. „V této souvislosti jsme zpřísnili pravidla pro poskytování a přijímaní darů a sponzoringu, zakotvili jsme pravidlo, že žádnou pozici na úrovni středního a vyššího managementu nelze obsadit bez standardního otevřeného výběrového řízení. U obchodních partnerů si děláme detailní screening, například jestli nejsou na sankčních seznamech,“ sdělil.

Podle Zábranského by v rámci zhruba jednoho roku by mělo na pražském magistrátu postupně dojít k vytvoření rozdílové analýzy ze současného stavu do stavu budoucího, naplánování samotné implementační fáze, vytvoření komunikačního programu pro vybrané zaměstnance úřadu.

Na závěr se uskuteční kontrola formou monitoringu procesů, nastavení postupů pro interní audit a přezkoumání nastaveného systémy v souladu s normou ISO. Ta je nejnovější mezinárodně uznávanou protikorupční normou. Celková hodnota zakázky je 4,95 milionu korun bez DPH.

Praha v roce 2017 schválila protikorupční strategii. Rizikovými oblastmi jsou podle strategie veřejné zakázky, smlouvy, nakládání s městským majetkem, dotace a granty a územní plánování.


Autor: Karel Netolický

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru