Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát uspořádá o víkendu na Zbraslavi povodňové cvičení
Zábrany v centru Prahy během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Magistrát uspořádá o víkendu na Zbraslavi povodňové cvičení

Pražský magistrát spolu se záchranáři uspořádá o víkendu v ulici U Malé řeky na Zbraslavi povodňové cvičení. Prověří stavbu hrází i postupy záchranářů. Akce začne v sobotu 4. května v 17:30 hodin a skončí v neděli 5. května v 6 hodin. Cvičení omezí dopravu v některých zbraslavských ulicích. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Cvičení si vyžádá dopravní omezení platná už od sobotních 17 hodin v oblasti ulic K Přehradám, U Národní galerie a U Malé řeky na levém břehu Vltavy na Zbraslavi. 

Oboustranně uzavřena bude ulice k Přehradám v úseku od kruhového objezdu u sjezdu z Pražského okruhu až k mostu Závodu míru, kde bude umožněn průjezd pouze složkám integrovaného záchranného systému a také ulice U Národní galerie od stejného kruhového objezdu až ke Zbraslavskému náměstí. Zde bude umožněn průjezd pouze pro MHD a složky integrovaného záchranného systému. 

Kvůli dopravním opatřením byly nastaveny objízdné trasy pro individuální dopravu. Směrem z centra jsou vedeny po ulici Strakonická, sjezd na Lipence a poté po komunikaci Bartoňova na Zbraslavské náměstí nebo po ulici Strakonická a sjezdem na Zbraslav přes přemostění do ulice K Výtopně. 

Ve směru do centra vedou objízdné trasy ulicí K Přehradám a odbočením u Mostu Závodu Míru do ulice Žitavského, nebo po ulici Strakonická a sjezdem na Baně, případně také po ulici Strakonická, sjezd na Lipence a poté po ulici Bartoňova na Zbraslavské náměstí. 

„Situace předchozích let nás naučila, že nemáme připravenost na krizové situace podceňovat. V tomto duchu vnímáme i důležitost těchto pravidelných cvičení,“ uved primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

Do cvičné výstavby protipovodňové ochrany na Zbraslavi se zapojí celkem 95 osob, z toho bude 70 členů jednotek sborů dobrovolných hasičů a 25 příslušníků Armády ČR a Aktivních záloh Armády ČR. 

Nástup jednotek bude vpodvečer u zázemí cvičení v ulici U Malé řeky. Všechny úseky výstavby mobilního hrazení se pak budou stavět najednou z důvodu urychlení cvičení s ohledem na dobu jeho konání v obydlené oblasti. 

Zároveň se uskuteční cvičení v Operačním středisku Krizového štábu hl. m. Prahy, Operačním středisku Správy služeb hl. m. Prahy a v operačních střediscích složek IZS. 

Hasiči s armádou postaví v rámci cvičení Zbraslav Sever 2024 mobilní hrazení o celkové délce 198 metrů, jeho výška bude v rozmezí 0,3 až 3,96 metru. Z mobilních prvků protipovodňové ochrany bude využito 860 kusů hradidel, 57 kusů slupic, 38 kusů podpěr, 136 kusů stahovacích tyčí a 250 protipovodňových pytlů s pískem. Celkem se jedná o 1 341 kusů potřebného materiálu. 

Hlavní město vybudovalo na svém území v rámci let 1997 až 2013 systém protipovodňové ochrany, který se skládá z pevných částí (železobetonové protipovodňové stěny, zemní valy nebo tělesa železniční sítě), mobilních prvků (mobilní hliníkové protipovodňové stěny, těžké naplavovací trámce), protipovodňové hráze budované z pytlů s pískem a z protipovodňového systému na kanalizační síti (zpětné klapky, hradidlové komory, čerpací stanice s mobilním čerpadlem, čerpací stanice se stacionárním čerpadlem). 

Cvičení výstavby mobilních prvků protipovodňové ochrany hl. m. Prahy se konají od roku 2005. Etapa Zbraslav, Radotín, Velká a Malá Chuchle je jedinou etapou, která nebyla doposud celá procvičena. 

V roce 2022 se nejprve uskutečnilo podzimní cvičení výstavby části této etapy v Radotíně. Na jaře 2023 se konalo cvičení Chuchle 2023 v Malé a Velké Chuchli a loni na podzim se uskutečnilo cvičení Zbraslav Jih 2023. Nyní tedy je na řadě cvičení Zbraslav Sever 2024, čímž bude celá etapa 0006 kompletně procvičena.

 

 

 


Autor: puc

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru